Homepage Kuchyně Kuchyň v paneláku? Stejná dispozice, dvě originální řešení

Kuchyň v paneláku? Stejná dispozice, dvě originální řešení

V České republice je téměř 200 tisíc panelových domů, a kdybyste si dali tu nadlidskou práci a spočítali všechny panelové byty v nich, dostali byste se k závratnému číslu 1,2 miliónu. A v každém takovém panelovém bytě je jedna kuchyň. Pořídit si v paneláku opravdu originální kuchyň není proto vůbec snadné, dispozičních řešení není mnoho a realizací je hodně. Ale jde to. Přesvědčí vás o tom dvě zbrusu nové kuchyně z dílny jihomoravského truhlářství JiMaRa.

Paneláková kuchyně dvakrát jinak

Panelových bytů je spousta, ale navzájem se od sebe příliš neliší. To však neznamená, že se jednotlivé realizace musí podobat jako vejce vejci. Prohlédněte si dvě moderní kuchyňské linky, které jsou vzájemně nezaměnitelné, a to přesto, že se designéři museli podřídit stejnému dispozičnímu schématu. Zatímco jedno řešení akcentuje nejmodernější designové trendy, v druhé kuchyni ucítíte kvetoucí levandulová pole jižní Francie. Tak schválně, ve které kuchyni byste raději snídali vy?

Kuchyň ve stylu Provence

Majitelé si přáli kuchyň s atmosférou francouzské Provence. Jak ale dostat sluníčko a moře z jižní Francie do kuchyně na českém panelovém sídlišti? S pomocí zkušeného designéra a šikovného truhláře. Přestože ke stylu Provence patří mnohem velkorysejší prostor, v němž by dominoval kuchyňský ostrůvek nebo bar, se zadáním majitelů si designéři znamenitě poradili i v omezeném prostoru panelové kuchyně. Náladu jižní Francie vytvářejí použité barvy a dekory kuchyňské linky, stejně jako výmalba blankytnou modří. Pro styl Provence jsou důležité všechny detaily, které jsou v interiéru užity s velkým citem.

Celé kuchyni dominuje světlá barva, která ji opticky výrazně zvětšuje. Kuchyňská linka je totiž vyrobena z lamina v imitaci běleného dřeva. V tomto dekoru jsou vyrobeny i všechny skříně, které ukrývají moderní vestavné spotřebiče, které by se do romantického stylu Provence jinak příliš nehodily. Pracovní deska kuchyňské linky je z tzv. postformingu v imitaci kamene. Designérům se podařilo zkombinovat dva zdánlivě nesourodé prvky, a sice pytlovinu jako typický dekorativní prvek stylu Provence a moderní skleněnou desku nahrazující tradiční kuchyňský obklad. Skleněný obklad s fototapetou imitující pytlovinu je použit i v otevřené části kredence. Stylovou kuchyň dotvářejí další prvky: granitový dřez v porcelánovém vzhledu, baterie z leštěného kovu a porcelánové úchytky skříněk. Atmosféru jižní Francie podtrhuje renovovaný stůl, k němuž patří jemně patinované židle.

Dalším požadavkem majitelů bylo nalézt alternativu za spížku, jejíž původní místo nahradil panel s vestavnými spotřebiči a úložným prostorem. Designéři přišli s řešením vestavné kuchyňské kredence s policemi a zásuvkami s mělčí hloubkou. Kredenc je umístěna naproti lince, čímž se výrazně zvýšil komfort při vaření. Díky použitým materiálům se kredenc stala přirozenou součástí celé kuchyňské sestavy.

V interiéru však nebyly opomenuty ani ostatní bytové doplňky, jako dózy, věšáky nebo stylové osvětlení. Z kuchyně vedou vstupní dveře do koupelny, aby tyto dveře nenarušily jednotný ráz celého prostoru, jsou navrženy ve stejném stylu jako dvířka od skříněk, a to včetně obložek. Tradiční kliku nahradila porcelánová úchytka a vstup do koupelny tak dostal zcela jiný ráz.

Kuchyň ve stylu 21. století

Zatímco v předchozích řádcích jsme se inspirovali sladkou Francií, nyní se vrátíme do žhavé současnosti. Vstupte spolu s námi do moderní kuchyně v jednoduchém stylu. Náladu v kuchyni určují tři základní barevné tóny. V prosvětlené kuchyni vynikne lesklá bílá barva, odvážná červená i elegantní ořech.

Celému prostoru dominuje výrazně červená malba; ta místnost oživuje a zdůrazňuje její základní prvky. Záměrně červené jsou i plastové židle, které díky svému tvaru odlehčují hmotu kuchyně. Vlastní kuchyňská linka je bílá, ve vysokém lesku a ze stejného materiálu jsou i dvířka od spížky, vestavné lednice a vstupní dveře do koupelny. Červenobílou kombinaci barev pak skvěle doplňuje pracovní deska se vzhledem ořechového dřeva. Pracovní deska je opět vyrobena s tzv. postformingu a s ořechovým dekorem se setkáme i na obkladu kuchyňské linky nebo na panelu s domácími spotřebiči. Design kuchyňské linky doplňuje bílý granitový dřez a zabudované zásuvky v obkladech.

Na kombinaci bílé barvy a ořechového dřeva vsadil i jídelní stůl, na kterém se dobře vyjímá, a to vás asi nepřekvapí, červený ubrus. Vlastní konstrukce stolu je z hliníku a deska stolu z HPL laminátu. S červenými doplňky se setkáme v celé kuchyni, domácí spotřebiče, stejně jako úchytky kuchyňské linky jsou v designu matného nerezu, který nenarušuje základní barevnou kompozici celého interiéru. S moderním konceptem kuchyně ladí i jednoduché a elegantní osvětlení, stejně jako třeba tvar rychlovarné konvice. Nová kuchyňská linka je i přes omezený prostor velice komfortní a stoprocentně funkční.

Kuchyně mohou mít mnoho tváří

Pokud vás nezaujala kuchyně ve stylu jižní Francie ani jednoduchá elegance druhé realizace, nemusíte si zoufat. V dnešní době si můžete vybírat z nepřeberného množství materiálů, dekorů a barev. Zkušený designér vám pomůže navrhnout kuchyň přesně podle vašeho gusta a šikovný truhlář se postará o bezproblémovou realizaci. Vy si musíte pouze vybrat styl, který je blízký vašemu srdci. A pak se rozhodnout.

Realizace: JiMaRa s.r.o.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články