Homepage Pracovny Domácí švadlenky, pořiďte si pracovnu!

Domácí švadlenky, pořiďte si pracovnu!

Dovedete si představit život bez šicího stroje? Pokud ne, pořiďte si pracovnu pro domácí švadlenku, určitě vám padne jako ušitá. Budete k tomu potřebovat jednu volnou místnost a trochu nadšení, které vám jistě neschází. A můžete se těšit, že všechny ty látky, nitě a cívky, špendlíky, jehly, jehelníčky, křídy, metry a pravítka, zipy, knoflíky, vzory a časopisy, katalogy a módní magazíny najdou svoje vysněné království, kde na trůnu bude zpívat šicí stroj, vaše vrčící atomová Nähmaschine, která z představ a nápadů ušije ty nejparádnější kousky, ať už rovným stehem nebo cikcak.

Co nesmí v pracovně domácí švadlenky scházet?

Tak neexistuje žádný univerzální, ministerstvem domácích prací schválený a úředně potvrzený seznam povinné výbavy švadlenčiny pracovny – naštěstí. Jestli ve svém království potřebujete krejčovskou pannu nebo obrovský regál na látky, víte sama nejlíp. Některé vybavení je však v šicí pracovně nepostradatelné, za pomyslný střed vesmíru si přitom troufneme považovat šicí stroj, ono vrnící koťátko, které si však neustele na vašem klíně, ale raději jej postavíte na stůl - na pevný, dostatečně velký stůl, s dobrým přístupem i osvětlením. Základní dispozice pokoje nám obvykle stanoví jasné mantinely, v nichž musíme nalézt optimální uspořádání všeho zařízení. Zamyslete se proto, z jaké strany bude na váš pracovní stůl dopadat denní světlo a nezapomeňte ani na kvalitní a dostatečně variabilní osvětlení umělé. Stolní lampa nesmí být pouze hezká, dobře vám poslouží lampa se dvěma klouby. Pokud máte stůl, šicí stroj a dostatek světla i v noci, pak vám z nezbytného krejčovského minima schází už pouhá židle. Její výběr nepodceňujte, pořiďte si kvalitní, polohovatelnou židli, která bude šetrná k vašemu zdraví. Některé švadlenky dávají přednost pohyblivým židlím na kolečkách, není to však nezbytnost – záleží pouze na vás!

domácí pracovna pro švadlenku


Druhý stůl k nezaplacení

Když jsme si v předchozím odstavci vyjmenovali minimální nutné vybavení domácí krejčovské dílny, jistě to neznamená, že pracovnu již nelze žádným užitečným zařízením vylepšit – právě naopak! Záleží na intenzitě vašeho koníčku, pokud se však pouštíte do větších projektů, jistě oceníte druhý stůl na střihání látek, a věnujete-li se krejčovskému řemeslu profesionálně, pak nemusíte nad pořízením druhého stolu váhat ani vteřinu, vyplatí se vám bezezbytku. Pokud si to můžete dovolit, vyberte si stůl raději větší než menší, pohodlná práce s látkami vyžaduje dostatek prostoru. Na druhou stranu – prostor, který máte k dispozici je pevně daný a s tím se musíte smířit.

Tolik inspirace, ale kam s ní?

Módních časopisů a knih plných inspirace je tolik, že jistě netrpíte nedostatkem podnětů, kam ale všechny ty skvělé a originální nápady schovat? Zkuste třeba knihovnu, nemusí být ani velká a na všechny ročníky vašich oblíbených časopisů vám dobře poslouží třeba kancelářské šanony – samozřejmě si můžete najít nějaké, které se budou hodit k celému interiéru. Kromě knihovny vám dobrou službu v dílně odvede třeba i stojan na časopisy – ten oceníte zvlášť ve chvíli, kdy vaši domácí dílnu někdo navštíví. Pokud se tak děje pravidelně, můžete uvažovat i nad malým stolkem na občerstvení a pohodlným posezením – to se však už vejde pouze do pracovny velkorysých rozměrů.

domácí švadlenka a její království


Milióny drobností zvládnou krabice a boxy všech rozměrů

Má vaše pracovna pojmout kilometry nejrozmanitějších látek? Pakliže ano, pak budete potřebovat nějakou tu skříň nebo raději regál na látky – zde vám dobře poslouží obyčejná konstrukce s vhodně zvolenými rozměry. Jak však zvládnout všechny ty drobné knoflíky, špendlíky a další krejčovskou drobotu? Vynikající službu vám odvedou průhledné plastové, třeba uzavíratelné boxy. Ono hledání může být občas pěkná otrava a průhledné plastové boxy vás ho – alespoň občas – ušetří. V žádné krejčovské dílně, ani té domácí, nesmí scházet zrcadlo, jeho výběr je zcela ve vaší kompetenci – ale zrcadlo musí být dostatečně vysoké – jinak jej příliš neoceníte.

Potřebujete k práci tu správnou náladu?

Samozřejmě že ano! A proto se nesoustřeďte pouze na praktické vybavení, ale myslete i na zařízení, které vám zpříjemní čas strávený ve vaší domácí dílně nebo dílničce. Švadlenky v pohádce si při práci rády zpívají, pokud vám to nestačí, pořiďte si nějaký zdroj hudby a jestli to bude malé, designové rádio nebo velká repro soustava, to už záleží jen na vás. S dobrou náladou vám jistě pomůžou i květiny, těch není nikdy dost a platí to i v dílně. Tak s chutí do toho a ať vám to dobře šije!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články