Homepage Koupelny CHTĚJTE KOUPELNU, V NÍŽ SI DOKONALE ODPOČINETE. JAK JI VYBRAT?

CHTĚJTE KOUPELNU, V NÍŽ SI DOKONALE ODPOČINETE. JAK JI VYBRAT?

Jen málo míst v každé domácnosti je tak důležitých jako koupelna. I když velikostí patří koupelna k nejmenším místnostem v bytě, její význam metry čtverečnými měřit nelze. Jejím hlavním posláním je pohodlně a prakticky posloužit hygienickým potřebám celé rodiny. Od moderní koupelny toho však můžete chtít mnohem víc. Koupelna je ideální místo k relaxaci a k načerpání ztracené energie, je to místo, kde můžete obnovit svoji duševní rovnováhu a nalézt potřebný klid stejně jako odvahu do dalšího života.


Tak jako se mění celý svět, mění se i obvyklá očekávání od současných koupelen. Stejně tak se jednotlivé koupelny budou lišit podle toho, kolik máte k dispozici místa anebo třeba i finančních prostředků. Ne každý byt vám umožní umístit do koupelny pohodlnou vanu a samostatný sprchový kout. Především v moderních rodinných domech jsou naopak běžné dvě koupelny. Ať už je vaše konkrétní situace jakákoli, pořídit si praktickou, pohodlnou a elegantní koupenu není vůbec snadné. Promyslet dobře každý detail, vyžaduje velkou porci zkušeností, kterou běžný zákazník nedisponuje. Pokud právě plánujete novou koupelnu, přečtěte si naše tipy a rady, které by vám měly při vašem konání pomoci.

 

Jak je to v koupelně s místem?

      

Současná produkce sanitární techniky vás bude svádět
k přeplnění koupelny nejroztodivnějším vybavením.
Platí však, že k pohodlnému užívání koupelny je
nezbytný dostatek volného prostoru. Je proto lepší,
umístit do koupelny jen takové vybavení, které skutečně
potřebujete a dobře a logicky jej rozmístit. Koupelna
s dispozicí čtyř metrů čtverečních nepojme sprchový kout,
vanu, záchod, bidet, dvě umyvadla a pračku se sušičkou,
s tím se musíte smířit.

 Rodina s malými dětmi potřebuje vanu, řadě lidí však dobře postačí samostatný sprchový kout. I když podle mnohých odborníků pračka nepatří do kuchyně, pokud tím získáte pohodlnější a praktičtější koupelnu, je to regulérní varianta, která má svoje nesporné výhody. Přeci jen, v kuchyni je většinou o poznání více místa než v koupelně a nemůže si každý dovolit samostatnou prádelnu.

 

Umyvadlo – nenápadný král koupelny

Nejpoužívanějším prvkem každé koupelny je umyvadlo, to je vhodné umístit blízko u vstupu. Před umyvadlem musí být dostatek volného místa (minimálně 90 x 60 cm). I když umisťujeme umyvadlo blízkou ke vstupu do místnosti, jeho užívání by nemělo blokovat celou koupelnu. Minimální odstup ode dveří se proto vyplatí zachovat. Pro větší rodiny jsou ideální dvě koupelny nebo alespoň dvě volně přístupná umyvadla, pokud si v době ranní špičky nechcete čistit zuby u kuchyňského dřezu. V některých interiérech se však budete muset trochu uskromnit, s tím se nedá nic dělat.

 

Ideální tvar a velikost vany

Vana v koupelně zabírá největší prostor, její výběr a umístění je proto pro budoucí funkčnost koupelny zásadní. Obvyklá a většinou dostačující délka vany je 160 cm, dostatečná šířka vany je 70 cm. Pokud si chcete pořídit komfortnější vanu, pak oceníte každý centimetr navíc jak v délce tak šířce, samozřejmě vezměte v úvahu tělesné proporce vaše a vaší rodiny – rodina basketbalového reprezentanta bude mít na výběr vany jiný názor než průměrná česká populace. Pozor na rohové vany, i když působí velkorysým dojmem, jejich umístění v koupelně je prostorově velmi náročné – do malých koupelen se rohová vana většinou nevejde.

 

Sprcha – rychlá a prostorově úsporná

Sprchový kout je dobrým řešením z mnoha důvodů. Sprcha je úsporná prostorově, ale šetří i vodu a váš čas a v neposlední řadě je zdravější. I sprchový kout však musí splňovat některé základní požadavky. Stísněný sprchový kout třeba o rozměrech 80 x 80 cm vám mnoho pohodlí nenabídne – uvědomte si, že prostor vám zmenší jak sprchová baterie, tak třeba i nevhodně zvolená sprchová dvířka. Sprchový kout může být vyzděný, elegantním řešením je však skleněný sprchový kout, který opticky nezmenšuje prostor koupelny. Jakkoli je sprcha velmi praktická, vanu ve všech jejích funkcích plnohodnotně nahradit nedokáže. Malé děti se na dně sprchového koutu nevyřádí, s tím se nedá nic dělat.

 

Záchod v koupelně?

Názory se v tomto směru liší. Záchod v koupelně je určitě pohodlný, na druhou stranu pokud v domě nebo v bytě není jiný samostatný záchod, je s takovým řešením spojená řada očekávatelných obtíží. Vlastní umístění záchodu vyžaduje minimální prostor o šířce 80 cm, stejně tak bidet. Pokud plánujete záchod v samostatné místnosti, počítejte i s umístěním samostatného umyvadla nebo umývátka.

 

Klasické okno k nezaplacení

Každá koupelna potřebuje pravidelně větrat, i když tu
samou službu může nahradit umělé odvětrání, tradiční
okno je zároveň zdrojem přirozeného osvětlení.
Moderní koupelnu lze dobře umístěným oknem
s výhledem třeba do zahrady proměnit v úžasný
relaxační kout. Vždy je však třeba myslet i nato, že
koupelna je intimní prostor, a proto s otevřenými
výhledy je nutné pracovat velmi obezřetně.
      

 

Design obkladů a styl koupelny

Tentokrát jsme se koupelnám věnovali spíš z hlediska jejich funkčnosti. Je však pochopitelné, že při plánování nové koupelny budete myslet i na její estetickou kvalitu. Dobrou zprávou je, že na trhu je neskutečné množství obkladů, sanitární techniky a všemožných doplňků, takže máte z čeho vybírat. Horší zprávou je, že nabídka je tak široká, že se přitom docela zapotíte. Ale žádný strach, v nové koupelně ze sebe všechnu tu zařizovací tíhu a námahu rychle smyjete. Tak co vy, dáváte přednost sprše nebo vaně plné horké vody?

 

 

SDÍLET ČLÁNEK
Další články