Homepage Kuchyně Jak postupovat při pořízení nové kuchyně

Jak postupovat při pořízení nové kuchyně

Základním rozhodnutím, kterému se nelze vyhnout, je volba mezi kuchyní na míru nebo typovou, modulovou kuchyní. Vaše rozhodnutí přitom ovlivní hned několik faktorů: dispozice prostoru, požadavky na vzhled, kvalitu a vybavení nové kuchyně i finanční možnosti.

 

Kuchyň na míru nebo modulové řešení?

Nová kuchyň musí dokonale zapadnout do vymezeného prostoru, což může být u typové kuchyně problém, protože linka se musí vejít nejen mezi stěny, ale většinou i na připravené vývody. Tento nedostatek modulových kuchyní zvlášť vynikne ve starých, nepravoúhlých a vůbec ve všech atypických interiérech. Ti, kteří se rozhodnou pro kuchyň na míru, se mohou obrátit na truhláře či na kuchyňské studio.

První, co potřebujete udělat, je zaměřit a zakreslit prostor určený pro budoucí kuchyňskou linku. V případě, že se jedná o novostavbu, je ideální vědět, jak bude vypadat nová kuchyň, kde budou umístěny jaké elektrospotřebiče a světla ještě před tím, než stavaři udělají rozvody, protože pak může být linka zcela podle vašeho zadání.

 

Nákres by měl obsahovat

  • rozměry místnosti se všemi výklenky
  • čisté délky stěn, výšku stropu
  • umístění, výšku dveří a oken
  • výšku a tloušťku okenních parapetů
  • umístění radiátorů a potrubí topení
  • umístění komínu, vzduchotechniky pro odsavač par

 

Jedná-li se o výměnu kuchyně, je důležité zakreslit také stávající instalace

  • umístění vývodu vody, plynu a odpadu
  • počty a umístění elektrických zásuvek a vypínačů
  • otvor na odsávání par

 

Rozvody je možné, pokud jejich stávající rozmístění nevyhovuje, předělat, ale jsou to peníze a starosti navíc. Na druhou stranu, novou kuchyň si pořizujete na mnoho let a nejedná se o malou investici, proto je lepší zvolit pokud možno ideální řešení bez zbytečných kompromisů.

 

 

 

Vybrat si velké studio nebo menší firmu?

Nejdražší bývají designová studia, poté následují velké a střední firmy, jež zaměstnávají architekta. Nejlevněji pořídíte novou kuchyň u menšího truhláře. Spolupráce s architektem je užitečná, protože architekt je odborník, který dokáže přemýšlet v širších souvislostech. Na základě Vašich požadavků, představ a dispozic vznikne návrh nové kuchyně. Ten stojí obvykle od 500 do 2 000 korun, které se vám však odečtou, když si kuchyňskou linku u firmy objednáte.

V případě, že se rozhodnete pro menšího truhláře, vytváříte většinou návrh kuchyňské linky společně. Proto je dobré mít informace o aktuálních trendech, možnostech, nabídce materiálů pro výrobu korpusů, dvířek, variantách vnitřního vybavení a celkově jasnější představu o tom, jak by kuchyň měla vypadat. Informace, které by vám měly pomoci, najdete v pokračování našeho textu o nových kuchyních. Článek Základní přehled materiálů pro výrobu kuchyňské linky si můžete přečíst zde.

 

Rozpočet a smlouvu pečlivě prostudujte

Podle návrhu připraví firma smlouvu a rozpočet. Ten je důležité si pořádně projít a na všechny nejasnosti se zeptat. Zkontrolujte, jsou-li všechny komponenty v rozpočtu podrobně a správně specifikovány (barva, typ dvířek, typ pracovní desky, typ úchytek, typ kování, výška soklu atd.). Pečlivě pročtěte i smlouvu, zvýšenou pozornost si zaslouží termín předání nové kuchyně, penále za opožděné dodání či skladné při pozdní přípravě prostor.

Ujistěte se rovněž, zda je v konečné ceně zahrnuta doprava, montáž, zapojení spotřebičů a dřezu, případně i úprava instalací. Kromě podepsané smlouvy s rozpočtem si odnesete i vytisknutý návrh s důležitými rozměry, můžete ho potřebovat pro řemeslníky. V tuto chvíli se většinou platí záloha, obvykle ve výši 50 procent ceny, další část se skládá před vlastní montáží nové kuchyně. Posledních - alespoň 20 procent ceny - doporučujeme hradit při nebo po převzetí funkčního díla. V případě jakýchkoli připomínek a výhrad je s dodavatelem nové kuchyně snazší domluva, pokud dílo není kompletně uhrazené, je to sice smutná, ale praktická rada.

 

Výroba, montáž a převzetí nové kuchyně

Na novou kuchyň si chvilku počkáte. Firmě bude trvat jeden až dva měsíce, než linku vyrobí a přiveze. Raději však počítejte s drobnou rezervou. Ještě před vyrobením linky by vás měl navštívit technik, který si kuchyň zaměří. Případné nepřesnosti v původním zaměření by způsobily velké problémy. Na domluvený termín montáže si raději vezměte dovolenou a práci řemeslníků průběžně kontrolujte.

Předtím, než podepíšete převzetí linky, pečlivě ji prohlédněte. Zkontrolujte dovírání dvířek, výsuvy zásuvek, osvětlení, a zda žádná část linky není poškozená. Když najdete nějakou vadu, ihned to oznamte a žádejte výměnu. Nechte si předvést všechny spotřebiče. Pokud je firma nemontuje, odzkoušejte v zásuvce jejich funkčnost.

 

SDÍLET ČLÁNEK
Další články