Homepage Materiály a design CO JSOU DÝHOVANÉ DESKY?

CO JSOU DÝHOVANÉ DESKY?

DÝHOVANÉ DŘEVOTŘÍSKOVÉ DESKY

Dýhované desky jsou velmi oblíbené při realizaci nábytku na míru, především pro svůj přirozený vzhled a snadnou údržbu. Jejich úprava odpovídá náročným požadavkům zákazníků na výrobu interiérového nábytku. Jejich výsledný vzhled přírodního materiálu zajišťuje dekorační dýha – tenká vrstva dřevěného plátu, kašírovaná na dřevotřískové desky. Desky jsou dýhované po obou stranách, přičemž rozdíl mezi dekorem dýhy na lícní a rubové straně se může lišit v kvalitě. Ta může být odstupňována v jednotlivých řadách, například Exclusiv a Comfort.

 

JAKÉ JSOU DEFINICE JEDNOTLIVÝCH ŘAD?

 

EXKLUSIV

Líc: Dýha splňuje vysoké požadavky pro vnější (přední) plochy, sesazení dýhy je zrcadlové (do figury) a z jednoho svazku dýhy, příjemný vzhled bez rušivých charakteristik.

Rub: Dýha splňuje požadavky pro vnitřní plochy, sesazení z více svazků podobné barvy, dýha je průměrné kvality. Podobná barevnost desek v jednom balíku. Nejsou povoleny vzhledově rušivé charakteristiky, byť přírodní (větší suky, u buku svalovitost, velké olivové záběhy).

Použití: Desky EXCLUSIVE se používají na přední pohledové plochy nábytku, korpusy a všude tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na kvalitu, vzhled a zpracování.

 

COMFORT

Líc: Dýha splňuje požadavky pro ostatní vnější plochy (korpusy), 2/3 plochy jsou bez rušivých charakteristik (větší suky, svalovitost), sesazení dýhy je zrcadlové (do figury) a z jednoho svazku dýhy.

Rub: Dýha splňuje požadavky pro vnitřní plochy, sesazení z více svazků podobné barvy, dýha je nižší kvality, jsou povoleny bodové suky, tmavé záběhy a úzké listy dýhy.

Použití: Desky COMFORT jsou univerzální. Používají se jak u větších sérií (především na korpusy), tak u menších sérií na přední plochy.

 

DEKORY

Dekory se orientují především na vzhled přírodních materiálů. Nejčastější dekory jsou borovice, bříza, buk, dub, dub evr. radiální krájený, jasan světlý, javor evr., javor amer., mahagon, olše, ořech amer., smrk, třešeň amer.

 

Dýhované desky lze vybírat podle tloušťky 5–29 mm. Ideální tloušťku materiálu doporučí a vybere váš truhlář nebo nábytkové studio.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články