Homepage Obývací pokoje Levitující čítárna ve tvaru polokoule

Levitující čítárna ve tvaru polokoule

Představte si, že sedíte v pohodlné sedačce, na klíně svoji oblíbenou knížku, kterou se už už chystáte otevřít a přitom všem se vznášíte tři a půl metru nad zemí, v elegantní polokouli plující volným prostorem. Taky vám to připadá jako scéna z jiného světa nebo dokonce z jiného vesmíru? Tak pozor, takové místo existuje a našli byste ho nedaleko za Prahou, kde si mladá rodina přestavěla původní venkovské stavení k obrazu svému.

Levitující polokoule v olivově hnědé barvě o průměru 3 metry je vlastně čítárna, sice extravagantní, ale dokonale funkční.  Čítárna je zavěšena na speciální konstrukci galerie a naplno tak využívá velkorysý, otevřený prostor celého objektu. Čtecí koutek je pohodlně přístupný z obytné části domu, jeho majitelé tak získali nejen místo k nerušené četbě, ale bezpečné útočiště vhodné k jakékoli relaxaci. Kromě komfortního sezení čítárna nabízí praktické kapsy na uložení knížek, osvětlení nebo zásuvku a hlavně dostatek volného prostoru, klid a nenapodobitelnou atmosféru.

Nejdřív nápad, potom řešení

S myšlenkou zavěšené čítárny ve tvaru polokoule přišel architekt Marek Povolný. Ten si byl - při svých bohatých zkušenostech s interiérovým designem - dobře vědom toho, že konkrétní, technické řešení, které zohlední všechny aspekty složité realizace, musí připravit zkušený truhlář, konstruktér, který se nebojí těžkých a komplikovaných úkolů. A tak do projektu vstoupil Jiří Radocha – šéfdesignér a šéfkonstruktér truhlářské firmy JiMaRa. A byla to správná volba, protože zkušený truhlář z jižní Moravy právě takové výzvy miluje!

„V naší firmě jsme rádi za každou zakázku, ale nebudu skrývat, že je radost dostat se k tak originálnímu zadání. A to, že se všechno muselo vymyslet a naplánovat do posledního detailu, je pro mě osobně to nejlepší. S takovou zakázkou jsme získali krásnou referenci a naučili jsme se zase něco nového. Zkrátka a dobře, bavilo nás to.,“ pochvaluje si šéfdesignér Jiří Radocha, který si k truhlářskému řemeslu přičichl už v mládí, v dílně svého dědečka.

Čím složitější zadání, tím větší výzva

U výjimečných projektů se musí setkat řada faktorů nebo správných lidí – chcete-li. Neotřelé řešení se zrodilo v hlavě architekta, ovšem bez požehnání a trpělivosti majitele domu, by zůstalo jen u provokativního nápadu. O trpělivosti nemluvíme náhodou, Jíří Radocha hledáním správného řešení strávil mnoho času. Od prvního zadání, obhlídky prostoru až po finální realizaci uběhlo deset měsíců. Během nich se hledalo nejlepší konstrukční řešení, počítalo statické zatížení konstrukce, vzniknul zmenšený model čítárny a naplánovala se vlastní realizace originálního díla, včetně náročného transportu jednotlivých konstrukčních dílů. Celý úkol tak víc než běžnou truhlářskou zakázku připomínal řešení složité matematické rovnice nebo dřevěný hlavolam extrémních rozměrů.

Největší problém? Dostat konstrukci na místo

Dvojdílná konstrukce totiž musela projít omezeným stavebním otvorem. Vlastní polokoule je tvořena ze dvou částí, každá z nich váží 150 kg, její transport obstaralo osm dospělých mužů, ti si museli  těžkou konstrukci předat otvorem, který jim na každé straně nechal „rezervu“ jeden a půl centimetru. Truhlářská firma musela myslet na všechno, jen pro položení konstrukce se muselo vytvořit molitanové pouzdro na míru, protože sklolaminátová skořápka by se pod vlastní tíhou mohla deformovat nebo dokonce prasknout.

Představa architekta byla jednoduchá: čítárna bude kulatá, bude mít kapsy na knížky a potřebuje osvětlení – to se při čtení hodí. A vlastní řešení architektova zadání? Kostra sedačky je vyrobená z konstrukční překližky, vnější obal tvoří ručně tvarovaný, broušený laminát s pětivrstvým lakováním. Všechny truhlářské práce, včetně lakování byly provedeny v dílnách truhlářství JiMaRa. Vlastní konstrukci čítárny nesou ocelové plotny, které obepínají lávku z profilů, klasických íček. Atypický tvar a materiál sedačky poskytuje skvělé pohodlí pro odpočinek i pro čtení.

Poctivé řemeslo, smyl pro detail

Říká se, že kvalitní literatura povznáší. S dobrou knížkou se odpoutáme se od běžných starostí, získáme větší rozhled. Zkrátka dobrá knížka vám dá zapomenout na tíhu všedního dne. No, v takové čítárně, jakou si majitelé domu pořídili ve spolupráci s architektem Povolným ze studia Gama a s nadšenými truhláři z jihomoravské firmy, se budete vznášet tři a půl metru nad zemí pořád a nemusíte přitom ani číst Shakespeara v originálu. A mimochodem, nepovznáší jenom kvalitní literatura, ale i poctivé řemeslo a tím se při realizaci zavěšené čítárny nešetřilo. Až příště dostanete zdánlivě bláznivý nápad, jehož realizace vám připadá nemožná, nevzdávejte to. Vzpomeňte si na levitující polokouli plující volným prostorem.

Realizace: JiMaRa s.r.o.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články