Homepage Pracovny PRACOVNÍ STŮL NA MÍRU? PRO ŠKOLÁKA I UNIVERZITNÍHO PROFESORA

PRACOVNÍ STŮL NA MÍRU? PRO ŠKOLÁKA I UNIVERZITNÍHO PROFESORA

Bez pracovního stolu si nedovedeme představit žádný dětský pokoj ani pracovnu. Při zařizování domácnosti si většinou vystačíme s konfekční nabídkou prodejních řetězců a velkoproducentů nábytku, ne vždycky je to však ku prospěchu věci. Za pracovním stolem trávíme hodně času, ať už si za ním plníme každodenní domácí úkoly nebo projektujeme víceúrovňovou křižovatku se stamiliónovým rozpočtem. Tak proč se spokojit s předpřipraveným řešením od designéra, který vás v životě neviděl a nemá ani to nejmenší ponětí o náplni vaší práce. Dopřejte si ve spolupráci s profesionálním truhlářem pracovní stůl ušitý přímo na míru.

Velkou pracovní desku, ale s rozumem

Jak často, jak dlouho a jakým způsobem budete pracovní stůl používat? To jsou klíčové otázky, bez jejichž zodpovězení cestu k ideálnímu pracovnímu místu najdete jen stěží. Důležitá je samozřejmě i velikost pracovní desky, obecně se má za to, že čím větší plochu máte k dispozici tím lépe. Ovšem většina z nás má k dispozici relativně omezený prostor, takže všechny rozměry plánovaného stolu musíme navrhovat i s ohledem na interiér pokoje. Pokud se do dětského pokoje vejde jenom psací stůl a postel, určitě to není ideální.

 

Výška a sklon pracovní desky

       Většina pracovních stolů si vystačí s jednou konkrétní výškou,
což je problém především u dětských psacích stolů, protože
to co vyhovujeme vašemu školákovi při nástupu do školy,
mu bude těžko vyhovovat v následujících letech. Řešením
může být stůl, který roste společně s vaším dítětem. Ale
všeho s mírou, nehledejte stůl, u něhož váš prvňáček vydrží
až do maturity. Na některé činnosti, typicky kreslení
a malování, je lepší než vodorovná pracovní deska variabilní
stůl s polohovatelným sklonem desky. 

Zkušený truhlář si s takovým zadáním snadno poradí, pokud je součástí takového pracovního stolu i počítač, oceníte například samostatný výsuv na klávesnici.

 

Vítejte v království ergonomie

Nepodceňujte rozhodnutí o výšce pracovní desky, tu je třeba odvodit od výšky sedící postavy. Na čem budete sedět? Nejčastěji se v pracovnách využívají kancelářská křesla, možností je však víc. Nejdůležitější je přitom zdravý způsob sezení. Při zdravém posedu u pracovního stolu máte kolena ohnutá v pravém úhlu, sedíte s rovnými zády a podle loktů poznáte ideální výšku pracovní desky. Tak jako vašemu tělu nesedí každý konfekční oblek, nemůže všem lidem vyhovovat stejná výška stolu. Nevhodný pracovní stůl nebo třeba jen špatně umístěný monitor, případně špatně umístěná klávesnice způsobí nevhodné, nepřirozené a především nezdravé sezení, a tomu je lepší se vyhnout. Bolavá záda přenechte někomu jinému.

 

Zkroťte neposlušné kabely

Budete u stolu kreslit nebo programovat? Pokud bude pracovní stůl vybavený počítačem, což je dneska víceméně běžné, pak si předem dobře promyslete kolik a jakých přípojek a kabelů budete potřebovat a připravte si dostatečné množství průchodek. Dobře umístěná průchodka se vám může vyplatit i v případě, že máte to štěstí a obejdete se při svojí práci bez počítače. Elektrický kabel potřebuje šicí stroj, stejně jako stolní lampička.

 

Dostatek úložného prostoru a materiál stolu

Výšku stolu a velikost pracovní seky jste si již dobře
promysleli, teď už nesmíte zapomenout na dostatek
úložných prostorů, které splní všechny vaše potřeby.
Přeci jen výtvarné pomůcky je lepší skladovat jiným
způsobem než firemní účetnictví. Jako obvykle platí,
že úložných prostorů není nikdy dostatek, proto
kapacitu vašeho nového pracovního stolu raději
nepodceňujte.
      

Výběr materiálu je na vás. Pochopitelně vsaďte na materiál, který se bude dobře hodit do konkrétního pokoje. Jiné než estetické bariéry v podstatě neexistují, pokud si necháte pracovní stůl vyrobit od profesionálního truhláře, můžete s ním konkrétní volbu materiálu konzultovat. Uvažovat však rozhodně nemusíte jen nad tradičním dřevem nebo moderními lamino deskami, pokud to vyhovuje vašemu vkusu, použijte sklo, kov a třeba i plast. Záleží jen na vás.

 

Správné umístění stolu

Kam s novým stolem musíte vědět už předtím, než si jej pořídíte a není to otázka na truhláře. Při umístění pracovního stolu v interiéru platí několik jednoduchých, ale důležitých zásad – a nebojte se, není to zas až taková věda. Psací nebo pracovní stůl musí být správně orientován ke zdroji přirozeného i umělého světla, takže pro praváka potřebujeme světlo přicházející z levé strany a naopak. Případné problémy s umělým zdrojem světla lze snadno vyřešit pomocí dobře zvoleného a umístěného osvětlení.

Domácí švadlenka, dítě školou povinné, vášnivý modelář nebo univerzitní profesor, pracovní stůl potřebuje každý. Tak na co čekáte, vezměte si kus papíru a tužku, najděte si kvalitního truhláře a pusťte se do toho.

 

SDÍLET ČLÁNEK
Další články