Homepage Kuchyně Nezapomeňte, že hranou to nekončí!

Nezapomeňte, že hranou to nekončí!

Nábytková hrana? Co to je a proč ji nepodcenit?

Pravděpodobně jste si to nikdy neuvědomili. Ale je to tak. Váš nábytek by nikdy nebyl dokonalý, kdyby neměl bezvadnou hranu. Bez ní byste měli nevzhledné desky, poličky a dvířka, ze kterých trčí dřevotříska v místech, kde se deska uřízla. Aby tomu tak nebylo, lepí se na tyto řezy hrany – tedy speciálně vyrobené pásky právě pro tento účel. Jen kvalitní, perfektně barevně sladěná hrana se stejnou povrchovou strukturou jako deska, ze které je nábytek vyroben, zajistí dokonalý vzhled a příjemný pocit.

Tuto fázi výroby nábytku se nevyplácí jakkoli podcenit. Většinou to se svým truhlářem nijak neřešíte, protože každý výrobce si přece olepení nábytkových dílců nějak zajišťuje. Bez toho by to ani nešlo.

Ale jste si jistí, že váš truhlář vybírá opravdovou kvalitu, aby zajistil spolehlivé uzavření řezů v dřevotřískových a MDF deskách? Určitě nechcete, aby se vám doma z nábytku uvolňovaly formaldehydy nebo aby deska nasávala vlhkost z okolí a desky se pak po pár měsících deformovaly. O zatékání vody v kuchyni nebo koupelně ani nemluvě.

Všechny tyto hrozby dnes řeší truhláři tím, že olepují nábytkové desky ABS hranou. Ta dnes v Evropě v podstatě vytlačila dříve tolik rozšířené PVC, PP a lamino materiály. ABS totiž lépe odolává mechanickému poškození, teplu a světlu. Nepoškodí ji ani v domácnosti běžně používané čisticí prostředky. A díky tomu zůstane váš nábytek krásný a bezpečný i po letech. Kvalitní nábytková hrana v dokonale padnoucím dekoru je tedy nedílnou součástí nábytku.

Neméně podstatný je ovšem také způsob a technologie jejího nalepení. Každý truhlář k tomu používá speciální olepovací stroj. Těch je dnes v nabídce velké množství, ale v podstatě všechny jsou konstruovány právě na lepení ABS hran.

Tím ale ještě pořád není vyhráno. Truhlář by měl dodržovat správný technologický postup a používat kvalitní lepidla a čističe. Jen tak může dosáhnout perfektního výsledku, který oceníte hlavně vy sami. Podívejte se někdy na různé spáry mezi deskou stolu a jeho hranou. Pokud je spára v podstatě neviditelná, pak je vše, jak má být. Pokud je spára silná nebo jinak barevná, pak truhlář neodvedl dobrou práci. Hrozí, že se bude v budoucnu hrana nábytku špinit nebo dokonce odlepovat.

Hranipex vyrábí a dodává přes 1500 dekorů hran. Více než 500 jich je v UNI barvách, zbytek připadá na nejrůznější dřevodekory a speciální designové hrany. Z takto pestré škály si vybere každý truhlář, ať už pracuje s jakýmkoli z běžných výrobců desek, a navíc na přání truhlářů z celého světa naše nabídka dekorů, povrchových struktur a rozměrů stále roste.

A hranou to nekončí. Abychom podpořili truhlářské dílny v kvalitní práci, dodáváme množství různých druhů lepidel a čističů a s truhláři osobně konzultujeme způsob olepování tak, aby se k vám domů dostal opravdu krásný, kvalitní a bezpečný nábytek, ze kterého budete mít radost dlouhá léta.Tip pro vás: hrany se nejčastěji vybírají tak, aby perfektně seděly svým dekorem a strukturou k použitému plošnému materiálu. Ale kreativitě se meze nekladou a čím dál více se rozmáhá trend, kdy právě hrana určuje celkový design. Barevná či dokonce vzorovaná v kombinaci s bílým nebo dřevěným nábytkem vnese do interiéru prvek opravdové originality.

Autor: Hranipex Czech Republic

 

SDÍLET ČLÁNEK
Další články