Homepage Rady a tipy OBRAZY SLUŠÍ KAŽDÉMU INTERIÉRU. VÍTE, JAK JE SPRÁVNĚ UMÍSTIT?

OBRAZY SLUŠÍ KAŽDÉMU INTERIÉRU. VÍTE, JAK JE SPRÁVNĚ UMÍSTIT?

Žádný interiér není kompletní, dokud se na zdi neobjeví nějaký obraz, a nemusí to být hned Gauguinovy Tahiťanky. Vaši domácnost mohou rozzářit dětské kresbičky stejně jako vydařená fotografie z dovolené. A nebojte se, obrazů, obrázků, kreseb, grafik, fotek, koláží, rámů a rámečků je na světě víc než dost. S výběrem motivu nikdo nepotřebuje radit, každý intuitivně cítí, co je mu blízké. A stále platí, že obraz se musí především líbit jeho majitelům. Jsou díla, která respektujeme a třeba i obdivujeme, ale sdílet s nimi jednu domácnost nás neláká. Jinou otázkou je správné umístění obrazů v interiéru. Pokud si chcete vyzdobit svoji domácnost a nevíte si rady s rozvěšením vašich oblíbených obrazů a fotografií, přečtěte si několik následujících rad a tipů. Tak s chutí do toho, pověsit obraz není žádná věda a vyžaduje to jen trochu citu.

 

Jak obraz správně umístit?

Je rozdíl zda hledáte místo pro velký, dominantní obraz nebo pro malou sestavu rodinných fotografií. Velký obraz potřebuje velký prostor, a to se netýká pouze místa na stěně. Dojem z velkého obrazu může rušit i okolní nábytek. Co se pozadí týče, každému obrazu svědčí jednobarevný podklad, který ovšem rozhodně nemusí být sterilně bílý. Obrazy umisťujeme do výšky očí dospělého člověka, přitom se však snažíme, aby spodní okraj obrazu nezasahoval příliš nízko – je to nepraktické, pomyslný limit představuje spodní hrana obrazu ve výšce 140 až 150 cm. Ale existuje spousta oprávněných výjimek. Sestavu malých obrázků na chráněném místě lze umístit beze strachu i níž. A naopak ve stísněných prostorech, například na chodbě, je často problematické umístění obrázků v jakékoliv výšce.

 

Jak kombinovat obrazy na stěně?

Umístit na stěnu jeden samostatný obraz je poměrně snadné, vytvořit kompozici z většího množství obrázků je však náročnější. Pokud jsou vystavené artefakty ve stejném formátu, nabízí se uspořádání do nějakého pravidelného tvaru, problém pak ovšem představuje další rozšiřování takové sestavy. Pokud máte na stěně devět pravidelně rozmístěných obrázků ve třech řadách, desátý k nim přidáte jen obtížně. Další problém představuje kombinování různorodých formátů, zde však paradoxně platí, že výrazně odlišné formáty obrazů lze kombinovat lépe. Často se vyplatí vyhnout se přísnému řádu a nesmlouvavé pravidelnosti – což oceníte ve chvíli, kdy získáte další úžasný artefakt, kterým se budete chtít pochlubit.

 

Osvětlení obrazů

Osvětlení obrazů      

V běžné domácnosti asi nebudete pořizovat speciální
osvětlení pro jednotlivá díla, tedy pokud nechcete
konkurovat profesionálním galeriím. Přesto byste
neměli na osvětlení při plánování rozmístění vašich
obrazů zapomenout. Přímé světlo obrazům často
nesvědčí a pro některé formáty je vyloženě
nevhodné. S odrazy světla mohou mít problém
všechny zasklené obrazy, ale i tradiční oleje.
V temném koutě nevynikne žádný obraz a třeba
jemnou, subtilní grafiku si v něm neprohlédnete
vůbec. Většinu obtíží však lze vyřešit běžnými
interiérovými svítidly, kterých je trhu nepočítaně. 

S rámem nebo bez rámu?

Vlastní téma je výběr rámu, moderní plátna si dobře vystačí i bez něj. Zakomponovat starožitný, masivní, zlacený rám do současného interiéru může být naopak obtížné. Rám se musí hodit především k obrazu, klasický portrét prababičky v hliníkovém rámu nevynikne. Při výběru rámu proto respektujte na prvním místě motiv a náladu obrazu. Malé obrázky nebo sadu fotografií můžete sjednotit společným, třeba neutrálním rámečkem. V dětském pokoji jistě sáhnete po výraznějších a veselejších barvách, ovšem jejich užití se nemusíte bránit ani v jiných místnostech. Myslete na rámovaný obraz, i na stávající zařízení a barevné vyznění konkrétního pokoje. Například černé rámy na žluté stěně mohou působit agresivně a brutálně, což ale může někomu vyhovovat.

 

Je to jen na vás a na vašem pocitu z interiéru

Přes všechny rady a doporučení myslete především na to, že v interiéru se musíte dobře cítit vy a vaše rodina. Záleží na vás, jaké obrazy a fotografie si vyberete a je-li vaší povaze blízká revolta a provokace, pak jistě najdete spoustu skvělých možností, jak se všem zavedeným pravidlům vyhnout a přitom proměnit stávající interiér v úžasnou obrazárnu s fascinující atmosférou. A pokud se přidržíte tradičních postupů, jistě to nedopadne o nic hůř.

 

Obrazy v interiéru

SDÍLET ČLÁNEK
Další články