Homepage Ložnice LOŽNICE DLE PRINCIPU FENG-ŠUEJ

LOŽNICE DLE PRINCIPU FENG-ŠUEJ

Spánkem strávíme průměrně jednu třetinu života, proto tvoří ložnice jedno z nejdůležitějších míst v domě. Ložnice by měla podporovat harmonický tok pozitivní a smyslné energie.

Ložnice ve stylu feng-šuej od architekta      

Ložnice by nás měla uklidňovat, ale také lákat a vzrušovat.
Pobyt v ložnici je potěšením, vždyť je místem kvalitního
spánku, lehkého zdřímnutí, ale i vášnivého milování. Proto
by měla být situována co nejhlouběji v domě, daleko
od hlavního vchodu.

 

Feng-šuej doporučuje několik zásadních rad, které nelze
pominout. Jednou z nich je umístění postele. Postel je vždy
situována u stěny, která nemá žádné otvory pro okna
ani dveře a celkově může zůstat čistá a pokud možno

nezatížená jinými objekty. V žádném případě postel neumísťujeme přímo naproti dveřím, nicméně můžeme z ní na dveře vidět. Rozhodně nikdy nestavíme postel doprostřed místnosti. To by znamenalo nerovnováhu jin a jang a postel by nebyla ukotvena k relaxační energii a levitovala by v prostoru. Zůstala by vystavená pomyslnému střetu mezí dvěma energiemi a nám by se nespalo klidně.

Častým neduhem malých bytů je využívat místo pod postelí k ukládání předmětů. Tato místa jsou nejen plná prachu a roztočů, ale také brání volnému pohybu energie, a my se nebudeme po spánku cítit dostatečně odpočatí. Pod postel bychom tedy neměli nic ukládat.

Pokud máte rádi nějaké ikonické figurky, můžete jim vyhradit místo u vchodu nebo u dveří a vytvořit z nich pomyslné strážce vašeho poklidného spánku. Tyto symboly se objevují v mnoha kulturách, mohou to být kultovní předměty zavěšené na stěně u dveří, ale i dekorativní předměty s osobním významem. Například umělecké dílo, které na nás působí příjemně a navozuje v nás pocit klidu a pořádku.

I když to zní v dnešní přetechnizované době neuvěřitelně, do ložnice nepatří žádná elektronika. Televize, počítače nebo mobily k posteli nepatří. Postel je místem, kde se oddáváme úplnému uvolnění a jsme nejzranitelnější, proto by nás nic nemělo ani pocitově ohrožovat. Nad postel nepatří těžké police nebo obrazy. Respektujme význam prostoru a jeho užití. Přítomnost těchto prvků v ložnici ničí její pozitivní energii.

Pokusme se z ložnice odstranit i rostliny, nebo je alespoň odsunout dál od postele. Rostliny mohou být v ložnici jen v případě, že je dostatečně prostorná, umístíme je daleko od postele a jde o rostliny se zakulacenými listy.

Proč zakulacené listy? Ostré hrany zintenzivňují ohniska energie a způsobují podvědomý neklid a nervozitu. A neplatí to pouze o rostlinách. Ostré hrany má i nábytek a účinky jsou stejné. Situaci můžeme napravit například jiným rozmístěním nábytku nebo zakrytím jeho ostrých hran měkkou tkaninou.

Barvy jsou výraznou a důležitou součástí interiéru. Pro výzdobu ložnice používejme uklidňující tlumené barvy, které posílí spánek, ale i zdravou sexualitu. Ideální jsou odstíny modré, černé a hnědé. Pro oživení interiéru a sexuálního apetitu můžeme použít zářivější barvy doplňků. Podobně je tomu i s barvami povlečení. Drobné doplňky bychom měli párovat, abychom prohloubili porozumění v partnerském vztahu.

Světlo je jedním z nejsilnějších představitelů energie. Osvětlení v ložnici by mělo být kvalitní, ale zároveň přiměřené. Ideální je několik stupňů osvětlení nebo matné světlo. Nejlepším osvětlením jsou svíčky, ale jen ty, které neobsahují toxiny, popřípadě lampičky a solné lampy.

Na závěr bychom neměli zapomínat na čerstvý a dobře okysličený vzduch. Jen tak může být v místnosti pozitivní energie. Proto nezapomínejme ložnici větrat každý den, ideálně ráno i večer.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články