Homepage Pracovny Kde si zařídit pracovní kout?

Kde si zařídit pracovní kout?

Doma lze dělat tisíce věcí a jednou z nich, sice ne tou nejzábavnější, je i práce. Ano, v dnešní době řada lidí vykonává svoje zaměstnání nebo podnikání z pohodlí svého domova, když ne pravidelně, tak alespoň občas. Na českém pracovním trhu již termín Home office dávno zdomácněl. Pokud jste si jej ještě nevyjednali, zkuste to! Ať už se doma práci věnujete jako profesionální grafik na volné noze nebo jako začínající spisovatel detektivních románů, oceníte klidný, pracovní kout, který vás nebude zbytečně omezovat. Kam ale umístit pracovnu, když žádnou pracovnu nemáte k dispozici – tedy jako samostatnou místnost? Žádný strach, kvalitní truhláři vám poradí.

Nemá cenu plakat, když samostatnou místnost nemáte k dispozici, je třeba se s tím smířit. Kvalitní pracovní kout lze zařídit i v jiných místnostech. Že to má svoje úskalí netřeba zdůrazňovat, soukromí jako v samostatné pracovně v domácím pracovním bohužel nenajdete. Na druhou stranu - neztratíte kontakt s rodinou. Na věci je třeba se dívat z té lepší stránky. Tak s chutí do toho!

V ložnici se odpočívá, v kuchyni vaří

Pracovní kout se nehodí do každé místnosti. Je samozřejmě důležité, kolik vás doma spolu žije. Mladý, bezdětný pár se s výběrem místa pro pracovní kout nemusí trápit tolik, jako rodina se třemi malými dětmi. Některé zásady jsou však obecně platné. Domácí pracovna nepatří do kuchyně ani do ložnice. Ale ruku na srdce, realita je často jiná. Ložnice je posvátné místo, kde máme kvalitně odpočívat. Pokud vás blížící se termín odevzdání práce donutí pracovat dlouho do noci, a to se stává velmi často, nemusí kvůli tomu ponocovat i váš partner. V kuchyni se zase pohybuje celá rodina, a to po celý den. Když v ní budete pracovat, budete omezovat svoji rodinu, která vás bude na oplátku rušit. Takové uspořádání domácnosti k rodinnému štěstí nepřispěje. A obědvat u otevřeného notebooku? V lepším případě získáte žaludeční vředy, v horším případě ztratíte partnera. Podtrženo a sečteno – do kuchyně ani ložnice domácí pracovna nepatří.

Pracovna s výhledem na obývací pokoj

Pracovna v obývacím pokoji? Pro a proti

Většina rodin domácí pracovnu umístí nejčastěji do obývacího pokoje. Takové řešení má řadu výhod, obývací pokoj je zpravidla dostatečně veliký a pracovní kout se do něj pohodlně vejde. Pracovat v obývacím pokoji znamená, zůstat v kontaktu se zbytkem rodiny. Jestli to častěji oceníte nebo si na takové uspořádání budete stěžovat, musíte posoudit sami. Pokud při práci musíte dohlížet i na děti – bude pro vás pracovna v obýváku pravděpodobně ideální volbou. Ale pozor, v obývacím pokoji bývá rušno. Připravte se na práci s televizní kulisou, i když máte tu nejohleduplnější rodinu.

Předsíň nebo široká chodba

Běžná česká domácnost má k dispozici jen omezený počet pokojů, nevyhovuje-li vám pracovna v obýváku, často poslední variantou je umístění pracovního koutu do předsíně, případně do široké chodby. I když se vám může zdát, že na chodbu nebo pod schodiště se pracovna nevejde, není to pravda. Pracovní kout nemusí být bůhvíjak veliký, aby vám dobře posloužil. Pokud to interiér dovolí, můžete v předsíni využít příčku nebo zástěnu, která pracovní prostor oddělí. Získáte tak útulnější pracovní prostor i více soukromí.

Co všechno musí pracovna obsahovat?

Na to neexistuje jediná správná odpověď. Co se vybavení pracovny týče, dobře si promyslete, co všechno ke svojí práci potřebujete. Bude vám stačit malý pracovní stůl s pevným stolním počítačem nebo vyžadujete velkou pracovní desku? Pokud při svojí práci pravidelně používáte knihy, slovníky nebo odborné časopisy, pak se neobejdete bez knihovny nebo police. Myslete na všechny detaily, včetně správného osvětlení nebo kvalitního a zdravého sezení. Určitě budete potřebovat nějaké volné zásuvky a možná i připojení k internetu, které však v dnešní době nepředstavuje už žádný problém. Záleží na vás, pracovní kout módní blogerky bude vypadat jinak než pracovna finančního poradce.

V jakém stylu pracovnu zařídit?

Opět se nemusíte držet konkrétního návodu. Chcete pracovnu nenápadně začlenit do stávajícího interiéru nebo ji od něj vizuálně oddělit? Dobrou volbou jsou obě varianty a vy se rozhodněte, která z možností je vám bližší.  Ať už se rozhodnete pro konzervativní nebo extravagantní design, vždycky oceníte nábytek na míru. Především proto, že jenom s nábytkem vyrobeným na míru využijete dokonale omezený prostor, který máte k dispozici. A pokud si namyslíte nějaké originální řešení, ať už se jeho výjimečnost projeví ve tvaru, konstrukci, materiálu nebo zpracování nábytku, je pro vás kvalitní truhlář jedinou smysluplnou variantou. Výhodou takového řešení je prvotřídní, dokonale promyšlená pracovna na míru beze všech zbytečných kompromisů. A nemusíte se bát ani vysoké ceny, navíc truhláři běžně pracují s daleko kvalitnějšími materiály, než velkoobchodní řetězce nabízející konfekční nábytek.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články