Homepage Materiály a design Ani prestižní stavba se neobejde bez šikovného truhláře

Ani prestižní stavba se neobejde bez šikovného truhláře

Když se u jednoho projektu setká odvážný investor se zkušeným a chápajícím architektem, vznikne i ze zdánlivě všedního zadání architektonický skvost. Tak jako se to stalo nedaleko od Prahy v malebné krajině Brdské vrchoviny. Rodina, která má ráda přírodu a tráví v ní každou volnou chvíli, si přála chatu, ale ne ledajakou.

Pokud jste si pod termínem chata představili malý, stísněný, zatuchlý prostor s nedostatkem světla a příkrým, nepohodlným schodištěm, pak jste se nemohli více mýlit. Rekreační objekt, který přirozeně zapadl do okolní krajiny, nabízí svým uživatelům dokonalý komfort a dostatek prostoru, to vše v úžasné atmosféře. Takto stavbu vidí její autor Ing. arch. Peter Hričovec: Tento dům vznikl jako moderní pojetí tradiční české chaty, kam se rádi uchylujeme na víkendy a dovolené. Chytře navržené externí obkladové panely je možné roztáhnout a pod nimi se skrývá prosklená fasáda, která poskytuje obyvatelům dokonalý výhled do přírody. Ruku na srdce, kdo z nás by nechtěl relaxovat v tak velkolepém prostoru?

Přízemní stavba je z vnější strany obložena modřínem a dřevo se hojně uplatňuje i v jejím interiéru, často v netradiční kombinaci s přiznaným železobetonovým podhledem. Pro někoho možná nezvyklá kombinace nesourodých materiálů však působí velmi harmonicky a přitom moderně a tradičně zároveň. Nejvýraznějším prvkem interiéru je velkorysá společenská místnost, její přirozenou součástí je i plnohodnotně vybavená kuchyň a k ní přiléhající jídelní stůl. Z obývacího pokoje s elegantní, zapuštěnou knihovnou lze širokými, prosklenými stěnami vyjít na jednu ze dvou k domu přiléhajících teras. Pro chladnější dny nebo jen pro lepší atmosféru je společenská místnost vybavena elegantním krbem.

V takové stavbě se pro truhláře najde hodně práce. Spolupráce na takovém projektu však není úplně jednoduchá, konkrétní podobu interiéru totiž ovlivňuje řada lidí. Hlavní zadání vytvořil pochopitelně architekt, který svoje řešení pečlivě diskutoval i se zadavatelem stavby. Jednotlivé detaily však architekt navíc konzultuje s profesionálním truhlářem, až jeho zkušenosti, rady a doporučení pomohou nalézt ten nejvhodnější tvar.

„Pro každého truhláře je radost podílet se na stavbě takových parametrů, i když se jedná o složitý proces. Vlastní realizaci, která trvala zhruba měsíc, totiž předcházely dva měsíce náročných příprav. Výsledek však stál za to, spokojený byl architekt i zadavatel stavby,“ uvedl Vladimír Fesl z truhlářské firmy, která je pod interiéry moderní chaty podepsána.

Výrazným prvkem interiéru je dřevěné obložení stěn a části stropu, celá místnost je působivě prosvětlena, ať už velkými, prosklenými stěnami nebo střešním světlíkem. V takovém prostoru se všechny použité materiály rozzáří v plné intenzitě. K obložení stěn byla užita dýha namořená v barvě ořechu a její vzhled ještě zvýraznilo napuštění olejem. Interiér díky tomu působí velmi útulně a přívětivě.

Nejmodernějších trendů se autoři domu přidrželi v kuchyni. Na kuchyňskou linku byly použity desky v bílé, lehce tónované barvě - lakované a leštěné do vysokého lesku. Prostor kuchyně tak výrazně kontrastuje s tmavým obložením stěn. Moderní, minimalistickou kuchyň s automatickými systémy otvírání doplňuje jako další výrazný prvek robustní stůl z týkového dřeva, který si vybrala samotná majitelka domu.

S precizním truhlářským řemeslem se v tomto rekreačním objektu setkáte na každém rohu nebo za každými dveřmi. Prostorná šatna nabízí dostatek prostoru s pohodlným přístupem a přehledným uspořádáním. V koupelně majitelů i v koupelně pro hosty najdete zalícované skříňky v barvě dubu, velkorysá zrcadla – čistý design prostoru je oživen netradičními a nečekanými objekty, třeba kamenným umyvadlem nebo přírodní stoličkou. Architektům se ve spolupráci se zkušenými řemeslníky podařilo bezezbytku naplnit původní zadání investora stavby. Majitelé moderní a komfortní chaty si mohou užívat okolní krajinu plnými doušky, aniž by to jakkoli omezovalo jejich pohodlí.

Pod prestižním projektem jsou podepsáni architekti z pražského ateliéru IBA, jehož hlavní tváří a vůdčím duchem je Angličan Ian Bryan, vlastní návrh rekreačního objektu vytvořil Peter Hričovec. Se stavbami podle návrhů ateliéru IBA se můžete setkat po celé České republice, ale i na Slovensku, v Maďarsku nebo na Ukrajině. Víc než dvacet let zkušeností s nejnáročnějšími projekty se tvůrcům podařilo dokonale zúročit i tentokrát. Bez kvalitního projektu dobrá stavba vzniknout nemůže. I ty nejúžasnější nápady by však světlo světa nespatřily bez profesionálních řemeslníků. Autoři projektu a zadavatel stavby svěřili vlastní realizaci interiérů moderní chaty firmě FESL s.r.o. a truhlářství z malé obce Mostky u Kaplice odvedlo vynikající práci.

Inspirovali jsme vás? Pokud ano a uvažujete nad stavbou nebo rekonstrukcí, a je celkem jedno jestli rodinného domu nebo rekreačního objektu, najděte si šikovného truhláře, kterým vám pomůže splnit všechny vaše sny a přání. Určitě se vám to vyplatí!

 

 

FESL s.r.o., Vladimír Fesl, www.fesl.cz

 

SDÍLET ČLÁNEK
Další články