Homepage Materiály a design JAKOU NÁLADU SI PUSTÍTE DO BYTU, CO TŘEBA RETRO?

JAKOU NÁLADU SI PUSTÍTE DO BYTU, CO TŘEBA RETRO?

Zařizujete si nové bydlení a přemýšlíte v jakém stylu? Možností je spousta. Pokud není vašemu srdci blízká přeslazená romantika, venkovský styl nebo čistá, ale pro někoho chladná moderna, pak možná uvažujete o interiéru v retro stylu. Jenže co to vlastně je RETRO? Okolní svět je tímto termínem doslova přesycen – ale slovo retro není příliš konkrétní a každý si pod ním představuje něco jiného.

 

Retro – co to znamená?

       Pokud se omezíme na nejběžnější význam slova retro
a nebudeme se snažit o odbornou a vše vysvětlující
definici, pak bychom se mohli spokojit s tvrzením,
že tak pojmenováváme módní vkus a styl typický
pro tři poválečné dekády. Západní svět po zničujícím
konfliktu, čekaly tři desítky let bouřlivého rozvoje.
Měnil se životní styl, naplno se roztočila kola konzumu,
ve výrobě se začaly uplatňovat nové technologie
a materiály. Člověk se vydal na cestu ke hvězdám.
Staré pořádky a předsudky se zhroutily a svět se
protančil v rytmu rock and rollu až k sexuální revoluci

– od Josefa Zímy, přes Boba Dylena až blikajícím disco koulím. Nové styly a trendy se projevily ve všech částech společenského života, od módy, oblečení po automobilový průmysl a svět bydlení a nábytku není samozřejmě výjimkou.

 

Retro v nás probouzí vzpomínky

Každý z nás, i když si to leckdo za žádnou cenu nepřizná, se občas rozněžní, když se střetne s kusem nábytku nebo třeba se stolní lampou, kterou si pamatuje ze svého dětského pokoje nebo z babiččiny chalupy. A krásných věcí, které se nám mohly otisknout do paměti, je nekonečně mnoho: lustry, lampy, gramofony, televizní stolky, kuchyňské židle, lavice a hlavně všechna ta křesla a křesílka. Svoji úžasnou osobitost však měly i dobové látky a tapety.

 

Berou vás 50. nebo 60. léta?

Máte jasno v tom, že to chce více retro. Ale, buší vaše
srdce v rytmu padesátých, šedesátých nebo sedmdesátých
let? Každé z těchto období bylo něčím výjimečné a unikátní.
Padesátá léta jakoby sjela z výrobních pásů automobilového
průmyslu, chromovaná lednička připomínající Cadillac,
plasty, lamino, futuristické tvary. Pod šedesátými léty si
nejčastějipředstavujeme pořádnou muziku, dlouhé vlasy,
hippies a svobodu. S volnou láskou se rozvolnila i pravidla
v interiérovém designu, povoleno bylo všechno, co
      

vyhovovalo konkrétnímu člověku, oblé hrany mizely a všude explodovala záplava nejkřiklavějších barev. A konečně sedmdesátá léta, co ubrala v originalitě, oplatila v pohodlí.

 

Retro prvky jako koření

Dejte si dobrý pozor, abyste nevybudovali více či méně přesvědčivý skanzen. Retro kousky nábytku používejte raději jako vzácné koření na zvýraznění chuti celého interiéru. Nesnažte se proměnit vlastní bydlení v bazar nábytku nebo dokonce v beznadějně přeplněné vetešnictví. Pokud máte k dispozici nějaký fascinující kousek originálního nábytku, pochlubte se s ním a nebojte se jej kombinovat se současnými trendy. Nechcete vytvořit iluzi cestování v čase, ale zařídit interiér, který má šmrnc.

 

Když je to krásné, ale potřebuje to oprášit?

Na půdě, na chatě, u babičky, u známých, v bazarech, tam všude se dají najít exkluzivní kousky, které rozzáří každý interiér, ale často je jejich lesk důsledně ukrytý pod nánosem mnohaletých vzpomínek. To však není žádná tragédie, právě naopak. Naprostou většinu nábytku lze velmi dobře restaurovat a leccos zvládnete i sami. Samozřejmě při „revitalizaci“ starého křesla se neobejdete bez pomoci profesionálního čalouníka. Ale zapátrejte ve svém okolí, renovace starého nábytku očarovala spoustu nadšenců, někteří z nich určitě bydlí kousek od vás a mnoho z nich najdete rychle a snadno na internetu.

Zaujali jsme vás a už přemýšlíte, kolik zapomenutých, raritních kousků se ukrývá na půdě nebo v domě vašich rodičů?  Tak přejeme hodně štěstí a prohlédněte si fotografie, které jsme pro vás dali dohromady. Když v nich najdete nějakou inspiraci, budeme rádi.

 

SDÍLET ČLÁNEK
Další články