Homepage Obývací pokoje OBÝVACÍ POKOJ: JAKOU SEDACÍ SOUPRAVU A KAM JI UMÍSTIT?

OBÝVACÍ POKOJ: JAKOU SEDACÍ SOUPRAVU A KAM JI UMÍSTIT?

Sedací souprava nechybí v žádném obývacím pokoji, a pokud přemýšlíte nad pořízením nové sedačky, měli byste si pár věcí ujasnit předem. Jakým způsobem využíváte váš obývací pokoj, kolik vás doma je a jak velký prostor máte k dispozici? Na trhu je v dnešní době spousta sedacích souprav, a když si dáte trochu práce, jistě mezi nimi najdete vybroušený diamant, který rozzáří váš obývák jako královskou korunu. Při výběru i umístění sedací soupravy platí několik jednoduchých zásad, není to žádná složitá věda, tak pojďme na to!

 

Malou, velkou, tlustou, tenkou? Hlavně pohodlnou...

Je několik věcí, které příliš neovlivníte, a rozhodně to platí o velikosti místnosti. Žádnému pokoji, ani obýváku, nesvědčí, je-li opticky nebo dokonce fakticky přeplněný nábytkem. Do malého pokoje se velká sedací souprava prostě nehodí. Na druhou stranu pokud máte k dispozici málo prostoru v celém bytě, vyplatí se vám uvažovat nad sedací soupravou s úložným prostorem nebo rozkládací soupravou, kterou oceníte třeba v případě nečekané návštěvy. Oblíbené jsou například rohové sestavy, ovšem i ty jsou prostorově náročné. V mnoha interiérech však představují nejefektivnější řešení.

Ať už jsou vaše estetické preference jakékoliv, sedací soupravu chcete jistě co nejpohodlnější, takže v obchodech si sedejte a vstávejte a znova a navzájem a každý zvlášť – prostě testujte! Sedací souprava by neměla být jen pohodlná, ale i ohleduplná k vašemu zdraví – s tím nemají problém sedačky, které respektují ergonomii lidského těla.

 

Jak sedací soupravu umístit?

Umístění sedací soupravy v interiéru   

Velkorysý obývací pokoj poskytuje prostor pro
výraznou sedací soupravu, případně pro kombinaci
několika sedaček. Zatímco v běžném nebo malém
pokoji musíte sedací soupravu umístit ke zdi, ve
velkém pokoji tato podmínka neplatí. Umístění
sedačky v malém a velkém prostoru má jedno
společné pravidlo, které je motivováno lidskou
přirozeností. Sedací soupravu neumisťujte zády
ke dveřím nebo vstupu do místnosti. Všichni se
cítíme lépe a bezpečněji, máme-li přehled nad
celým prostorem včetně nově příchozích.

I když je většina obývacích pokojů plně soustředěna
na televizní obrazovku, není to zcela správně.
V obývacím pokoji se setkává celá vaše rodina
a jistě si chcete kromě sledování televizního
programu i popovídat. Jednotlivá místa k sezení
by tak měla poskytovat prostor pro přirozenou
komunikaci mezi jednotlivými členy vaší rodiny.
Samozřejmě není vůbec špatně, pokud i v zaplněném
obýváku existuje místečko, kde se můžete v klidu
začíst do oblíbené knížky. Ale celkově platí, že sezení
musí nabídnout komunikaci z očí do očí.

 

Žádná ekvilibristika s šálkem horké kávy

Už žádné kličkování mezi konferenčním stolkem, křesly, kostkami lega na podlaze a dekorativními květináči. Stejně jako vy a vaše děti i gauč potřebuje dostatek prostoru. Někudy k němu budete přicházet a tyto komunikační pásy nesmí být užší než 60 centimetrů – ovšem to je naprostý limit, a pohodlně se budete cítit jen při daleko volnějším uspořádání nábytku. Zvláště pokud vaši domácnost okupují malé děti nebo obrovský pes. I když je máme rádi, dokáží překážet. Jde o jednoduchý princip, prostě se chcete pohodlně posadit i vstávat, jednoduše a plynule se pohybovat. Úložných prostorů není v domě sice nikdy dost, ale obývací pokoj není ideální místo pro skladování všeho možného. Méně nábytku je někdy více.

 

Dopřejete si výhled, který vás bude dobíjet

Sedací souprava nepatří pod okno, kazilo by vám to sledování oblíbeného televizního pořadu a není to praktické ani vzhledem k topení. Pokud však máte k dispozici obývací pokoj s výhledem do zahrady nebo na malebnou krajinu, alespoň část sezení orientuje tímto směrem, získáte tak úžasný relaxační koutek, kde rychle načerpáte ztracenou energii.

 

Do jaké pohovky se posadíte vy?

Už máte vybráno? Myslete na to, že obývací pokoj bývá často největší a nejfrekventovanější místnost v celém domě a je to místo setkání. V obýváku trávíme společné chvíle s našimi blízkými, přijímáme zde návštěvy, čteme nebo posloucháme hudbu, slavíme narozeniny, rozbalujeme vánoční dárky. Trocha přemýšlení při nákupu a umístění sedací soupravy se vám proto vyplatí a určitě si vyberete správně.

 

Moderní sedací souprava

SDÍLET ČLÁNEK
Další články