Homepage Materiály a design Pořizujete si dřevěnou terasu? Vsaďte na sibiřský modřín

Pořizujete si dřevěnou terasu? Vsaďte na sibiřský modřín

V dnešní uspěchané době jsme všichni rádi za každou volnou chvilku, kdy si můžeme jen tak v klidu sednout a vydechnout. A pokud máme to štěstí, že si můžeme sednout a odpočinout na pohodlné terase, s výhledem do vlastní zahrady nebo s výhledem do volné krajiny, pak už nám ke štěstí nic neschází. Co když nám ale schází ta krásná a pohodlná terasa? Pokud na ni máme místo, tak to nijak závažný a veliký problém není. Pořídit si elegantní terasu je snadné, stačí vědět jak na to!

Terasy se můžou velmi lišit, mohou mít různé úrovně, atypický tvar a lze je i různým způsobem používat. U běžného rodinného domu se však obvykle setkáváme s jednoduchou terasou, střídmého tvaru, která je vybavená zahradním nábytkem a třeba slunečníkem nebo markýzou. Na terasu se však dá umístit i bazén, vířivka nebo venkovní kuchyň. My se raději zaměříme na tradiční terasy. Poradíme vám, jaký materiál je na stavbu terasy nejvhodnější a kde najít truhláře, který vám postaví kvalitní terasu přímo na míru.

Na čerstvém vzduchu a pohodlně jako v interiéru

O terasách můžeme uvažovat i v architektonických kategoriích – terasu lze popsat jako most, který přirozeným způsobem propojí dva zdánlivě nesourodé světy: interiér domu s volnou zahradou. Na terase už jste sice venku, na sluníčku nebo ve stínu – to záleží na vás, zkrátka na čerstvém vzduchu, ale ještě nechodíte po trávě a holínky na ní nebudete potřebovat ani při té největší podzimní plískanici. Prostě na terase si můžete vychutnat sváteční oběd, cvičit aerobik nebo přesazovat muškáty. Anebo si jen tak v klidu sednout a přečíst si pěknou knížku. S nejvhodnějším využitím terasy vám jistě nemusíme radit. Horší to může být s volbou materiálu.

Jaký materiál je na stavbu terasy nejvhodnější?

V současné době se terasy dělají nejčastěji ze dvou základních materiálů: ze dřeva a z dřevoplastu (WPC). Obě možnosti mají svoje kladné a záporné stránky. Dřevo je tradiční, přírodní materiál, který k terasám patří od nepaměti a patříte-li k jeho fanouškům, jistě si vyberete dřevěnou terasu. V takovém případě se budete muset rozhodnout pro konkrétní druh dřeva a smířit se s jeho přirozenými vlastnostmi. Připravte se rovněž na to, že vaše terasa bude vyžadovat nějakou péči, i když třeba minimální. A naopak - největší výhodou dřevoplastových teras je jejich bezúdržbovost – což spoustu majitelů potěší. Dřevoplastové terasy jsou však většinou nákladnější a je poměrně složité vybrat si ideální materiál, protože výrobců dřevoplastových „prken“ je mnoho a kvalita konkrétního typu se odvíjí od mnoha faktorů, například od přesných poměrů dřevěné a plastové složky. Dřevoplastová terasa sice nevyžaduje žádnou pravidelnou péči, to však rozhodně neznamená, že s ní získáte trvalou a neměnnou terasu nepodléhající dalším změnám. Dřevoplastové terasy ztrácejí barvu a mohou se při degradaci materiálu drolit. Další jejich nepříjemnou vlastností je vysoká absorbce tepla v letních měsících – což někdy vadí více a někdy méně.

Rozhodnutí, zvolíte-li dřevěnou nebo dřevoplastovou terasu je na vás – větší popularitu však mají stále tradiční, dřevěné terasy – jedná se přeci jen o ušlechtilý, přírodní materiál, který dýchá a voní. Dřevěným terasám dává přednost i většina architektů a designérů.

Chcete dřevěnou terasu, ale z jakého dřeva?

Pro stavbu teras nejsou vhodné nejlevnější a nejdostupnější tuzemské dřeviny. Smrk je pro stavbu terasy v zásadě nevhodný a ani terasa z borovice nemusí mít dlouhou životnost. Terasa z takového materiálu by byla sice cenově dostupná, ale mnoho radosti by vám v budoucnu asi nepřinesla. Naopak velmi nákladná, ale samozřejmě i atraktivní a reprezentativní, může být terasa z exotických dřevin, jako jsou například bangkirai, ipé nebo massaranduba, či terasa z thermo dřeva. Za takovou terasu si však budete muset připlatit, a to hodně. Terasy z exotického dřeva jsou populární, ale nemůže si je dovolit každý. Je to exkluzivní záležitost pro velmi specifickou klientelu. Běžné rodiny si obvykle pořizují terasu z dostupnějšího materiálu.

Ideální volba? Sibiřský modřín

Když se na volbu konkrétního dřevěného materiálu podíváme oblíbeným porovnáním ceny a výkonu, nebo chcete-li užitku a trvanlivosti, pak se jako ideální volba jeví sibiřský modřín. Ten se od tuzemského modřínu liší svojí houževnatostí a odolností, která je způsobena náročnými klimatickými podmínkami, jimž je dokonale přizpůsoben. Sibiřský modřín se od tuzemského modřínu liší například hustšími letokruhy a menšími suky.

