Homepage Rady a tipy Kvalitní nábytek na míru není drahý, vyplatí se vám!

Kvalitní nábytek na míru není drahý, vyplatí se vám!

Pokud uvažujete nad pořízením nového nábytku do svého bydlení, možná přemýšlíte nad tím, pořídíte-li si nábytek na míru od profesionálního truhláře anebo vsadíte na truhlářské polotovary z velkých marketů. Rozhodovat se můžete dle mnoha kritérií, častým argumentem pro návštěvu některé z velkoprodejen nábytku je cena. A právě porovnání nákladů na nábytek z marketu, který si poskládáte doma sami a nákladů na nábytek od profesionálního truhláře, bychom se chtěli věnovat podrobněji. Pro rozumné porovnání cen jednotlivých typů nábytku, je totiž nutné vzít v úvahu celou řadu konkrétních specifik. Není totiž možné přehlížet velké rozdíly v kvalitě použitého materiálu a především preciznost montáže. První a nepříliš důsledné porovnání ceny totiž může být zavádějící. Pro laika je poměrně složité odhadnout třeba životnost nábytku. Oslovili jsme proto několik nezávislých odborníků na nábytek a požádali jsme je o stručné zhodnocení rozdílů mezi nábytkem na míru od truhláře a typizovaným nábytkem z velkoprodejen. Tak pojďme na to.

Kde najdu šikovného a zkušeného truhláře?

Chceme porovnat náklady a kvalitu nábytku z velkých řetězců a zakázkové výroby od truhláře. Můžete však namítnout, že žádného truhláře neznáte, a tak vám vlastně nic jiného než návštěva nábytkářského velkoobchodu nezbývá. Ale není to pravda, truhláři, i když se věnují tradičnímu řemeslu, se moderním technologiím nevyhýbají, takže na internetu můžete nalézt webové stránky drtivé většiny českých truhlářů. Navíc na portálu kvalitnitruhlari.cz jsme pro vás vytvořili přehlednou a jednoduchou aplikaci, v níž snadno naleznete kvalitní a prověřené české truhláře. Truhláře si můžete vybírat podle místa jeho podnikání, velikosti firmy nebo i dle konkrétních materiálů, s nimiž vybraný truhlář pracuje. Schválně to zkuste, šikovného truhláře najdete i blízko vašeho bydliště. A když už máme konkrétního truhláře, můžeme se pustit do slíbeného porovnání.

Největší rozdíl je v použitém materiálu

Čeští truhláři používají pro výrobu nábytku deskový materiál v tloušťce 18 mm. To je materiál, z něhož vznikne pevný a stabilní nábytek s dobrou životností – prostě poctivý kus nábytku, který něco vydrží. Deskový materiál odpovídá přísným domácím a evropským normám. Na výrobu nábytku se většinou používají laminované desky, tyto desky jsou odolné proti běžnému poškození - například oděrem. Deskám nevadí ani běžné čisticí prostředky, takže jednoduchá je i údržba nábytku.

Oproti tomu nábytek z marketů, a je v podstatě jedno jaké značky, je vyráběn převážně z desek o tloušťce 15 a 16 mm, což negativně ovlivňuje jeho pevnost, stabilitu i životnost. Takový nábytek může být i nebezpečný, například pro malé děti. I u tohoto nábytku se vyskytují laminované desky, ale u nejlevnějších typů nábytku se jedná o tzv. kašír – to znamená, že na desce je nalepena pouze papírová folie, ta je sice levná, ale nepříliš odolná (snadno se poškrábe). Nábytek z řetězců se často vyrábí mimo Českou republiku v zemích, kde nejsou tak přísně kontrolovány vstupní materiály – nábytek proto nemusí splňovat přísné hygienické normy platné v České republice.

Některé části levného nábytku nemají žádnou povrchovou úpravu, například vnitřní strany botníků a podobně. Konstrukce nábytku tak odhaluje surovou dřevotřískovou nebo dřevovláknitou desku – což špatně vypadá, je to nepraktické a navíc to snižuje i životnost nábytku.

Pozor na levné kování

Truhláři nesou na trh svoji profesionální kůži, neznehodnotí proto svoji práci použitím nejlevnějšího kování. Použité kování totiž ovlivňuje životnost nábytku i komfort při jeho užívání velmi výrazně. Čeští truhláři nejčastěji pracují s materiálem od předních evropských výrobců (například značky Hettich), tyto materiály jsou kvalitní, zajišťují pevné spojení jednotlivých dílců a dlouhou životnost celého nábytku.

Nábytkářské řetězce sází na (zdánlivě) nízkou cenu a právě na kování lze výrazně ušetřit. Levné, neznačkové kování pochází nejčastěji z Asie, jeho funkčnost a životnost je však se značkovými výrobky neporovnatelná. Špatné vlastnosti levného kování se ještě zvýrazní v kombinaci s tenkým, deskovým materiálem – což je bohužel obvyklá praxe. Takový nábytek se různě deformuje a výsledkem jsou nedovírající nebo vzpříčená dvířka, nelícující zásuvky a podobně. Pokud takový nábytek rychle neopravíte, což ovšem není snadná ani levná záležitost, můžete se s ním pomalu rozloučit.

