Homepage Materiály a design Užijte si pohodlnou domácnost bez úchytek

Užijte si pohodlnou domácnost bez úchytek

Současným trendům bytového designu vládnou jednoduché a čisté linie a velké barevné plochy bez zbytečných a samoúčelných dekorativních prvků. Všechny tyto designové principy si však naplno užijete jen v kombinaci s bezúchytkovým kováním, protože to nechá velké barevné plochy patřičně vyniknout. Bezúchytková domácnost je nepochybně elegantní, ale není to její jediná přednost. Například kuchyňská linka bez úchytek je dokonale funkční a navíc pohodlná, praktická a bezpečná, což ocení třeba rodiny s malými dětmi. A nebojte se, moderní systémy kování fungují dobře, spolehlivě a řešit nemusíte ani jejich životnost.

Skříňky i zásuvky lze pohodlně otvírat i bez úchytek

Nebývalo to zvykem, ale svět se zkrátka mění. K tomu, abyste pohodlně otevřeli dvířka skříňky nebo kuchyňskou zásuvku, není potřeba žádná úchytka, ani dekorativní, zdobná ani chladná a hranatá. Moderní nábytek vás bude poslouchat na slovo, budete jej ovládat lehkým dotykem. Systémů, které to dokážou, je celá řada a pracují na různých principech. Jedno mají však společné – s kvalitním kováním bude otvírání a zavírání pohodlné, tiché a tlumené a hlavně spolehlivé. V zásadě máte k dispozici dva základní typy bezúchytkového kování: mechanické a elektromechanické.

Vychytávka, která zvýší kvalitu vašeho života

Pořídit si domácnost bez úchytek není samoúčelná manýra bytových designérů. Představte si jednoduchou situaci, kterou všichni dobře známe z vlastního života. Pracujete v kuchyni a obě ruce máte špinavé, třeba od těsta a potřebujete otevřít zásuvku s odpadkovým košem. Můžete to pochopitelně udělat rukou, ale zašpiníte si kuchyň. S moderním systémem kování je to snazší, stačí lehce zatlačit na čelo zásuvky – třeba kolenem a zásuvka se sama otevře. A takových ulehčení zažijete během každého dne nepočítaně.

Bezúchytkové otvírání zásuvek? Pořiďte si třeba systém Easys od firmy Hettich!

Moderní, elektromechanický systém otvírání zásuvek Easys se nejčastěji uplatňuje v kuchyňských sestavách. Skrývá se v nevelkém a na hloubku nenáročném prostoru za zády zásuvky, takže systém otvírání nijak zásadně neomezuje velikost zásuvek. Tento systém lze použít prakticky pro všechny velikosti zásuvek a korpusů. U korpusů širších než 90 cm a s nosností nad 40 kg se k ovládání pohybu zásuvek používá dvojice synchronizovaných jednotek. Instalace systému je velmi jednoduchá a poradí si s ní každý profesionální truhlář.

Zásuvky vybavené tímto systémem budete ovládat snadno, letmým dotykem jakékoli části těla – stačí zlehka zatlačit na čelo zásuvky. Systém Easys snadno zvládá i zásuvky určené pro velké zatížení – takže není žádný problém ani komfortní ovládání zásuvky s těžkým jídelním servisem nebo třeba s plnou přepravkou lahvového piva. A nebojte se, zásuvky půjde dobře používat i v případě, že dojde k výpadku proudu. Na pohodlí kuchyně vybavené systémem Easys si snadno a rychle zvyknete, zásuvky se budou otvírat samočinně po lehkém dotyku, zásuvky tiše a měkce vyjedou a stejně komfortně se budou i zavírat, i díky výsuvům Actro a tlumení Silent System. Obdobným systémem lze vyřešit i otvírání vestavné lednice, takže výsledný dojem z moderní kuchyně bude opravdu dokonalý.

