Homepage Dětské pokoje Hola, hola, škola volá

Hola, hola, škola volá

Tak maminko a tatínku, zamáčkněte slzu, záda vašich ratolestí již přivykla pravidelnému nošení aktovky, čas vrátit nelze a je potřeba se s tím definitivně smířit. Je to tak, z vašeho dítka se přes noc (a přes prázdniny) stal školák. Je proto nejvyšší čas, aby se i jeho dětský pokojíček plný hraček proměnil v pokoj zvídavého a svědomitého školáka. A že jste to nestihli ještě před začátkem nového školního roku, vás mrzet nemusí, naopak – pro každé dítě je zahájení povinné školní docházky velká a náročná změna, takže není vůbec nutné ji ještě zdůrazňovat bůhvíjak náročnou přestavbou dětského pokoje, tedy jeho nejintimnějšího útočiště. Na druhou stranu, nic se nedá odkládat věčně, nakonec to není ani výchovné a do Vánoc se to stihnout dá. Tak s chutí do toho, zařiďte si s námi ideální dětský pokoj pro všechny školáky a školačky, uděláte tím radost sobě i svým dětem.

Starý svět her nekončí, ale pracovní stůl školák potřebuje

I když se s nástupem do školních lavic mnohé v životě vašich dětí změní, hračky z dětského pokoje nezmizí. Nám byste nemuseli věřit, ale s Janem Amosem Komenským polemizovat nebudete, škola hrou je pro zdravý rozvoj dítěte zásadní, nakonec člověk je tvor hravý, chcete-li Homo Ludens a vaše dítě jistě nebude výjimkou. Co však v pokoji školáka nebo školačky nesmí scházet je kvalitní pracovní stůl. Ten navíc nelze umístit nijak ledabyle, v dětském pokoji musíte vytvořit klidný, pracovní kout, tedy nejenom místo na psaní úkolů, ale i prostor na knížky, učebnice, výtvarné pomůcky a vlastní studium. Středem vesmíru - alespoň toho školního - se však stane psací stůl.

Dětský pokoj s pracovním stolem

Jak vybrat pracovní nebo psací stůl?

Malý stolek a dětská židlička školákovi opravdu nevystačí, takže je předejte mladšímu sourozenci nebo sousedům a pořiďte kvalitní, dostatečně veliký a variabilní pracovní stůl, ten musí splňovat hned několik zásad. Dobrý stůl by měl mít výškově nastavitelnou pracovní desku, děti rychle rostou a určitě se vám to vyplatí. Oceníte i pracovní desku, kterou lze polohovat – například při kreslení nebo malování je nakloněná pracovní deska vhodnější a pohodlnější. Co se velikosti pracovní desky týká, obecně se má za to, že čím větší pracovní prostor mají děti k dispozici, tím lépe. Ovšem menší deska stolu nutí dítě k většímu pořádku, což je taky užitečné. Minimální hloubka pracovní desky je však 60 cm.

Kam s ním?

Nerudovskou otázku jste si jistě položili sami, zkusíme na ni tedy odpovědět. Člověk potřebuje denní světlo a školák, i když se tak často nechová, je přeci jen taky člověk. Takže stůl je potřeba umístit k oknu, pravák potřebuje světlo dopadající z levé strany a levák to má – jaký div – přesně naopak. Protože denního světla není vždycky dostatek, musíte školákovi pořídit i stolní lampu, a to nejlépe s dvěma klouby. Kromě pracovního stolu věnujte pozornost i umístění poliček a knihoven, všechny pomůcky by měl mít váš malý student blízko po ruce.

Kdo židli má, bydlí

Tak se stolem si už poradíte, ale stejně důležitý je i výběr pohodlné a zdravé židle. Ta musí být výškově nastavitelná a je dobré, když lze regulovat i sklon opěradla. Pokud pořídíte kolečkovou židli, což je z mnoha důvodů praktické, přesvědčte se o její dostatečné stabilitě. Nebraňte se při výběru správné židle ani větší investici, tělo dítěte je ve vývoji a nevhodné sedací návyky jej mohou poškodit na celý život. Židli vybírejte pečlivě a zohledněte její ergonomické vlastnosti, ty jsou z hlediska funkčnosti mnohem důležitější než její design nebo barva. Pochopitelně si však společně vyberete židli, která se bude líbit vám i vašemu dítěti.

Dívčí pokojíček s pracovním stolem

Úložné prostory

Pracovní kout jste již zařídili, co ale s těmi všemi ostatními věcmi, kterých se v dětském pokoji najde tolik. Bez dostatku úložných prostor to nepůjde. Platí jednoduchá zásada, více menších skříněk je lepších než jedna obrovská skříň. Menší, třeba i mobilní, skříňky umožní jasně a přehledně oddělit místo pro hračky, sportovní vybavení, oblečení nebo výtvarné potřeby. Sami víte nejlépe, co všechno musí dětský pokoj vašeho miláčka pojmout, ke všem časopisům, papírům a pastelkám teď přibydou ještě pracovní sešity a učebnice. Tak hodně štěstí.

Každá činnost potřebuje svůj kout

Doposud jsme se věnovali konkrétním problémům dětského pokoje. Na závěr se pokusíme připomenout obecnou zásadu, že každá činnost dítěte potřebuje v dětském pokoji svoje zázemí. Uspořádání místnosti by mělo – pokud je to trochu možné – vytvořit v pokoji oddělené zóny, které budou dobře sloužit svému účelu. V dětském pokoji by tak měl vzniknout prostor pro hraní, pro školní povinnosti, pro spánek i pro odpočinek. Samozřejmě je snazší zařídit pokoj pro jedno dítě než pro dva nebo dokonce tři sourozence, ale i s takovým zadáním si lze dobře poradit. Řada rodičů při zařizování dětského pokoje vsadí na spolupráci s truhlářem, nábytek na míru si dokáže dobře poradit i s omezeným prostorem, šikovný truhlář je navíc schopen realizovat i vaše náročné designové nebo výtvarné zadání. Nechcete-li se tedy spolehnout jen na konfekční nábytek z velkoprodejen, určitě to není špatná volba. Ať už se rozhodnete jakkoli, přejeme vašim školákům hodně studijních úspěchů, hodnou paní učitelku, spoustu kamarádů, přívětivého pana školníka, vynikající kuchařku ve školní jídelně a trpělivé a milující rodiče!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články