Nábytek na míru až domů nebo skládačka z krabice

Výhody nábytku na míru jsou zjevné, truhlář si zaměří nábytek přímo u zákazníka, následně jej vyrobí, doveze a na místě sestaví. Nestaráte se ani o to, jak nábytek dopravit domů – to je problém především u vyšších budov, zvlášť když nemají výtah, ani o jeho domáckou montáž. Získáte nábytek na míru, který využije dokonale dispozici vašeho bytu. Výhodou je i profesionální montáž, je jasné, že zkušený truhlář dokáže jednotlivé nábytkové dílce složit lépe než vy, i když k tomu dostanete namalovaný návod a malý šestihranný klíč (inbus). Truhlář má na rozdíl od vás dostatek profesionálního nářadí a mnoho let zkušeností.

Všichni zároveň máme zkušenost s kupovaným nábytkem – ten se dodává v demontované formě v krabici, s návodem a se spojovacím materiálem. Postarat se musíte o dopravu i vlastní sestavení nábytku, a to vás může potrápit. Při montáži nábytku svépomocí vás mohou potkat různé potíže: chybějící díl nebo spojovací materiál, špatně vyvrtané montážní otvory, nesrozumitelný návod nebo chybějící pár rukou – především velký nábytek se lépe staví ve dvou. Problém může být i použití správného spojovacího materiálu ve správném pořadí – značení bývá nejasné a návodná schémata velmi přibližná. Na druhou stranu, někoho domácí montáž nábytku vysloveně baví, což ale neznamená, že si u ní s chutí nezanadává. Navíc se lze na domácí montáž podívat i ekonomicky, pokud se staráte o vlastní dopravu nábytku a jeho montáž – pak se jedná o další náklady, které si musí vyčíslit každý sám.

Záruku nabízí oba typy nábytku, ale...

Po formální stránce není v obou typech nábytku z hlediska záruky žádný rozdíl, záruka je poskytována dle příslušných zákonů. V praxi však záruku uplatníte většinou pouze u truhláře, protože demontování nábytku z řetězce a jeho následný transport zpátky do prodejny je něco, co si dvakrát rozmyslíte. A pokud se do toho opravdu pustíte, dostanete zpravidla nový kus nábytku, který si můžete znovu postavit – vzhledem k tomu, že to budete dělat podruhé, půjde vám to třeba rychleji. Naproti tomu truhlář přijede k vám domů, poškození nábytku posoudí a často zjedná nápravu přímo na místě. Problém není ani dodatečná úprava nábytku nebo vytvoření dalšího nábytku ve stejném stylu a z totožného materiálu.

S dodělávkami truhlář nemá problém

Už jsme to zmínili v předchozím bodě, pokud jste při pořízení nábytku na něco zapomněli, truhlář nemá problém se k vaší zakázce vrátit a vyrobit vám dodatečně další kusy nábytku – například poličky, menší skříně nebo věšáky. Pokud jste vsadili na nábytek z řetězců, pak se musíte spokojit s původní nabídkou. Vzhledem k použitým materiálům a dekorům je i pro truhláře obtížné vyrobit na míru nábytek, který dokonale padne k prefabrikovanému nábytku – konkrétní dekor nemusí být na trhu zkrátka k dispozici.

Dokonalé využití prostoru

Truhlář každý kus nábytku vyrábí přímo pro vás a pro váš interiér. Potřebujete-li komodu netypické délky, není to pro něj žádný problém. Velkoprodejny nábytku vám nabízejí hotový nábytek, který se vám bude do konkrétního prostoru hodit jen přibližně. Někdy to nemusí vadit, jindy je to velký problém. Třeba kuchyň na míru je jistě lepší a praktičtější než modulové řešení.

Od truhláře získáte kvalitnější nábytek s delší životností

A co tedy ze srovnání nábytku od truhláře a nábytku z řetězců vyplývá? Hledáte-li kvalitní a dlouhodobé řešení, pořiďte si nábytek od truhláře. To neznamená, že si nábytek nemůžete pořídit v některém z velkých řetězců. Musíte se však smířit s tím, že v takovém případě získáte nábytek, který vám nebude sloužit dlouho - v mnoha životních situacích to může docela dobře stačit. Pořizují-li si vaše děti první, třeba studentské bydlení – je sázka na prefabrikovaný nábytek z řetězců racionální volba. A naopak. Plánujete-li si pořídit bydlení na mnoho let, třeba v nějakém designovém konceptu, je lepší se obrátit na profesionálního truhláře – klidně ve spolupráci s bytovým designérem. S nábytkem na míru od zkušeného truhláře využijete dokonale prostor vašeho bytu nebo domu. Nábytek od truhláře bude kvalitní, precizně sestavený, stabilní a dlouho vydrží. A když se vrátíme k první otázce našeho srovnání, odpověď bude jasná. Po vyčíslení všech nákladů vyjde nábytek od truhláře levněji, zbyde vám víc volného času a v případě jakéhokoli problému, se máte na koho obrátit. Nábytek od truhláře zkrátka není drahý a určitě se vám vyplatí!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články