Homepage Kuchyně JAK SI VYBRAT NOVOU KUCHYŇ? PODLE GUSTA A S ROZUMEM!

JAK SI VYBRAT NOVOU KUCHYŇ? PODLE GUSTA A S ROZUMEM!

Kuchyň je srdcem každé domácnosti a z hlediska bydlení plní celou řadu funkcí. Dobře vybavená a uspořádaná kuchyň není jen místem, kde se připravují nedělní obědy. V kuchyni se potkává celá rodina, tak proč si nepořídit zbrusu novou kuchyň, ve které se vám bude dobře vařit i probírat každodenní rodinné záležitosti. Jenže vybrat si novou kuchyň není jen tak. Jen nalezení ideálního uspořádání kuchyně zabere dost času. Navíc se jedná o docela velkou investici, takže trocha trpělivosti se vám určitě vyplatí.

 

Strohá moderní, nebo romantická se spoustou doplňků?

Při prohlížení barevných katalogů každý začne uvažovat nad designem budoucí kuchyně. Volba barvy nebo stylu kuchyně však nepředstavuje velký problém. Na trhu je obrovské množství materiálů v široké paletě barev a stylů, takže na své si přijdou fandové strohé moderny stejně jako romantických nebo rustikálních kuchyní. Vyberte si kuchyň, která bude po vizuální stránce vyhovovat vám, ne vašemu architektovi nebo vaší tchýni. Jen myslete na to, že si novou kuchyň pořizujete pravděpodobně na mnoho let. Někdy je proto lepší se vyhnout nejmódnějším výstřelkům, které zmizí stejně rychle, jako se objevily - záleží však jen na vás!

 

Praktická, kvalitní, ale za jakou cenu?

Moderní kuchyně   

Zní to jako banální rada, ale v kuchyni se připravuje
jídlo, takže při návrhu dispozice nové kuchyně myslete
na její praktické využití. Zkušený truhlář nebo návrhář
kuchyňského studia vám mohou pomoci, ono není
snadné myslet při plánování nové kuchyně na všechny
detaily a souvislosti. V kuchyni totiž provádíte celou
řadu činností a každá z nich si zaslouží vlastní koutek.
Kvalitní kuchyňmusí nabídnout dostatek prostoru na
přípravu jídla, vaření, pečení a mytí nádobí. Zároveň
se do ní musí vejít spousta kuchyňského vybavení
a všechny uskladněné potraviny. Proč si nedopřát 

pohodlný přístup k myčce nádobí, ledničku při ruce nebo troubu, k níž se nebudete muset ohýbat!

Dostatek prostoru na všechny nezbytné činnosti je jedna věc a pohyb mezi jednotlivými kuchyňskými zónami je věc druhá. Pracovní plocha musí být v dosahu varné desky a potřebujete i rychlý a pohodlný přístup ke dřezu, stejně jako k odpadkům. Až vyndáte z vaší nové trouby horký plech s nedělním moučníkem, nebudete s ním přece běhat přes celou kuchyň a nohama odstrkovat židle, které vám překážejí v cestě. Práce v kuchyni má svoje pravidla a typické pořadí. Stačí si všechno jen pořádně promyslet, případně si nechat poradit.

Na jaký materiál vsadíte, záleží jen na vás a na vašich finančních možnostech. K dispozici máte řadu materiálů, od tradičního masivu, přes dvířka potažená fólií až k laminu s ABS hranou. V dnešní době si můžete pořídit třeba kamennou pracovní desku, záleží jen na vašich osobních preferencích. Inspirujte se u svých známých, některé materiály krásně vypadají, ale je poměrně pracné je udržovat v dokonalém stavu, zvlášť pokud v kuchyni hospodaří celá rodina včetně malých dětí.

 

Kuchyň na míru nebo modulová skládačka?

Na málo otázek na světě existuje jedna, jediná
a zaručenésprávná odpověď. Ale pokud vás extrémně
netlačí čas nebofinanční nouze, do kuchyně na míru
se určitě vyplatí investovat. Navíc s šikovným
truhlářem se nemusíte bát ani celkového rozpočtu.
Kuchyň na míru vám umožní využít každý centimetr
prostoru, který máte k dispozici, což je v případě
kuchyně zvlášť důležité. S modulovým řešením se
nevyhnete prázdným koutům a jiným hluchým
místůmani v novém bytě, natož ve starém domě,
který třeba ani nerespektuje pravé úhly. Spolehněte

Kuchyně na míru

se, že při vaření oceníte každý kousíček pracovní plochy, který získáte navíc.

Když už máte jasnou představu, kterou jste prověřili v mnoha nekonečných konzultacích doma, v práci, v kuchyňském studiu, stačí pouze vybrat zkušeného a spolehlivého truhláře. Těch je na trhu naštěstí dostatek a najít je není složité. Dobře vám poradí i v zavedených kuchyňských studiích. Takže jestli je vám stávající kuchyň už malá, nadechněte se a bouchněte do stolu, případně do pracovní desky. Investice do nové kuchyně se vám určitě vyplatí a přinese mnoho radosti vám i celé vaší rodině. A vsaďte se, určitě vám v ní bude dobře chutnat ranní káva i nedělní oběd.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články