Homepage Materiály a design Jaké trendy ovládnou bytový design v roce 2017

Jaké trendy ovládnou bytový design v roce 2017

Na portálu Kvalitní truhláři se věnujeme novým trendům v oblasti bytového designu pravidelně, a tentokrát k tomu máme jeden dobrý důvod navíc. Do nového roku se vyplatí jít s hlavou nahoře a s hlavou plnou dobrých nápadů. Takže na jaké designové trendy se můžeme těšit v roce 2017? Připravili jsme pro vás několik tipů, rad a doporučení, kterým směrem se vydat, na co si dát pozor a čemu se naopak raději vyhnout. Ovšem, tak jako v jiných oblastech lidského života i v otázkách bydlení platí, že rozmanitost světa je veliká a všechna pravidla lze respektovat, stejně jako s úspěchem obejít. Takže záleží jenom na vás, co z rad světaznalých designérů pustíte k sobě do bytu a čemu raději přibouchnete dveře před nosem.

Volný prostor a vzdušnost

Není to sice úplná novinka, ale některé trendy v bytovém designu jsou zkrátka dlouhodobé. A přece nebudete něco měnit jenom proto, že to bylo populární už loni. Takže i v roce 2017 budou architekti a designéři fandit velkorysým, vzdušným prostorům, které nebudou zatěžkány robustním a zbytečně objemným nábytkem. Klasické nábytkové stěny, které tak důvěrně všichni známe, tak nebudou pro většinu interiérů tou pravou volbou. Ale pozor, pokud se rozhodnete renovovat starou venkovskou chalupu, jistě sáhnete po jiném typu nábytku než při zařizování studentského pokoje dospívajícího syna. Dostatek místa je však vždycky lepší než přeplněné skladiště.

Barvy mají zelenou

Jak jsou některé designové trendy stálé, tak barevnost našich domovů se mění jako na houpačce, ze sterilních bílých a šedých tónů ke křiklavým barvám, z malých dekorativních vzorů k velkým jednobarevným plochám. Někdy doba přeje tlumeným, pastelovým tónům, jindy divokým a skoro toxickým kombinacím barev. To je život. Kdo nesnáší nudnou bílou a totalitní, železobetonovou, sídlištní šeď, má se na co těšit, rok 2017 bude patřit barvám. Použitelné budou přitom všechny barvy, jen s nejintenzivnějšími tóny pracujte raději opatrně a uvážlivě, ale to platí nakonec pro všechny výrazné prvky. A jestli čekáte, že vám pošeptáme nebo vyťukáme na klávesnici tu pravou a jedinečnou barvu na tento rok, pak vám vaše přání splníme. Bude to zelená! Zelená jako tráva, zelená jako hrášek, zelená jako břečťan nebo zelená jako jarní cibulka. Třeba se však zrovna u vás uplatní úplně jiné zelené tóny. Co třeba limetka, pistácie nebo japonská pasta wasabi? Do dětského pokoje se však bude víc hodit Rákosníček a jeho rybník Brčálník. To už je na vás.

Dřevo je stálicí mezi materiály

I když se v minulosti zahleděla móda všemožnými směry a my jsme pak s radostí a nadšením jedli z plastových talířů a spali v kovových postelích, vždycky se vrátily časy smířlivé, plné, klidu, lásky a skutečného porozumění, časy, v nichž se na výsluní bytového designu vrátilo dřevo, ve všech svých barevných podobách. Zaplať pánbůh, dřevo je populární i v dnešní době a nic se na tom nezmění ani v roce 2017. Je jasné, že pokud budete zařizovat exkluzivní interiér s neomezeným rozpočtem, pak si budete moci vybírat z těch nejexotičtějších dřevin. Vynikající službu odvede však i v Čechách tak typický a populární buk nebo dub. S dřevem se nedá nikdy šlápnout vedle, maximálně to může trochu zavrzat. Co však bude v roce 2017 opravdu IN, bude dřevo s výraznou kresbou, čemuž se dá pomoci i tzv. kartáčováním, které přirozenou strukturu dřeva velmi zvýrazní!

Kámen a sklo, ale třeba i rezavý plech

Když už jsme zmínili dřevo jako jeden z nosných materiálů pro tento rok, pak musíme zmínit další sázky na jistotu. Oblíbené jsou především všechny přirozené, ušlechtilé a přírodní materiály, jako je kámen nebo sklo. V konkrétním interiéru se však může skvěle uplatnit i tradiční ratanový nábytek nebo naopak extravagantní knihovna z rezavého plechu. Co rozhodně nebude okupovat první příčky designových hitparád? Třeba nekonečné imitace všeho možného - jako například vinylová podlaha v dekoru keramické dlažby.

Retro, vintage a starožitnosti? Klidně, ale žádné muzeum

Tak některé styly se módním výkyvům přizpůsobují vlastním tempem, platí to především pro všechny retro a vintage interiéry. Pokud jste propadli kouzlu starých věcí nebo specifických nálad, pak to jistě nebudete měnit ani v letošním roce. Ale pozor, pasé je koncepce kompletně historizujících interiérů. Je veliká propast mezi romantickou představou života na zámku a realitou všedního dne, se všemi nákupy, složenkami, hračkami vašich dětí a nedělními obědy. Máte-li doma starožitný kus nábytku, radujte se z něj, ale nepouštějte se zbytečně do hledání dalších historických šperků, bude vás to stát spoustu energie, peněz a výsledek bude velmi rozpačitý. Zkrátka a dobře, všeho moc škodí.

Kovy ano, ale nepřehánějte to s lesklým nerezem

Pamatujete dobu, kdy bílé spotřebiče byly opravdu bílé? Většina z vás asi ano. Pak přišla nadvláda nerezu, která vyleštěna k dokonalému lesku nás přinutila, dvakrát si rozmyslet každou interakci s domácím spotřebičem - utrpení a život s utěrkou. Člověk se má však doma cítit především pohodlně. Takže vysoký lesk si v letošním roce odpusťte, ušetří vám to spoustu starostí. Co se kovu týče obecně, je to ušlechtilý materiál, který může slušet každému interiéru. Fandíte-li výstřednímu, extravagantnímu bydlení, pak si můžete dopřát klidně zlatem obložené zdi, ale opravdu to není pro každého. Kdo preferuje teplejší a útulnější náladu v bytě, dá přednost bronzu.

A všechno může být jinak

Poslední rada je trochu alibistická, ale berte ji vážně. Všechny rady, tipy a trendy můžete brát s velkou rezervou, jde především o vás. Hlavní a trvale platnou zásadou v bytovém designu je totiž spokojenost vlastních uživatelů bytu. Potřebujete-li ke štěstí lano zavěšené ze stropu, pořiďte si jej. Přejeme vám hodně štěstí při zařizování nového bydlení.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články