Homepage Rady a tipy BARVY V BYTĚ PŮSOBÍ NA LIDSKOU DUŠI

BARVY V BYTĚ PŮSOBÍ NA LIDSKOU DUŠI

minulém článku jsme se věnovali sytosti barev a způsobům jak rozložit barvy v rámci jednoho pokoje. Dnes se podíváme na symboliku jednotlivých barev a na jejich vliv na lidskou psychiku. Zvolené barvy budou ovlivňovat vaši náladu, vybírejte je proto uvážlivě.

 

Teplé odstíny nenavozují pouze pocit tepla, ale probouzejí v nás aktivitu. Studené barvy navozují klidnější atmosféru vhodnou pro relaxaci. Červená barva vyjadřuje sílu, energii, vitalitu, vášeň a lásku, působí mohutně a nelze ji přehlédnout, podporuje intimní atmosféru. V prostoru by však neměla zcela dominovat, působila by těžce a uměle. Prostory určené k dlouhodobému pobytu pro ni nejsou zcela vhodné, červená barva nedráždí pouze býka v aréně, ale dovede negativně působit i na lidskou psychiku.

 

Žlutá barva prosvětluje pokoj a je veselá, kromě pocitů tepla a dobré nálady zvyšuje i chuť k jídlu. Odstíny žluté barvy jsou velmi oblíbené, ale při jejich výběru musíte postupovat obezřetně. Příliš intenzivní barevné tóny mohou působit těžce a příliš výstředně. Je vám bližší intenzivní banánová žlutá nebo decentní vanilková zmrzlina? Některé tóny žluté barvy mohou působit jedovatě a nezdravě. Chuť k jídlu podporuje i oranžová barva, ta působí stejně jako žlutá barva pozitivně, vesele a hřejivě. Je to barva oblíbená do kuchyní, jídelen i obývacích pokojů.

 

Modrá barva má zklidňující účinek, působí čistým dojmem. Není vhodná do kuchyní a jídelen, tlumí chuť k jídlu. Přináší soustředěnost a pocit bezpečí. Uklidňujícím dojmem působí i zelená barva, ta reprezentuje přírodu, zdraví, přirozené životní prostředí. Zelená dokáže pozitivně ovlivnit vnímání hluku, celkově působí na lidskou duši jako balzám, neprovokuje nás ke zvýšené aktivitě – je to barva rovnováhy. Při hledání ideálního tónu zelené barvy si dejte zvláštní pozor, jednotlivé barevné tóny se od sebe velmi liší. Pistácie, hrášek, jarní cibulka nebo špenát?

 

Slavnostní ráz má fialová barva – je to barva duchovní, ale na někoho působí příliš uměle, především při vysoké intenzitě. Je to vznešená a atraktivní barva, neměla by však zcela dominovat.

 

Zvláštní kategorií jsou neutrální barvy. Obvykle si představíme bílou, černou nebo šedou barvu. Zatímco bílá barva má v interiéru svoje nezpochybnitelné místo, užití černé barvy je velmi problematické. Pro běžnou domácnost je černá barva naprosto nevhodná, je to barva depresivní, temná. Zajímavě může působit šedá barva, především jako doplněk nějaké výraznější a teplejší barvy.

 

Zelená barva v bytě

 

Nechte se inspirovat a pusťte se do toho

Prolistujte si časopisy o bydlení, omrkněte svoje oblíbené televizní seriály. Inspiraci můžete najít všude okolo, třeba ve svojí kavárně nebo na návštěvě. Úžasných barev je na světě mnoho a jejich kombinací je nepočítaně. Takže s chutí do toho, v prodejně vám zapůjčí barevné vzorníky se stovkami položek – v nichž najdete pro sebe tu pravou. Ať se vám v nově vymalovaném bytě nebo domě daří a užijte si to!

 

Fialová barva v domě

SDÍLET ČLÁNEK
Další články