Homepage Kuchyně Základní přehled materiálů pro výrobu a vybavení kuchyňské linky

Základní přehled materiálů pro výrobu a vybavení kuchyňské linky

Nejprve se budete muset rozhodnout pro konkrétní styl vaší nové kuchyňské linky. Dáte přednost kuchyni moderní, rustikální nebo třeba v retro stylu? Záleží jen na vás. Následně si vyberete materiál. Korpus kuchyňské linky se v dnešní době vyrábí většinou z dřevotřísky s povrchem z lamina v barevném odstínu, který se hodí k dvířkům.


Kuchyňská dvířka nebo stahovací rolety?

Dvířka skříněk mohou být foliovaná, dýhovaná, lakovaná, dřevěná nebo z lamina. Kuchyňská dvířka mohou být pochopitelně plná nebo prosklená. Volit si můžete i různé typy otevírání dvířek: klasická dvířka na závěsu (pantu), výklopy, posuvná dvířka, zásuvky. Ať už si vyberete jakkoli, všechny varianty kuchyňských dvířek se nabízejí v nespočtu barevných odstínů. Tam, kde není možné použít tradiční otevírací dvířka, ale je potřeba prostor linky uzavřít, jsou dobrou alternativou rolety. I ty umožňují kreativní řešení interiéru výběrem ze široké škály barev a materiálů. Plastové rolety si můžete dokonce nechat potisknout vlastním designem, třeba rodinnou fotografií nebo vaší oblíbenou krajinou.

 

Jakou desku kuchyňské linky?

Materiál pracovní plochy (desky) by měl jít snadno udržovat a odolat vysokým teplotám, vlhkosti i mechanickému poškození. Může to být lamino, dřevo, umělý či přírodní kámen, nebo směs minerálů a akrylátu jako je Corian či LG Hi-Macs. Volba konkrétního materiálu záleží jen na vás, pracovní plocha musí být dostatečně kvalitní, snadno udržovatelná a pochopitelně se musí hodit k ostatním použitým materiálům nové kuchyňské linky.

Kuchyňská linka s bílou pracovní deskou 


Stěna za pracovní plochou: obklad, sklo nebo deska?

Více možností máte i při výběru obkladu za kuchyňskou linku, už dávno se nemusíte spoléhat pouze na keramický obklad. Jednotlivá řešení se od sebe esteticky výrazně liší, rozhodovat proto bude váš individuální vkus, stejně jako vaše finanční možnosti. Stěny za pracovní plochou se nejčastěji obkládají laminátovou nebo skleněnou deskou, nerezovým plechem nebo kovolaminátem a tradičním, keramickým obkladem. Laminát nemá žádné spáry, je odolný vůči teplu i poškrábání. Čištění spočívá v pouhém otření desky vlhkým hadříkem. Co se vzhledu laminátové desky týče, ideální volbou je totožný dekor obkladové a pracovní desky - prostor působí ucelenějším dojmem.

Exkluzivní vzhled nabízejí skleněné desky, každou kuchyň doslova rozzáří, k dostání jsou v různých barvách, ale také s individuálním grafickým potiskem. Hladký skleněný povrch nemá žádné nerovnosti nebo spáry, vyniká proto bezproblémovou a časově nenáročnou údržbou. Skleněné desky jsou citlivé na prudké změny teplot, nehodí se proto například za plynový sporák.

Nerezový plech nebo kovolaminát se bude skvěle vyjímat v moderních, minimalisticky řešených kuchyních. Tento materiál z hlediska odolnosti nemá chybu, ale jeho údržba je náročná - je na něm všechno vidět.

Nejtradičnějším a dá se říct klasickým řešením stěny za pracovní plochou je keramický obklad. Jeho výhodou je vysoká odolnost a designová rozmanitost. Záporem pak je usazování nečistot ve spárách obkladu, které se velmi obtížně odstraňují.

 

Dřez už dávno neslouží jen k mytí nádobí

Nedílnou součástí každé kuchyňské linky jsou dřezy, které dnes neslouží jen k mytí nádobí, ale i k přípravě, například ke krájení a odkládání surovin. Dřezy mohou být z různých materiálů: nerez, tectonite, granit, keramika nebo sklo.

Některé firmy dodávají zvýhodněné sady dřezů a kuchyňských baterií. Na trhu jsou k dostání dřezy i baterie nejrůznějších tvarů a rozměrů, tak aby splnily všechny vaše požadavky na funkčnost i vzhled.

 

Klasiku nebo otevírání bez úchytek?

Designéři pro vás vytvořili stovky atraktivních druhů úchytek, od čistých, strohých linií pro moderní kuchyň po tradiční, dekorativní, romantické a historizující úchyty. V současnosti se však můžete vydat úplně jiným směrem a pořídit si módní, bezúchytkové otvírání. Dnes oblíbený bezúchytkový systém může být mechanický nebo elektrický. Takže záleží jenom na vás, pro co se rozhodnete.

Zásuvky Hettich

 

Vnitřní uspořádání a vybavení skříněk

Důležité je vnitřní řešení skříněk. To má zásadní vliv na komfort při vaření, ale také významně ovlivňuje celkový rozpočet nové kuchyně. Z mnoha hledisek je výrazně praktičtější a pohodlnější použití zásuvek, než rozdělení vnitřního prostoru policemi. Zásuvka umožňuje díky vysunutí snazší přístup k obsahu mimo prostor vlastní skříňky.

Zásuvky lze obohatit širokou škálou příslušenství. Mezi nejpoužívanější příslušenství patří bezesporu příborníky, vnitřní členění vysokých zásuvek a odpadkové koše. Kuchyňskou linku je vhodné vybavit také drátěným programem, který zajistí lepší orientaci, dostupnost a přehlednost. Nejčastěji se používá v úzkých rohových nebo tzv. potravinových skříňkách.

 

Odpadkové koše a drtiče

Moderní kuchyň nabízí odpadkové koše, které vám umožní využít v maximální míře prostor, který máte k dispozici. Vybírat můžete odpadkové koše do skříňky, výsuvné koše, koše ovládané pedálem nebo koše k zavěšení na skříňku. Užitečným pomocníkem v kuchyni jsou i drtiče organického odpadu, díky nimž můžete odpad likvidovat přímo ve dřezu. Po zapnutí drtiče jsou zbytky jídla rozmělněny na kaši a vodou odvedeny přímo do odpadu.

 

Spotřebiče od stejné firmy jako kuchyň?

Spotřebiče si můžete objednat společně s linkou nebo si je zajistit sami. Když si spotřebiče koupíte rovnou s linkou, namontují je odborní pracovníci firmy. Vyhnete se tak dalším starostem, získáte záruku na spotřebiče i jejich instalaci. Navíc můžete uplatnit sníženou daň z přidané hodnoty, čímž snížíte celkové náklady. Můžete také využít výhodných cen za sady spotřebičů, které k sobě budou ladit i vzhledově. Pořídit si spotřebiče spolu s novou kuchyní je snazší a výhodné. Takovou službu běžně nabízejí kuchyňská studia, ale zajistit ji mohou i drobní truhláři, kteří pro vás mohou výhodnou sadu spotřebičů objednat například ve velkoobchodu Kili.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články