Homepage Materiály a design POŘIĎTE SI PERGOLU A UŽIJTE SI ZAHRADU NAPLNO

POŘIĎTE SI PERGOLU A UŽIJTE SI ZAHRADU NAPLNO

Kdo má to štěstí a bydlí v domku se zahradou, těší se na jaro víc než ostatní, i když ho tam čeká zpravidla spousta práce a dřiny.  Ale stojí to za to! Na zahradě člověk načerpá ztracenou energii, procvičí tělo, krásně se opálí a užije spoustu zábavy. Teď ale vážně, nová sezóna přináší nové výzvy. Jak dlouho už sníte o zahradní pergole? Tak letos se do toho konečně pusťte, teprve s pergolou si užijete svoji zahradu naplno! Na stavbu pergoly není sice nikdy pozdě – lze ji stavět od jara do podzimu. Ale rozum do hrsti, když ji postavíte na jaře, užijete si v ní celé léto.

 

Jakou pergolu? Je to jen na vás

Pergola může být zcela nebo částečně krytá nebo otevřená. Může stát volně v zahradě nebo navazovat na dům. Střechu lze pokrýt plnou nebo průhlednou krytinou. Možností je nepočítaně, ale inspirace najdete spoustu, ať už okolo sebe, v odborných časopisech nebo na internetu. Nic vám nebrání konzultovat s architektem nebo zkušeným truhlářem, který má za sebou spoustu realizací zahradních staveb.

 

Dřevěná pergola je prostě nejhezčí

Dřevěná pergola       Pokud uvažujete nad volbou materiálu? Většina zahradních
architektů se shoduje v tom, že do zahrady patří dřevo, je
to nejkrásnější a nejpřirozenější materiál. Takže dřevo
určitě, ale s volbou konkrétního druhu si dejte trochu
práce. Záleží i na tom, plánujete-li zastřešenou nebo
otevřenou pergolu. Chráněnou konstrukci lze postavit i ze
smrkového dřeva – vždy je však nutné ji pečlivě ošetřit.
Vzhledem k houževnatosti materiálu je lepší použít modřín
nebo borovici. A pokud chcete postavit bytelnou zahradní

stavbu s opravdu dlouhou životností, vsaďte na dub nebo buk. K mání jsou i exotičtější dřeviny s vynikající odolností vůči vlhkosti jako teak nebo červený cedr – zde však počítejte s vyššími náklady. Z estetického hlediska se doporučuje užití jednoho druhu dřeva – pokud se rozhodnete jinak, použijte kvalitní, odolné dřevo především na nosné části pergoly.

 

Umístění pergoly v zahradě? Sledujte sluníčko

Úkolem pergoly je vytvořit příjemné místo pro posezení v zahradě. Musí být proto chráněno před horkým letním sluncem, ať už přirozeným stínem nebo stříškou. Tu oceníte i v případě deště. Zároveň by neměla být daleko od domu, pokud v ní plánujete například obědvat nebo obsluhovat skupinu přátel, které jste se rozhodli královsky pohostit. Vždy musíte vzít v úvahu místní podmínky, nejenom slunce, vítr, déšť, ale třeba i zvědavé oči sousedů mohou ovlivnit volbu místa. Pokud si to můžete dovolit, dostatek soukromí je k nezaplacení.

 

Pustíte se do práce sami nebo se obrátíte na profesionály?

V naší zemi žije spousta šikovných kutilů, kteří mají velké
zkušenosti s prací se dřevem. Takže pokud si na stavbu
pergoly troufnete, pusťte se do toho. Na trhu je k dostání
i spousta hotových pergol, které stačí jen sestavit, a to
nevyžaduje ani bůhvíjaké truhlářské zkušenosti. Budete
se však muset spokojit s předem daným tvarem
a designem, použitým materiálem a konstrukcí. Z tohoto
hlediska vám nejlepší výsledky nabídne profesionální
truhlář, který celý projekt přizpůsobí vašim požadavkům
a bezpečně se vyhne všem laickým chybám, které mohou
      Zahradní stavba

negativně ovlivnit funkčnost nebo životnost plánované stavby. Pořízení pergoly od profesionálů je sice nákladnější, ale budoucí léta spokojeného užívání pergoly, vám tuto investici mnohokrát vynahradí. Ale je to jen vás. Postavit něco vlastníma rukama, je pro mnoho mužů hodnota sama o sobě.

 

Mříže, zástěny a spousta popínavých rostlin

I když stavba pergoly může být příjemný zážitek, opravdovou radost vám přinese až hotová pergola. Už při její stavbě si nachystáte dobře umístěné zástěny a mříže, které poslouží jako opora pro nejrozmanitější popínavé rostliny. S jejich výběrem vám radit nechceme, bude-li se vaše pergola ztrácet pod záplavou květů klematisu nebo v barevných proměnách přísavníku trojlaločného, záleží jen na vás. Ale teprve tehdy, až nová pergola vroste do vaší zahrady, bude dílo definitivně hotové a dokonalé. Tak hodně štěstí při stavbě pergoly i výběru rostlin. A nezapomeňte pozvat přátele na pořádnou zahradní slavnost nebo na kus řeči provoněný grilováním.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články