Znalci se samozřejmě mohou zajímat o konkrétní oblast těžby dřeva, protože Sibiř je opravdu rozsáhlá a klimatické podmínky se v jejích různých částech výrazně liší. Pro laika je však nejdůležitější nezaměnit sibiřský modřín s tuzemským modřínem. Stoprocentní jistotu bezpečného nákupu budete mít především u velkých prodejců – například společnost DDL veškerý dřevěný materiál dokládá potřebnými certifikáty. V takovém případě máte dokonalou garanci, že si odvážíte ten pravý materiál a v potřebné kvalitě.

Drážkovanou nebo hladkou terasu?

Když už jste se rozhodli pro dřevo, čeká vás ještě jedna volba. Pořídíte si hladkou nebo drážkovanou terasu? Drážkované terasy se většinou dělají ve dvou variantách: jemně a hrubě drážkované. Druhou možností je hladká, hoblovaná terasa – ta se lépe udržuje, ale problém může být její vyšší kluzkost. Povrchová úprava terasových prken nemá vliv na životnost terasy. Můžete si tak vybírat dle vlastního vkusu, jednoduchosti údržby nebo užití terasy. V kombinaci s bazénem je vhodnější terasa drážkovaná, ale záleží jen na vás.

Stavbu dřevěné terasy svěřte raději odborníkovi

Samozřejmě záleží na tom, jak zdatný jste kutil nebo kolik máte zkušeností se stavbou teras a se dřevem jako s materiálem. Pro většinu z nás je však určitě lepší svěřit stavbu terasy šikovnému truhláři. Stavba terasy není žádná velká věda a nepotřebujete k tomu složité výkresy nebo plány. Bohatě stačí, když si vytvoříte jednoduchou, základní představu budoucí terasy a zkušený truhlář vám s konkrétním řešením snadno poradí. Při plánování terasy myslete především na to, jakým způsobem ji budete chtít využívat. Pokud na ní plánujete velká rodinná setkání, třeba při svátečních obědech – pořídíte si terasu větší. Ale to je všem jasné.

Na co si dát při stavbě terasy pozor?

Pokud se přeci jen do stavby terasy pustíte sami, je potřeba si dát pozor na několik věcí. Terasa potřebuje rovný a stabilní podklad, samozřejmě s minimálním spádem, který vychází z konkrétního umístění terasy vůči domu. Dalším úskalím mohou být podkladové hranoly, pro jejich výběr platí jednoduchá zásada – musí být minimálně ze stejně kvalitního materiálu jako celá terasa. Byla by proto velká chyba pod modřínovou terasu použít například hranoly z tuzemské borovice. Na podkladové hranoly můžete použít třeba exotické dřeviny nebo již zmiňovaný sibiřský modřín. Kvůli vodě je nutné udělat celou terasu v mírném spádu. Zároveň musíte zachovat minimální dilatační spáry mezi prkny, dřevo pracuje a celá konstrukce může volně dýchat. Všech těchto starostí vás však zbaví, svěříte-li stavbu terasy zkušenému truhláři, možná s výjimkou úpravy základního terénu, kterou si můžete zajistit sami. Pokud nemáte kontakt na dobrého truhláře, můžete si jej vyhledat třeba na portálu Kvalitní truhláři.cz, kde si můžete truhláře vybírat dle regionu a skutečných referencí jejich práce.

Jak se o dřevěnou terasu starat? Třeba vůbec

Dřevěná terasa obvykle vyžaduje jistou péči, u sibiřského modřínu to tak úplně neplatí. Jedná se o vysoce kvalitní materiál, který bude dobře fungovat i bez vašeho přičinění. Pokud terasu ze sibiřského modřínu ponecháte svému osudu, změní se pouze její barva – dřevo přirozeně zešedne. Takže nechcete-li se každou sezónu trápit se štětcem v ruce, se sibiřským modřínem nemusíte. Pokud byste naopak chtěli zachovat původní barevnost dřeva, ochranným nátěrům se nevyhnete – nejlépe na začátku a na konci sezóny. V dnešní době se k nátěrům nejčastěji používají napouštěcí oleje. Dřevo je živý, přírodní materiál, nemůžete proto považovat za nějakou výraznou vadu suky nebo drobné třepení a počítejte i s drobným smolením. To všechno k dřevěné terase zkrátka patří a vlastně jí to sluší!

Už jste se rozhodli, pusťte se do toho!

Pokud vás představa pohodlné terasy s výhledem do zahrady láká i třeba už několik let, seberte odvahu a pusťte se do díla. Terasa z kvalitního dřeva nemusí být nijak zvlášť drahá a přinese vám spoustu radosti, a to na velmi dlouhou dobu. Stavba terasy probíhá rychle a zkušený truhlář se o ni postará během jednoho víkendu. Vy si mezitím můžete pořídit třeba elegantní zahradní nábytek nebo gril, u něhož novou terasu oslavíte s vlastní rodinou a přáteli.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články