Homepage Rady a tipy V celém domě nábytek v jednotném stylu? S šikovným truhlářem ano!

V celém domě nábytek v jednotném stylu? S šikovným truhlářem ano!

Postavili jste si dům nebo zrekonstruovali byt a teď se chystáte zařizovat – konečně, chtělo by se říct! Možná teď přemýšlíte nad tím, v jakém stylu si bydlení pořídit. Není na to žádný oficiální předpis, naštěstí. Je-li vaší povaze bližší jednoduchá, elegantní a funkční strohost, je to v pořádku. Stejně tak je ovšem v pořádku, libujete-li si v romantickém, dekorativním, historizujícím nábytku. Záleží pouze na vás a na vašem vkusu. A je to tak dobře, nakonec je to váš domov! Jednu radu však pro vás přeci jen máme, zkuste si pořídit nábytek v celém domě v jednotném stylu, výsledek vás nadchne!

Jasný a čitelný rukopis

Ať už se obrátíte přímo na truhláře nebo na bytového designéra, který má svého dvorního, vyzkoušeného truhláře, vždycky získáte nábytek s jasným a čitelným rukopisem. Celou domácnost si tak vybavíte velmi harmonicky - jednotících prvků u veškerého nábytku může být celá řada. Zdaleka nejde jen o designové libůstky konkrétního návrháře. Veškerý nábytek v celé domácnosti může ladit díky zvolenému materiálu, moudře zvolené barevnosti, konkrétnímu konstrukčnímu řešení nebo třeba jenom díky kování, které samozřejmě můžete mít od jednoho výrobce a třeba i z jedné designové řady!

Žádná nuda – promyšlená elegance

To rozhodně neznamená, že vaše nová kuchyňská linka bude vypadat stejně jako šatní skříň. Pointa nábytku s jedním autorským rukopisem je jinde. Zkrátka jde o to, abyste v jednom případě nevsadili na masiv a po druhé na dřevotřísku nebo chcete-li, abyste vybírali dekory, které k sobě padnou. Nebojte se, různé materiály i dekory se kombinovat dají, je ale třeba to dělat s rozvahou a s elementární mírou vkusu. Pro zkušeného truhláře nebo bytového designéra je tohle všechno denní chleba – takže vám snadno a dobře poradí.

Od kuchyňské linky k zábradlí na schodišti

Možná si říkáte, že toho nábytku v celém domě není vlastně tolik a navíc je rozdělený do samostatných místností. To však není tak úplně pravda. V minulosti býval například prostor kuchyně a obývacího pokoje skutečně striktně oddělený, to ale dneska neplatí, takže požadavek na výtvarné sladění kuchyňské linky a vybavení obývacího pokoje je na místě. V celém interiéru se však najde mnohem více spojovacích témat: není například žádný důvod používat v každé místnosti odlišné parapety a dobře působí i jednotná podlaha. Je pochopitelné, že v dětském pokoji dáte přednost koberci, ale ten nemusí být natažený ode zdi ke zdi. Vlastní kapitolou jsou dveře a zárubně – při výběru podlahy, dveří a zárubní, stejně jako oken a parapetů je spíš problém v tom, že si je často pořizujeme ve chvíli, kdy ještě nemáme zcela jasnou představu o tom, jak budou jednotlivé pokoje zařízeny. Vyplatí se proto konzultovat budoucí podobu vašeho bydlení s truhlářem nebo bytovým designérem zavčas.

V každé domácnosti se zároveň vyskytuje spousta drobností, která může s ostatním vybavením domu souznít nebo se naopak hádat. Řeč je například o zábradlí u schodiště nebo o garnyžích nad okny. V rodinném domě se pak zkušený truhlář uplatní třeba na schodišti, i když to už nelze považovat za drobné vybavení domácnosti. Důležité však je, že pokud si pořídíte designovou obývací stěnu na míru, byla by škoda k ní shánět více či méně padnoucí stůl v nábytkářských velkoobchodech. 

Nábytkem z jedné truhlářské nebo autorské dílny propojíte celou domácnost několika jednoduchými myšlenkami. Jasné linie, typická barevnost, netradiční umístění skříněk, stejně jako atypické kování – to všechno může prostoupit celým interiérem vašeho domova: od vstupních dveří až k posezení na terase.

Za pokus to stojí

Není to samozřejmě povinnost, chcete-li doma shromáždit nesourodý nábytek, třeba skříň po babičce, normalizační televizní stolek a to všechno doplnit nízkonákladovým nábytkem z nábytkářských řetězců, nikdo vám v tom nezabrání. Ale jde to i jinak! Pokud právě zařizujete celý byt nebo dům, máte k takovému rozhodnutí ideální příležitost. Dejte šanci šikovnému truhláři, vyplatí se vám to. Kvalitní, funkční nábytek v jednotném stylu pozvedne vzhled vašeho bydlení, zařídíte celou domácnost najednou a ušetříte si úmorné objíždění přeplněných velkoprodejen. Výsledek vás přesvědčí, stačí si jen vybrat kvalitního truhláře nebo šikovného bytového designéra – je jich naštěstí dostatek. Dejte jim šanci!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články