Homepage Dětské pokoje Zařizujeme domácnost na příchod miminka - část 2.

Zařizujeme domácnost na příchod miminka - část 2.

V minulém článku jsme si pořídili postýlku a přebalovací pult a rozhodli jsme se, kde bude miminko spát. Takže kus práce už máme rozhodně za sebou. Připravit celou domácnost na příchod miminka je však úkol velký, minimálně na dva články, ale nebojte se. Všechno dobře dopadne!

Čisté a voňavé miminko

Čistota je půl zdraví, když už jste se pustili do zařizování, nezapomeňte na pohodlnou vaničku nebo mycí kyblík. V tomto bodě je těžké odhadnout, co které mamince víc vyhovuje. Proberte to s kamarádkami, mrkněte na nabídku specializovaných obchodů, jistě si vyberete! V úvahu lze brát mnoho faktorů, bohužel pohodlnost té či oné vaničky nebo mycího kyblíku se dá jen těžkou vyzkoušet předem, takže zkušenosti jiných maminek jsou k nezaplacení.

Myslet můžete i na prostorové podmínky vaší domácnosti, asi si nepořídíte vaničku, která se vám nevejde do koupelny. Pokud si můžete dovolit, pořiďte si i do koupelny pevný, přebalovací pult – často jej lze umístit přímo na vanu. Samozřejmě vám pomohou i koupelnové skříňky a poličky, protože v koupelně přibyde dětská kosmetika, ručníky, žínky a hromada hraček.

Jakou podlahu do dětského pokoje?

Není to žádná zvláštní věda. Podlahová krytina by měla dobře izolovat, a to jak tepelně, tak i zvukové – což oceníte vy a třeba i vaši sousedi. Podlaha musí jít snadno udržovat – z toho důvodu je lino nebo vinyl vhodnější než například stará parketová podlaha. Naproti tomu je dřevo příjemný a teplý materiál, takže ani nad ním nelámejte hůl. Pro první měsíce a roky mladého života je vhodnější měkká podlaha, která alespoň částečně ztlumí časté pády a první dopravní karamboly. To je důvod, proč není do dětského pokoje vhodná třeba dlažba, která se jinak velmi snadno udržuje. Lákavé jsou koberce, hustý koberec s vysokým vláknem je sice pohodlný a bezpečný pro batolení, ale špatně se na něm chodí a může být ideálním místem pro roztoče, takže máte-li důvod se obávat třeba alergie, vybírejte koberce kvalitní a dobře udržovatelné. Lidské zdraví musí mít přednost před módním diktátem.

Osvětlení dětského pokoje

I když vaše miminko asi nebude po nocích samo pročítat Babičku Boženy Němcové, polohovatelnou lampičku u postýlky oceníte, ať už při nočním přebalování nebo zoufalém hledání zahozených dudlíků. Dobrým a elegantním řešením jsou i automatická světýlka do zásuvky, která se sama aktivují. Protože ostré světlo by miminko zbytečně vyrušilo a podráždilo, můžete si pořídit i umělé osvětlení s postupným náběhem. Na trhu jsou k dostání i různé blikající a melodické nebo šumící hračky, ty vám mohou pomoci s opakovaným nočním uspáváním. Ale opatrně, zvyk je železná košile!

Dítě u stolu?

Tak v prvních týdnech života určitě ne, ale s přibývajícím časem si jistě pořídíte dětskou židličku. Dítě bude stolovat společně s vámi, vy jej budete mít na dosah a dítě se bude cítit vaším rovnocenným partnerem. Jako obvykle, židlička musí jít snadno a dobře omývat, musí být dostatečně stabilní a oceníte i bezpečnostní pásy, které zabrání vašemu potomku přistát hlavou napřed na tvrdé podlaze.

Bezpečnost na prvním místě

S klasickým zařizováním bydlení tolik nesouvisí, přesto jej nesmíte podcenit – váš domov musí být pro dítě především bezpečný. Naštěstí většinu bezpečnostních opatření můžete zatím odložit, rozhodně je nebudete potřebovat hned po příchodu z porodnice. Takže jen pro pořádek, jakmile se váš človíček rozleze do světa, musíte se postarat o všechna riziková místa, jako jsou například ostré rohy nábytku, schody, okna, skříňky, zásuvky nebo třeba krbová kamna. S ostrými rohy vám dobře poslouží obyčejná plastová a cenově dostupná chránítka. Na schodiště nebo okolo krbu můžete použít dřevěnou ohrádku. Použít lze dveřní zarážky, pojistky na skříňky a zásuvky a všechno co může dítěti ublížit, odstraňte z jeho dosahu. Myslet musíte na všechny kabely od elektrospotřebičů, na zásuvky použijte plastové záslepky. A smiřte se s tím, že nějakou dobu budete obědvat bez ubrusu, ale nelitujte toho – on by čistý stejně dlouho nevydržel.

Bezpečnost dítěte nelze podcenit, sami si musíte projít celý byt nebo dům a posoudit, kde a jaká hrozí rizika. Na druhou stranu se nemusíte zbytečně stresovat. Rodičovské ochranitelské pudy vám pomohou.

Až capart trošku odroste, pořiďte mu dětský nábytek

Sice teď trošku předbíháme a než se vaše děťátko vydá do světa, vyměníte ještě spoustu plínek, ale čas oponou trhne a budete potřebovat i dětský nábytek – nebojte se, však to uteče jako voda. A hodit se vám bude malý stolek na kreslení, stejně jako židlička, a protože dítě je tvor společenský, židličky můžete pořídit klidně dvě. Hodit se vám může i dětská knihovnička, protože vřelý vztah ke knížkám lze budovat od malička. Na trhu lze vybírat z nepřeberného množství dětského nábytku, takže není problém najít to pravé ořechové řešení. Kdybyste se přeci jen nechtěli spokojit s konfekčním řešením, pak lze využít služby šikovného truhláře – s vlastní fantazií nebo s přispěním zkušeného designéra můžete vašemu dítěti zařídit dětský pokojíček jako z pohádky nebo z pirátského ostrova. Dneska se však chystáme na miminko – takže s žánrově vymezeným pokojíčkem nemusíte rozhodně spěchat. Miminko by si jej příliš neužilo.

No tak vidíte. Začali jsme ještě s velkým břichem a teď už se pomalu chystáme na první školní den. Ve skutečném životě to sice nepůjde až tak rychle. Ale pozor, utíká to, a proto si užijte každý den s vašimi dětmi. Vaši domácnost jistě na příchod miminka připravíte dobře a především, děti potřebují hlavně lásku, to ostatní se vždycky nějak vyřeší!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články