Homepage Materiály a design Použijte v interiéru svůj oblíbený motiv, třeba na tapetě nebo nábytku

Použijte v interiéru svůj oblíbený motiv, třeba na tapetě nebo nábytku

Skvělý tip: Originální užití velkoformátového tisku v bytovém designu

Hledáte způsob jak originálně a nepřehlédnutelně změnit vzhled vašeho domova? Pak by vás mohlo zaujmout užití velkoformátového tisku v interiérovém designu. Nemusíte se přitom spoléhat pouze na tradiční fototapety, v dnešní době se dají potisknout nejrozmanitější deskové materiály, které se využívají pro výrobu nábytku nebo pro další interiérové konstrukce. Váš interiér tak může rozzářit potištěná skleněná stěna nebo vestavěná šatní skříň, a to s motivem dle vlastního výběru.


Záleží jen na vás, fantazii se meze nekladou

Použití designových tapet v interiéru je poměrně běžné, novinkou je však možnost nechat si vytvořit na zakázku velkoformátovou originální tapetu. I když je nabídka tradičních tapet široká, možnost získat zcela unikátní tapetu s vlastním motivem je lákavá. Chcete si do interiéru přenést svůj nejoblíbenější prázdninový výhled z terasy vaší chalupy? Možností je však mnohem víc, použijte kresby a malby vašich dětí a vytvořte si profesionální velkoformátovou dekoraci, kterou už nikde jinde neuvidíte a kterou vám budou závidět všechny návštěvy. Milujete moře a plachetnice nebo je váš syn vášnivý fotbalový fanoušek? Fantazii se meze nekladou, klidně proměňte celý pokoj v barevné podmořské akvárium. Nebo snad dáte přednost Malému princovi a jeho maličké planetce s jednou růží a beránkem? Tak s chutí do toho, inspirace najdete všude okolo sebe spoustu.


Fototapety nabízejí zcela nové možnosti

Moderní tapeta se odborně nazývá wallwrap, použité lepidlo zajistí dobrou přilnavost k většině materiálů. Tuto tapetu můžete použít na sádrokarton, dřevěné desky nebo všechny druhy omítek. Vynikající vlastnosti těchto tapet oceníte i při jejich nenáročné údržbě, použít můžete všechny druhy saponátů, vyhnout se musíte pouze lihovým čisticím prostředkům. Nemusíte se trápit s rozměrem tapety, vyspělá technologie tisku vás v tomto směru vůbec neomezuje. V designovém návrhu se vyhněte pouze užití metalických nebo reflexních barev.


Příprava kvalitního návrhu a nalepení tapety

Pokud jste fotograf nebo třeba jen amatérský grafik, pak si budete s přípravou tiskových dat vědět rady. Pokud tyto schopnosti a znalosti nemáte, nic se neděje, tiskárna nebo reklamní agentura vám s profesionální přípravou motivu pomůže. Vynikající vlastnosti a skvělá trvanlivost tapety je vykoupena pracnější a složitější instalací. Její nalepení je vhodné svěřit odborníkům, běžný klient jej sám většinou nezvládne: tapeta se nanáší na stěnu speciálním válečkem a pro dlouhodobou životnost se musí horkovzdušnou pistolí prohřát. Teplota zajistí dokonalé kopírování povrchu a zároveň aktivuje lepidlo. Povrch určený k polepení tapetou je vhodné s dostatečným předstihem napenetrovat. Pracnější postup se vám vyplatí a s výsledkem budete určitě spokojeni.


Nábytek s designem vašeho srdce?

Všechny návštěvy překvapíte ještě mnohem víc, pokud využijete možnost potisku deskových materiálů, z nichž si necháte vytvořit nábytek na míru. Přitom jediným omezením je velikost a šířka desky, například společnost Grapo potiskuje deskové materiály do maximálního rozměru 200 x 300 cm a do šířky 6 cm.  K potisku jsou vhodné veškeré deskové materiály jako dřevo, lamino, sklo nebo plech, takže při plánování vašeho budoucího interiéru se nemusíte bát užití méně obvyklých materiálů.

Deskové materiály jsou potištěny technologií UV digitálního tisku, inkousty obsahují fotopolymer, který po osvícení UV lampou ztuhne a tisk se zafixuje na zvoleném materiálu. Odborně bychom řekli, že po osvícení UV lampou proběhne proces polymerizace. Velkou výhodou této technologie je, že tisk není nutné sušit nebo jinak upravovat a deskový materiál lze okamžitě použít k výrobě nábytku nebo jiných konstrukcí. Takto upravený materiál by neměl být dlouhodobě vystaven vlhkému prostředí, což platí pro nábytek obecně. Při jeho údržbě se vyhněte užití agresivních chemických prostředků a lihovým čistidlům.

S přípravou podkladů (tiskových dat) vám stejně jako v případě velkoformátových fototapet může pomoci profesionální grafik. Úprava deskových materiálů UV tiskem je ideální pro bytové návrháře a architekty, kteří spolupracují s profesionálním truhlářem. Kromě motivu je totiž nutné myslet i na vlastní konstrukci budoucího nábytku, což není úkol pro běžného laika.

Pokud si chcete takový originální nábytek pořídit, spolupráce s interiérovým studiem nebo zkušeným architektem je sázka na jistotu. Vlastní design potisku přitom není nikterak limitován, záleží pouze na vašem vkusu, myslet však musíte v širších souvislostech. I ten nejatraktivnější motiv musí dokonale ladit s tvarem a materiálem budoucího nábytku a musíte jej pečlivě začlenit do celého interiéru. Odměnou vám pak bude unikátní a nezaměnitelný interiér, který jen tak někdo neokopíruje. Zkuste to!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články