Homepage Obývací pokoje NEVÍTE CO S KNIHAMI? POŘIĎTE SI KNIHOVNU NA MÍRU

NEVÍTE CO S KNIHAMI? POŘIĎTE SI KNIHOVNU NA MÍRU

Milujete knížky a patříte mezi knihomoly? Chodíte do knihkupectví častěji než do cukrárny, nakupujete spoustu knih a mnoho dalších dostáváte darem? Blahopřejeme, čtení je krásná a bohulibá zábava, ale toho místa je v každé domácnosti žalostně málo - knížky v obýváky, na nočním stolku, v dětském pokoji, v kuchyni a často i na chodbě a bůhvíkde ještě. Zkrátka, i láska ke knížkám má svoje mouchy nebo mušky. Ale žádný strach, dokonalá knihovna na míru všechny tyto starosti vyřeší. A z knížek už se budete jenom radovat, slibujeme.

 

Lepší je knihovna na míru než modulová skládačka

    Pořídit si knihovnu může být velmi snadné. Univerzálních
skládaček různých regálových systémů je na trhu spousta
a většinou jsou cenově dostupné. Takže pokud spěcháte
a nečekáte od knihovny velkou estetickou parádu, nabízí
se rychlé a relativně levné řešení. Ale pozor, knihovna
na míru od šikovného truhláře má celou řadu výhod.
S knihovnou na míru můžete využít bezezbytku všechen
prostor, který máte k dispozici. Použijte materiál, který
bude slušet vašemu interiéru. 

Nesnažte se o zbytečný kompromis, najděte tvar, který bude vyhovovat vám i vašim knížkám. S kvalitním truhlářem se můžete pustit i do náročnějších realizací jako jsou například knihovny na schodišti nebo v podkroví. Obecně platí, že do atypického prostoru dobře zapadne pouze přesně a dobře navržená knihovna.

 

Velkou nebo malou?

Na první otázku nebude složité odpovědět. Sami dobře víte, kolik knížek u vás doma čeká na uskladnění. Jen přitom účtování nezapomeňte, že knížky budou do vaší domácnosti přibývat neustále, takže si nechejte raději rezervu. Navíc - někteří autoři jsou velmi pracovití a sami dokážou zaplnit velkou část knihovny a pokud jste zdědili kompletní Ottův slovník naučný nebo v kůži vázané sebrané spisy Aloise Jiráska, ještě si při řazení knížek užijete.

 

Klasickou nebo extravagantní?

Záleží jenom na vás a vašem individuálním vkusu, vsadíte-li na strohé, konzervativní linie a materiály anebo se dáte na stezku originálního, překvapivého řešení. Pokud však zařizujete knihovnu do pracovny usedlého právníka, pravděpodobně se přidržíte tradice. V pokoji mladého, extrovertního adolescenta může být ideální variantou třeba knihovna ze starých, malířských štaflí. Možností je nepočítaně a inspiraci můžete najít všude okolo sebe, prolistujte časopisy o bydlení, surfujte na internetu, okukujte kavárny.

 

Velký Atlas světa a miniaturní kolibřík

Knihy a knížky jsou velmi rozmanité a dobrá knihovna to reflektuje. Znáte kolibříky - miniaturní knížky plné poezie? Samozřejmě – jste přece knihomol. A teď si představte, že tyto knížky musíte postavit do stejné police jako trojdílné Dějiny světa. To je výzva. Plánujete-li si pořídit knihovnu na míru, myslete na rozmanité formáty knih, ale třeba i na jejich dostupnost. Knihy se neliší pouze obsahem a obálkou. Jsou knihy, ke kterým se budete často vracet, a ty se vyplatí mít při ruce. V knihovně se mohou objevit i filmy a cédéčka, takže myslete na všechno – určitě se vám to vyplatí. A pokud vám v knihovně zbude trochu místa na rodinné fotky nebo jiné drobnůstky, jen dobře.

 Knihovna? Kam s ní

Knihovny se dají umístit do každé místnosti, ale jejich tvar,
výška a materiál musí vždy odpovídat konkrétnímu prostoru.
Nejčastěji se knihovna objevuje v obývacím pokoji, máte-li
k tomu prostor a chuť, udělejte z knihovny dominantu celého
interiéru. Pokud vás naopak trápí nedostatek volného
místa – pak je pomoc šikovného truhláře často jediným
možným řešením. Knihovna na míru do stísněného prostoru
zapadne lépe než modulová skládačka, která vám svými
rozměry nebude nikdy docela vyhovovat.

 

Dřevo nebo lamino

Z jakého materiálu si novou knihovnu pořídíte, je na vás. Tradiční dřevěný masiv působí velmi reprezentativně. Z praktického hlediska je populární užití lamina, které je odolné a snadno se udržuje. Elegantní a luxusní vzhled knihovně dodá užití skla. V moderním interiéru však můžete využít i plast nebo kov. Pozor: všechny ty knížky něco váží, takže konstrukci knihovny rozhodně nepodceňujte a jednotlivé police nedělejte delší než 80 cm. Pokud se z estetických důvodů rozhodnete pro delší police, musíte proto zvolit odpovídající tloušťku materiálu, s tím vám dobře poradí zkušený truhlář.

 

Zarážky na knihy nebo schůdky jako v národní knihovně?

Tak co, přesvědčili jsme vás a pořídíte si u svého truhláře elegantní a praktickou knihovnu, která pojme všechny vaše knížky a bude ozdobou vaší domácnosti? Prohlédněte si několik tipů na zajímavě řešené knihovny a nechte se inspirovat.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články