Homepage Rady a tipy Co si rozmyslet, než si pozvete do bytu truhláře

Co si rozmyslet, než si pozvete do bytu truhláře

To se nedá nic dělat – nábytek na míru je nábytek na míru. A je celkem jedno, chcete-li si pořídit zbrusu novou kuchyňskou linku nebo vestavěnou šatní skříň. Ve všech případech vám pomůže šikovný truhlář. Protože většina z nás obyčejných smrtelníků nemá s návrhem nábytku bůhvíjaké zkušenosti, stane se truhlář i vaším odborným poradcem, který vás bezpečně provede nepřehlednou džunglí truhlářských materiálů a povrchových úprav. Zkušený truhlář vám doporučí i nejlepší konstrukční řešení. Před prvním setkáním se vám proto vyplatí ujasnit si svoje požadavky. Čím pevnější kontury získají vaše představy o budoucím nábytku, tím rychleji se s truhlářem domluvíte. Co si tedy promyslet ještě předtím než si truhláře pozvete k sobě do bytu?

Konkrétní představa je lepší než mlhavé tušení

Zní to jako ta nejbanálnější rada, ale udělejte si jasno v tom, co si vlastně chcete pořídit. Čím konkrétnější bude vaše zadání, tím preciznější odpověď můžete společně s truhlářem formulovat. Představte si třeba vestavěnou šatní skříň, jaký typ oblečení a v jakém množství v ní hodláte skladovat? Pokud jste operní pěvkyně s desítkami večerních rób, budete si pod pojmem šatní skříň představovat něco docela jiného než učitel tělocviku, který i schůzku rodičů a přátel školy vyřídí ve svojí nejoblíbenější teplákové soupravě.

Jaký materiál preferujete?

Tento bod je důležitý nejenom pro urychlení vzájemné komunikace. Ne všichni truhláři totiž pracují se všemi materiály a vždycky je lepší ke konkrétnímu projektu přizvat truhláře, který má se zvoleným materiálem dostatek zkušeností. Každý truhlář vám však dokáže poradit, pokud si volbou materiálu nejste jistí. Váháte-li mezi masivem, dřevotřískovou nebo dřevovláknitou deskou, případně laminem, neváhejte a nechte si poradit – zkušený truhlář vám rychle a dobře vysvětlí základní rozdíly mezi jednotlivými materiály. To samé platí i pro rozmanité druhy povrchových úprav. Zkušeností truhláře využijte i při volbě kování. S volbou materiálů úzce souvisí i vaše požadavky na kvalitu nábytku, potažmo na jeho dlouhověkost. V dnešní době lze i z poměrně nekvalitních materiálů realizovat nábytek, který na první pohled působí reprezentativním dojmem. Truhláři však takové laciné a nekvalitní materiály nepreferují, to je spíš doménou velkoprodejen nábytku. Poctivý truhlář se rád prezentuje poctivým nábytkem, tomu věřte!

Jaký prostor máte k dispozici?

Základní představu o rozměrech budoucího nábytku nemusíte mít zcela konkrétní, ale přehled o tom, jaký prostor máte vlastně k dispozici, byste měli mít. Z hlediska přesného zaměření jsou nejnáročnější všechny vestavné skříně a pochopitelně kuchyňské linky, u těch musíte navíc uvažovat i nad přesným umístěním odpadů, vody, elektrickými rozvody a podobně. Zde však platí striktní zásada, seriózní truhlář se do výroby kuchyňské linky nebo vestavné skříně nepustí, aniž by si sám (a zcela profesionálně) zaměřil konkrétní prostor. U tak náročného projektu jako je nová kuchyňská linka nelze spoléhat na váš laický nákres, ten postačí na první odhad ceny, ale nelze jej považovat za dokonalou projektovou dokumentaci.

Nejedná se totiž jenom o to, zda se nový kus nábytku do prostoru vejde, myslet musíte na umístění zásuvek, stejně jako na pravé úhly v rozích nebo rovnost stěn, což bývá především ve starých domech velký problém. V takovém prostředí v podstatě ani nemáte jinou možnost než se obrátit na truhláře a pořídit si nábytek na míru.

Kolik chcete do nového nábytku investovat?

Je to sice nepříjemné, ale taková je realita života, slunečním paprskům našich přání se do cesty staví mnoho překážek a jeden z největších stínů vrhá na každý projekt horní hranice plánovaného rozpočtu. Pokud máte finanční limit, který v žádném případě nechcete překročit, pak je to pro každého truhláře zásadní informace. Rozpočet může ovlivnit jak volbu základního materiálu, tak i konstrukční řešení. Kvalitní truhlář vám však vždycky nabídne nejlepší řešení a případné alternativy, stejně tak je schopen odhadnout časovou náročnost vlastní práce. Nebojte se proto s truhlářem mluvit o celkové ceně otevřeně, určitě se vám to vyplatí a vyhnete se tak případným nedorozuměním.

Inspirace je dobrá, ale...

Jen do sebe uzavřený egocentrik se nekouká okolo sebe, a když uvidíte něco hezkého a funkčního je mnohdy přirozené, že něco podobného chcete i doma. Nikoho nevybízíme k plytkému kopírování, ale objevovat Ameriku je druhý extrém. Takže, jednoduše a stručně inspirace je dobrá, ale kvalitní fotografie s přesným popisem je pro truhláře užitečnější než vágní odkazy na televizní seriály nebo nábytek z řecké taverny, který jste si zamilovali v létě. Kvalitní truhlář má mnoho dobrých vlastností, ale jasnovidnost mezi ně zpravidla nepatří.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články