Homepage Pracovny Bydlení pro muzikanta

Bydlení pro muzikanta

Pokud je pro vás nejlepší dárek nové cédéčko nebo lístek na koncert a život bez pořádné muziky si ani nedovedete představit, pak vám v dnešním článku uděláme radost. Na portálu Kvalitní truhláři jsme už zařizovali dětské pokoje plné fantazie, bydlení v námořnickém stylu nebo pracovnu pro domácí švadlenku, tentokrát se podíváme na bydlení pro muzikanta.

Ať už jste aktivní muzikant, který potřebuje uskladnit hromadu hudebních nástrojů, aparaturu a bůhvíco ještě nebo „jen“ náruživý hudební fanoušek, připravili jsme pro vás několik tipů, které promění váš pokoj v místo, kde by s chutí přespal i Mick Jagger a neutekla by z něj ani Edith Piaf, i když ta vás již jistě nenavštíví a ani návštěva „velkohubého“ zpěváka není příliš pravděpodobná.

Tak odkud začít? Třeba od toho co máte rádi. Jinak bude vypadat domov operní pěvkyně a jinak pokoj mladého, rozhněvaného punkera. To za vás nikdo nerozhodne. Záleží jenom na vás, pověsíte-li si na stěnu černobílou fotografii Louise Armstronga, širokoúhlý portrét slavného italského tenora nebo provokativně vyplazený jazyk od Rolling Stones. Je přitom jasné, že k nápisu Sex Pistols nasprejovanému na zdi se bude hodit jiný nábytek než k portrétu Rafaela Kubelíka. Ale v dnešní době si s tím nemusíte dělat těžkou hlavu. V metalovém doupěti nesmí chybět lebky a zasněný country pokoj by si obrovsky zoufal bez pořádného klobouku a nějakého toho koně cválajícího bohapustou prérií. Dost už o žánrech, hudba spojuje a nikdo vám nemusí radit! Zkrátka a dobře, jaký rytmus a kolik decibelů si pustíte k sobě do bytu je jen a jen na vás!

Obložte stěny jako v opravdové zkušebně

Když se kácí les, lítají třísky, a když se hraje, může to být pořádný rachot. Takže ničemu neuškodí, když se budete inspirovat zkušebnou. Je zde tedy jedna důležitá námitka – pokud se budete hudbě opravdu věnovat, pak se musíte nad akustikou zamyslet pořádně a s tím vám nejlépe poradí zkušený odborník. Nejde totiž jenom o to nepustit žádný zvuk ven, ale všechny ty odvážné decibely zkrotit. Pokud si chcete pouze designově osvěžit interiér, nemusíte se s funkčností zvukové izolace příliš trápit a taky nebudete chtít zbytečně utrácet. Na druhou stranu, nejpopulárnější a nejdostupnější metody, na něž sází mladí muzikanti, jako použít staré koberce, matrace a vajíčková plata, se vám v moderním interiéru nemusí zamlouvat. Nejste-li fanouškem mladistvé improvizace, hledejte ony typické, špičaté molitanové panely, kterým se oficiálně říká akustické jehlany. Ale záleží na vás, trocha toho recyklačního punku nikoho nezabije, i když odvážnější řešení se vždycky vyplatí konzultovat s manželkou nebo rodiči.

Kam uklidit všechny ty hudební nástroje?

Hudební nástroje jsou krásné, takže zapomeňte na to, že je schováte v nějaké zatuchlé skříni. Pokud je to jen trochu možné, pochlubte se s nimi a to nejlépe rovnou na zdi. Velkou parádu udělají přitom i typické futrály, i ten největší hudební laik a amatér pozná podle tvaru kytaru nebo housle. Takže žádný strach. Samozřejmě všechno má své meze, pokud máte doma koncertní křídlo nebo hrajete na harfu, nechte je stát konzervativně na podlaze vašeho pokoje. Nemusíte být přece originální za každou cenu.

Kytary, bubny, trumpety trochu jinak

Hudební nástroje mají svoje jasné a bohulibé poslání. Ale tak jako jiné krásné věci, jejich hodnota nezmizí, ani když zmlknou. Už jste viděli lustry a lampy připomínající trumpetu nebo saxofon? Ze starého kytarového krku lze vytvořit parádní držák na klíče. Široké uplatnění v muzikantském interiéru najdou i kulaté bubny. Co třeba bubínkový noční stolek? Mikrofon se snadno uplatní zase jako věšák. Sami jistě přijdete na další nápady, protože správnému muzikantovi fantazie nesmí scházet.

Hudební motivy na tisíc způsobů

Bez ohledu na vaše hudební preference najdete v současnosti na trhu nejrozmanitější hudební motivy. Jednoduchým, ale efektním způsobem jak dekorovat interiér konkrétním motivem je použití designových samolepek na zeď. Dáte přednost kontuře energií nabitého zpěváka nebo kytarovým krkům. Tak trochu jako z obrazu Victora Vasarelyho zase může působit černobílá kompozice klaviatury. Nápadů máte jistě sami dost. Inspirací vám může být houslový klíč stejně jako notový papír.


Graffiti nebo plakátová stěna

Protože muzikanti nežijí ve vzduchoprázdnu a okolo kumštu se motá spousta lidí, hudební kultura má i výraznou vizuální stránku. Jste-li mladý raper nebo hiphoper můžete si jednu stěnu nebo celý pokoj pokrýt nějakým úžasným graffiti. Jste-li aktivní muzikant, pak si klidně pořiďte plakátovací plochu. Ať už jste hráli v Carnegie Hall nebo v Horní Dolní, šup s plakátem na zeď a čím víc, tím líp.

Klasická elpéčka a hudební plakáty

Pokrok je pokrok, ale mp3 si na zeď asi nepověsíte, takže hurá na půdu a k rodičům, oběhněte antikvariáty a staré LP desky dodají vašemu pokoji ten pravý šmrnc. Pro dekorování interiéru se skvěle hodí jak obaly desek, tak i černé vinylové lázeňské oplatky – z těch si navíc snadno můžete vyrobit třeba originální nástěnné hodiny. Pokud jsme vás pobavili a třeba inspirovali, jsme rádi. Pustíte se do toho?  Tak tři, čtyři - jedeme!

 

SDÍLET ČLÁNEK
Další články