Homepage Kuchyně CHCETE OBĚDVAT JAKO NA ZÁMKU? POŘIĎTE SI JÍDELNÍ STŮL NA MÍRU

CHCETE OBĚDVAT JAKO NA ZÁMKU? POŘIĎTE SI JÍDELNÍ STŮL NA MÍRU

Podle mnohých lidí láska prochází žaludkem, snad je to i pravda, ať už to znamená cokoli. Jisté však je, že schází-li se někde v domácnosti rodinné štěstí, pak je to určitě u jídelního stolu, a to nejenom o Vánocích. A chcete-li, aby se k vašemu nedělnímu stolu pohodlně vešly všechny talíře, lžíce, vidličky, sny a přání a nakonec i ty starosti, které musíte probrat, pak si pořízení jídelního raději pořádně rozmyslete. Koupě jídelního stolu sice není tak náročná jako zkouška ze statistické analýzy dat, ale pokazit se dá.

 

Jídelní stůl na všední den i na svátek

Kardinální otázkou při pořizování jídelního stolu je počet budoucích stolovníků. Vždycky se vyplatí mít k dispozici alespoň dvě volná místa navíc. Pokud to nejde, pořiďte si rozkládací stůl. Jíst na dvakrát nebo dělit rodinné setkání na dvě poloviny vánoční atmosféře nepomůže. Tak jako jindy se budete muset přizpůsobit možnostem vašeho bydlení – rozkládací stůl se do interiéru musí vejít i v rozloženém stavu, jinak vám nebude moc platný.

 

Jak velký stůl potřebujete?

jídelní stůl      

Kdybychom žili v ideálním světě,v němž nás neomezují
peníze ani prostor, pak platí jednoduchá rada, čím větší
stůl tím lépe. Jenže realita všedního dne je jiná. Takže
stručně a jasně, na jedno místo u stolu (a jednu židli
pochopitelně) počítejte minimálně s 60 cm volné plochy.
Pokud si můžete dovolit více, je to jen ku prospěchu
věci. Prostorově nejúspornějším řešením je jídelní stůl
obdélníkového tvaru. Dejte si však pozor, pokud umístíte
židle i do čela stolu, musíte délku stolu zvětšit, minimálně
o 10 cm (raději však o 20 cm) na každé straně.

Pro nejběžnější – čtyřčlennou rodinu je obdélníkový stůl v délce 120 cm dostačující, pokud však pozvete na oběd dědečka s babičkou, pak oceníte stůl o minimální délce 140 cm. Každý centimetr délky však komfort všech stolovníků výrazně zvýší. Na pohodlí všech strávníků má pochopitelně vliv i šířka jídelního stolu, za naprosté minimum se považuje stůl o šířce 75 cm, ten však mnoho pohodlí nenabízí. Stůl o šířce 85 cm vám poslouží mnohem lépe.

Všichni lidé nejsou stejní, takže uvažujte i nad typickým způsobem vašeho stolování, v některých kulturách si při slavnostním obědě nevystačí s jedním talířem před každým hostem. Patříte-li mezi fanoušky bohatě prostřených tabulí, přidejte si k minimálním 60 cm místa raději rezervu. Optimální výška jídelních stolů se pohybuje v rozmezí 72 cm až 78 cm – nejběžněji 75 cm.

 

Kolik místa okolo stolu a kam s ním?

Každému jídelnímu stolu to nejvíc sluší v dobře osvětleném klidném koutu. Stůl by neměl být umístěný blízko u dveří a ze všech stran by k němu měl být pohodlný přístup. Co se vzdálenosti ode zdi týká, na pohodlné odsunutí židle je potřeba minimálně 75 cm volného prostoru. Opět však platí, umožní-li dispozice vašeho bytu velkorysejší odstup od stěny, využijte ho.

 

Kulatý stůl? Jen pokud máte místo

Symbolika kulatého stolu je jasná, všichni přísedící jsou si
dokonale rovni. Kulatý stůl vyhovuje rovněž všem vyznavačům
tradičního čínského učení Feng-šuej. U kulatého stolu dobře
pohostíte ministra zahraničí stejně jako krále Artuše. Ale
pozor, jak už jsme připomněli, zatímco obdélníkový stůl je
z hlediska prostoru nejúspornější, pak kulatý stůl je na tom
přesně opačně. Minimální průměr kulatého stolu je 80 cm,
velké rodinné oslavy však u něj neplánujte. Stůl o průměru
120 cm vám nabídne již více pohodlí, ale musíte počítat
i s 80 cm volného místa z každé strany na pohodlné umístění

  kulatý jídelní stůl

židlí. Takže kulatý stůl si klidně pořiďte, ale jen když na něj máte dostatek místa. Strhejte okovy tradiční rodinné hierarchie - dobrou chuť!

 

Design jídelního stolu a jeho materiál

Pro jídelní stoly je stále nejoblíbenějším materiálem dřevo, přitom se nemusí jednat přímo o masiv. Populární jsou dýhované desky, ať už jejich základním konstrukčním materiálem je spárovka, dřevotříska nebo dřevovláknitá deska (MDF deska). V moderních interiérech najdou uplatnění laminované nebo lakované desky. Možností je dnes celá řada a záleží především na vašem individuálním vkusu.

Jako při koupi jakéhokoli jiného nábytku však musíte myslet na to, jak se nový stůl bude hodit ke stávajícímu vybavení vašeho bytu. Stůl by měl do interiéru dobře pasovat jak svým stylem a zvoleným materiálem, tak svojí barevností. Uděláte-li z jídelního stolu designovou dominantu celého pokoje nebo jej nenásilně začleníte k ostatnímu vybavení, záleží jen na vás.

 

Jídelní stůl na míru? Ideální řešení

Pokud se nespokojíte s konfekčním, velkovýrobním řešením a vsadíte na jídelní stůl na míru, pak získáte originální kus nábytku v tom nejlepším tvaru, rozměru a materiálu. Vybírat nábytek v obrovských prodejnách je často nervy drásající zážitek. Když už najdete stůl, který vám vyhovuje svým tvarem a designem, nemusíte být vůbec spokojení s použitým materiálem. A takových nevyhovujících kombinací vyžadujících kompromis je nekonečně mnoho. S šikovným truhlářem se všem těmto nezdravým kompromisům můžete vyhnout a inspirovat se přitom můžete kdekoli. Kvalitní zkušený truhlář vám splní vaši představu, ať už jste ji nalezli v kavárně nebo na stránkách časopisu o bydlení. Tak dobrou chuť u nového a pohodlného stolu!

 

jídelní stůl na míru

SDÍLET ČLÁNEK
Další články