Homepage Ložnice Nedostatek prostoru? Řešením je sklopná postel

Nedostatek prostoru? Řešením je sklopná postel

Ať už bydlíme v bytě nebo v rodinném domě, často nás trápí jeden společný problém, a to je nedostatek prostoru. I když jsou dispoziční možnosti obou typů bydlení dost odlišné, přeci jen platí společné, místo navíc by se nám zkrátka hodilo! Kde ho však vzít? Mezi prostorově nejnáročnější kusy nábytku přitom patří postel, a o té manželské to platí dvojnásob. Tak kde ušetřit místo, když spát se musí a nejlépe v kvalitní posteli. Jde to, ale nesmíte se bát nezvyklých řešení. Se sklopnou postelí se večer dobře vyspíte a přes den si můžete užívat volného a vzdušeného interiéru. Přesvědčte se sami!

Sklopné postele – velké řešení pro malý byt

Pokud se nechcete stěhovat a pořizovat si úplně nové bydlení – což je nákladné i otravné, lze se s nedostatkem volného prostoru v domácnosti vypořádat sklopnou, sklápěcí nebo výklopnou postelí. Bez ohledu na rozdílnou terminologii, mluvíme vždycky o posteli, která je přes den ukryta u stěny pokoje a na noc se jednoduše a rychle sklopí. Zákazníci si pořizují sklopné postele z nejrůznějších důvodů. Nejčastěji se s nimi setkáme v garsonkách nebo malometrážních bytech, výjimkou však není ani jejich použití v rodinných domech, rekreačních objektech nebo v kancelářích.

Musíte kvůli dětskému pokoji zrušit ložnici, kam s postelí?

Pokud bydlíte ve dvoupokojovém nebo třípokojovém bytě a máte malé děti, pravděpodobně jim budete chtít dříve nebo později poskytnout komfort vlastního dětské pokoje. To je jistě v pořádku, ale kam s manželskou postelí? Těžká otázka, na kterou však není složité odpovědět, protože reálných možností není zdaleka tolik. Ona se ložnice totiž do běžné kuchyně nevejde a ani tam nepatří. A stejné je to s chodbou. Takže ve hře zbývá jen a pouze obývací pokoj, tradiční postel se však do něj žádným rozumným způsobem nevejde.

Sklopná postel má kromě minimálních prostorových nároků další výhodu, lze ji zakomponovat do nábytkové sestavy, takže její vzhled nebude v celém interiéru působit vůbec rušivě. Promyšlená nábytková sestava v sobě navíc ukrývá kromě dvoulůžka třeba i praktické poličky, které dokonale nahradí běžné noční stolky. I když je sklopná postel často řešením z nouze, na jejím vzhledu to vůbec nepoznáte. Získáte s ní kvalitní kus nábytku s designem podle vašeho vkusu.

Klasickou postel nebo dvoulůžko? Sklápění z čela nebo z boku?

Jako sklápěcí postel si můžete pořídit klasické jednolůžko i dvojlůžko, v obou variantách si přitom můžete vybrat způsob sklápění, a sice z boku nebo z čela. Kterou variantu si zvolíte, záleží jak na prostorových možnostech interiéru, tak na vašich preferencích – postele sklápěné z boku přiléhají jednou stranou ke stěně místnosti. To je poměrně běžné u jednolůžek, u manželských postelí je takové řešení méně obvyklé. Postel sklápěnou z boku si lidé často vybírají z praktických důvodů, třeba kvůli sníženému podhledu nebo nedostatku místa, který neumožňuje tradičnější sklápění z čela. Oba způsoby sklápění mají svoje výhody, rozhodnutí je na vás a mělo by vycházet z možností vašeho interiéru.

Vyberte si materiál, který vám bude vyhovovat

Volnou ruku máte při volbě materiálu, sklopnou postel si můžete pořídit z masivu, a to různých druhů dřevin jako smrk, dub, buk nebo javor či jasan, ale i z lamina. Záleží jen na vás, případně na dalším vybavení zařizovaného interiéru. Výrobce nabízí sklopné postele v různém designovém provedení, takže s jejich zakomponováním ke stávajícímu vybavení nebudete mít velký problém. Volit si můžete různé tvary čela postele stejně jako krycích dveří. Kombinace rozmanitých materiálů s libovolnou barevnou úpravou je natolik variabilní, že vyhoví každému interiéru, ať je zařízen v jakémkoli stylu. Jediným limitem sklopné postele je výška matrace a roštu, dohromady nesmí přesáhnout 21 cm.

Trápí vás nedostatek prostoru? Opřete postel o zeď

Sklopné postele jsou funkčním, ale zároveň esteticky hodnotným řešením pro řadu interiérů. Nejenom do malého bytu, svoje uplatnění najdou i ve velkém domě, třeba v pokoji pro hosty – který v běžném režimu může sloužit jako pracovna nebo jen další místnost, kterou máte zkrátka k dispozici. Sklopná postel se neztratí ani v kanceláři nebo služebním bytě. Pokud i vás trápí nedostatek prostoru a marně si lámete hlavu, jak si pomoci – zkuste se na vaše bydlení podívat z jiného úhlu. Třeba zrovna vám vytáhne sklopná postel trn z paty. Některá řešení ode zdi ke zdi totiž stojí za úvahu!

 

Pravan s.r.o., Pavel Urban, www.pravan.cz

SDÍLET ČLÁNEK
Další články