Homepage Skříně a šatny PROKOUSEJTE SE PŘEDSÍNÍ, VYPLATÍ SE VÁM TO

PROKOUSEJTE SE PŘEDSÍNÍ, VYPLATÍ SE VÁM TO

Verše Mnou vchází se do trýznivého města, mnou vchází se do věčné bolesti, sice běžně otevírají bránu pekelnou, kterou stráží trojhlavý Kerberos, ale Dante Alighieri by je s klidnou duší mohl nadepsat nad dveře každé druhé české domácnosti, do níž se vstupuje předsíní. Začasto je to procházka děsivá tak, že návštěva strašidelného hradu je proti tomu všední, banální a nudný zážitek. Přitom je to škoda, i předsíň se může rozzářit jako diamant na čele indické princezny, chce to jen trochu odhodlání a fištrónu. Za literárně přeexponovaný úvod se omlouváme a slibujeme, že v dalších řádcích se již předsíním budeme věnovat prostším a praktičtějším způsobem. Předsíň, co to vlastně je?

       Jak nás poučí česká wikipedie: Předsíň je prostor v domě
nebo bytě, který se nachází hned za vstupními dveřmi
a z něhož se vstupuje do dalších místností
. To pravděpodobně
všichni intuitivně tušíme, stejně tak jako fakt, že předsíň je
většinou vybavena věšákem a botníkem. Jen pro pořádek,
je-li vaše předsíň prostorově rozmáchlejší, pak jí můžete
s hrdostí oslovovat jako vestibul.

Co je nejdůležitější, předsíň je zpravidla to první a často i to jediné co uvidí každá návštěva, ne každého přeci pozvete dál. Takže předsíň si zaslouží vaší pozornost i z estetického hlediska. I vy, když se po úporném pracovním dnu vrátíte domů, raději vstoupíte do upraveného, elegantního prostoru než do neuspořádaného skladiště přetékajícího všemi potřebami celé vaší rodiny.

 

Před vstupem očistěte obuv

Začněme trochu netypicky, ponechme na chvíli stranou všechny botníky a věšáky a pořádně si opucujme boty. Do předsíně se totiž většinou vstupuje zvenku nebo ze společné domovní chodby, takže kvalitní rohožku jistě oceníte, stejně jako snadno udržovatelnou podlahu, kterou neznehodnotí první podzimní plískanice.

 

Předsíň nemusí být skladiště, i když...

Majitelé velkých rodinných domů si mohou oddechnout, na uskladnění věcí mají často zvláštní místnosti a šatny. Každá předsíň však minimální množství bot a oblečení absorbovat musí, kdybyste se stavěli na hlavu. Je proto lepší se s tím smířit a potřebám vaší rodiny vyjít vstříc funkčním botníkem a věšákem, který nebude jen krásný, ale pojme třeba i v zimě potřebné množství ošacení. Realita všedního dne je však často obtížnější, takže se připravte na to, že v předsíni bude nutné – alespoň občas – uskladnit třeba dětský kočárek nebo jízdní kolo.

 

Předsíňový nábytek – co všechno to je?

Funkčně pojatá předsíň musí obsahovat tzv. předsíňový nábytek, ale co to vlastně je? Bez mrknutí oka sem můžeme zařadit všechny věšáky a věšákové sestavy, ať už se zrcadlem nebo bez, odkládací stolky, skříně, skřínky a vestavěné skříně na míru, stejně jako botníky, odkládací stolky, křesla nebo lavice. Do běžné předsíně se vám však všechno vybavení vejde jen stěží, nezbude vám proto nic jiného, než si vybrat ten nejdůležitější nábytek. Pokud máte k dispozici velkorysou vstupní halu, do níž se pohodlně vejde i sezení, pro návštěvy, které vás přišli jenom vyzvednout, buďte za to rádi.

 

Vybavení na míru se vyplatí

Protože prostoru je v předsíních obecně málo, a to i v předsíních, jež
nelze označit jako malé, vyplatí se vám pracovat pečlivě a odpovědně
s každým milimetrem volného prostoru, který máte k dispozici. To
vám umožní pouze nábytek na míru. Takového řešení se nemusíte bát,
nejde o žádné složité kreace, s nimiž by si šikovný truhlář nevěděl rady.
Takže můžete-li si pořídit věšák nebo botník v délce 113 cm, pořiďte si
jej. Konfekční řešení vám sice může vyhovovat esteticky a svojí cenou,
ale to vám bude málo platné, když se vám budou zimní bundy válet
na zemi.

Opravdovým vítězstvím je pak umístění do předsíně šatní skříně 
na míru – což je pro zkušeného truhláře opravdová maličkost. Šatní
skříň má celou řadu výhod, jde o vysoce funkční nábytek, který dokáže
nahradit věšák, botník i skříň.
      Předsíňová stěna na míru

 K prostoru ohleduplné jsou i posuvné dveře, které jsou pro šatní skříně typické, i když ne povinné. Nespornou výhodou je rovněž i využití úložného prostoru v celé výšce interiéru, na což s běžným nábytkem můžete zapomenout.

 

Vymalovat nebo raději tapetu?

Předchozí otázka je trochu falešná, obě možnosti jsou totiž správně, stejně tak jako využití dřeva, obkladů nebo v současnosti populární betonové stěrky. Klíčová je totiž vysoká odolnost povrchové úpravy stěn. Takže chcete-li vymalovat nebo použít designovou tapetu, klidně můžete, jen vybírejte barvy a tapety odolné proti otěru, na podzim a v zimě oceníte i jejich omyvatelnost.

 

Chybějící světlo a co zrcadlo?

Nejenom předsíně v panelových bytech postrádají přirozené denní osvětlení. S tím se snadno vypořádáte, běžnou předsíň dobře osvětlíte jedním centrálním zdrojem světla, nejčastěji umístěným na stropě. Stísněné světelné podmínky samozřejmě vylepšíte umístěným nástěnného zrcadla – buď jako solitérním prvkem nebo jako součást věšákové sestavy – což není příliš praktické. Dobrým řešením je zrcadlová přední stěna vestavěné šatní skříně, nikoli nezbytně v celé její šíři. Málo využívané pro zavěšení zrcadla jsou vchodové dveře, ale nemusí to být špatné řešení, ale pozor na kukátko. Umístěná zrcadla v předsíni budou vyžadovat především ženy, ale příležitost provést poslední kontrolu svého zevnějšku ocení i zbytek rodiny.

 

Užitečné drobnosti, které se vám vyplatí

Stojan na deštníky       Na věšák nebo botník v předsíni asi nikdo nezapomene. Na trhu však
existuje spousta designových drobností a vychytávek, které zvýší
praktickou využitelnost vaší předsíně. Patří mezi ně stojan na deštníky,
stejně jako odkládací tácy nebo chcete-li podložky na promočenou obuv,
držáky na dopisy, noviny, časopisy, složenky a všechny ty klíče a otravné
letáky. Mnoho rodin si velmi oblíbilo i praktickou nástěnku, kam lze
napsat nebo vylepit důležité vzkazy, ať už je píšete kvůli svojí vlastní
děravé hlavě nebo je směřujete ostatním členům rodiny. Ne všechnu
komunikaci tohoto typu obstará vaše lednička.

 

Co říct na závěr. Nemějte z předchozích řádků těžkou hlavu, je to jen předsíň, o vašem rodinném štěstí se rozhoduje v úplně jiných místnostech. Zapomenutý kabát se s vámi rozvádět nebude.

Předsíň na míru

 

Předsíň na míru

SDÍLET ČLÁNEK
Další články