Push to open a Push to open Silent

Pro otvírání zásuvek, ale i kuchyňských dvířek jsou ideální rovněž i systémy Push to open a Push to open Silent. Nejlepší výsledky při otvírání bezúchytkových zásuvek dosud poskytovaly elektromechanické systémy. Ty však vyžadují připojení na elektrickou síť a jejich montáž je logicky náročnější. Systém Push to open Silent funguje čistě mechanicky, ale při jeho použití nepoznáte žádný rozdíl. Systém Push to open Silent na čistě mechanické bázi poskytuje dokonalý komfort elektromechanických systémů. Stačí zlehka zatlačit na čelo zásuvky a ta se sama otevře. Při dovírání je pohyb zásuvky měkce tlumený. Sílu vysunutí zásuvky i citlivost na zatlačení lze nastavit – snadno tak lze zohlednit individuální potřeby uživatelů a třeba i různé hmotnosti zásuvek.

Systém Push to open Silent je umístěný pod dnem zásuvky a lze jej snadno namontovat i dodatečně, do již existující kuchyňské sestavy vybavené zásuvkovým systémem ArciTech.

Systém Push to open je ideální pro závěsy – dvířka budete otvírat snadno a spolehlivě a samozřejmě bez úchytek. Stačí jemné zatlačení na dveře a díky funkci Push to open se dveře pootevřou do polohy, ve které se mezi dveře a korpus vejde ruka. Úhel prvotního otevření je závislý na použitém typu Push to open. Dveře zavřete opětovným zatlačením. Kvalitní závěsy jsou nezbytné pro pohodlné a plně funkční užívání veškerého nábytku. Kuchyňská dvířka se používají velmi často, pořídit si kvalitní a pohodlný systém otvírání je proto racionální volba. Na vysoký komfort otvírání dvířek se systémem Push to open si rychle zvyknete a práce v kuchyni bude zase o kousek příjemnější.

Velká šatní skříň bez úchytek? Ano, jde to!

Otvírat bez úchytek kuchyňské zásuvky je jedna věc, jak si ale poradit s velkou šatní skříní, kterou si plánujete pořídit do ložnice? Elegantní a funkční řešení vám opět nabízí kování značky Hettich. První systém kování, který se obejde zcela bez úchytek, se jmenuje InLine XL. Jedná se o systém kování pro posuvné dveře s horním nosným profilem a parametry tohoto systému jsou natolik velkorysé, že bytoví designéři mají naprostou svobodu při navrhování budoucího nábytku. Posuďte sami: dveřní křídlo může být široké od 75 do 200 cm a vysoké až 260 cm, jeho maximální váha může být až 60 kg a variabilní je i tloušťka dveří.

S kováním InLine XL získáte dveře v jedné rovině, které se překvapivě snadno a pohodlně ovládají lehkým tahem za vnější hranu dveří. Dveře se navíc otvírají do zákrytu bez přesazení, což působí velmi elegantně a v otevřené části skříně tak mohou být umístěny zásuvkové systémy. Samozřejmostí je i tlumené zavírání a otvírání díky technologii Silent System.

Pohodlí, vysoká kvalita a prvotřídní vzhled

Chcete si pořídit do bytu nový nábytek nebo rovnou celou kuchyňskou linku? Pak vás čeká řada více méně příjemných rozhodnutí. Budete si vybírat vzhled nábytku, jeho barvu a celkové uspořádání. To všechno jsou věci, které jsou na první pohled patrné. Stejně důležité je však i to, co zůstává skryto – a sice kvalitní a moderní kování. Protože při zařizování a vybírání nové kuchyně je rozhodování opravdu hodně, máme pro vás jednu dobrou zprávu: současným trendem je moderní domácnost bez úchytek. Takže jedno rozhodování si můžete odpustit. S moderním kováním získáte pohodlnou a funkční kuchyň a dostatek volného prostoru pro jednoduchý a čistý design vaší domácnosti. Zkuste to!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články