Homepage Koupelny Jak vybrat nábytek do koupelny

Jak vybrat nábytek do koupelny

Zařizujete si novou koupelnu? Tak z jakého konce se do toho pustíte? Svoji pozornost totiž můžete zaměřit různým směrem. Většina z nás se nejraději věnuje vizuální stránce projektu, jenže estetické vlastnosti nemohou být jediným hodnotícím kritériem při výběru nábytku do nové koupelny. Je potřeba se věnovat i volbě základních materiálů a jednotlivým typům povrchových úprav. V následujících řádcích vám poradíme, na jaké materiály vsadit, když chcete, aby vám nová koupelna dobře sloužila řadu let.

Nabídka koupelnového nábytku je velmi široká, nejrůznější výrobci každý rok představují nové produktové řady, které reflektují nejmodernější designové trendy, stejně jako rozmanitý vkus jednotlivých klientů. Najít atraktivní kus nábytku není žádný problém, ze stovek barevných odstínů a dekorů a tvarových možností, si vybere jistě každý. Ale pozor, pod elegantní slupkou se může skrývat nekvalitní nábytek, který vám dlouhodobě radost nepřinese. Na co si dát tedy pozor a jaké materiály zvolit?

Nábytek do koupelny ano, ale z jakého materiálu?

Ta úplně první a základní informace o nábytku, která vás musí zajímat, je materiál, z něhož je nábytek vyrobený. V dnešní době se nábytek do koupelny běžně vyrábí z masivu, dřevotřískových nebo dřevovláknitých desek (tzv. MDF desek), případně z lamina. Ze všech těchto materiálů lze vyrobit kvalitní nábytek, záleží na preciznosti jeho povrchové úpravy – od ní se potom odvíjí náročnost údržby.

Nábytek z masivu - raději exotické dřeviny

Pokud vám učaroval masiv, pak nejspokojenější budete s tropickými dřevinami, které jsou krásné a zároveň skvěle odolávají působení vlhkosti a teplotním výkyvům. Domácí dřeviny tak odolné nejsou, o jejich trvanlivosti proto rozhoduje kvalita a pečlivost povrchového ošetření. Dřevo může být chráněno lakem, voskem nebo olejem. Toto ošetření je možné časem obnovit, čímž se životnost koupelnového nábytku prodlouží. V praxi se však řada zákazníků k takové úpravě běžně nedostane, proto je kvalita ošetření od výrobce zásadní. Zvláštní kategorií je pak odolnost nábytku proti přímému slunečnímu záření, tím nejvíce trpí bílý nábytek. To samozřejmě nemusíte řešit v koupelnách bez přímého osvětlení. O odolnosti nábytku proti UV záření vás poučí prodejce nebo truhlář, od něhož si necháte nábytek vyrobit na míru.

Pozor na problematická místa

Důležité je zkontrolovat, zda a jak je nábytek ošetřen na nepohledových stranách. Výrobci levného nábytku snižují náklady za každou cenu, při zběžné prohlídce si toho ovšem nemusíte všimnout, proto se na nábytek raději dívejte ze všech stran – nezapomeňte ani na vnitřní úložné prostory skříněk. Koupelnový nábytek by neměl stát přímo na podlaze, kromě běžných nožiček a sloupků, které nábytek oddělí od podlahy, lze nábytek i zavěsit, což oceníte nejenom při úklidu koupelny. Pozornost věnujte všem spojům a hranám, protože to jsou nejzranitelnější místa každého nábytku. Hrany by měly být opatřeny tzv. ABS hranami. Vlhkost vnikající do nábytku způsobí jeho nabobtnání nebo rozklížení a obojímu se chcete vyhnout.

Kvalitní a odolné kování

O dobré použitelnosti nábytku, a to nejenom v koupelně, rozhoduje kvalita použitého kování, na něm se proto nevyplatí šetřit. Kování se může lišit technickým řešením, způsobem otvírání, ale také nosností a podobně. Pokud si kupujte konfekční nábytek, použité kování nemáte možnost ovlivnit, to je další výhoda přímé spolupráce s truhlářem. Je velký rozdíl, máte-li k dispozici zásuvky v celé jejich šíři, stejně tak existují komfortnější způsoby otvírání. Volbu kování proto nepodceňujte.

Nábytek na míru nebo z řetězce?

Na českém trhu se lze setkat s nábytkem různé kvality. Nelze říct, že nábytek od velkých výrobců není kvalitní. Zpozorněte však raději vždycky, když se setkáte s podezřele nízkou cenou. Kvalitní materiál a kvalitní zpracování nelze pořídit za minimální náklady. Spolupráce s truhlářem a nábytek na míru se vám vyplatí v případech, kdy zařizujete atypický prostor, kterému nevyhovují konfekční modely nábytku a v případech, kdy hledáte opravdu originální a nezvyklé, designové řešení. Nábytek na míru oceníte i tehdy, máte-li hodně specifické požadavky na jeho funkčnost nebo kvalitu, šikovný truhlář dokáže vyjít vstříc všem vašim požadavkům, často za velmi přijatelnou cenu.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články