Homepage Materiály a design Truhlářům z Moravského Krumlova voní poctivé řemeslo

Truhlářům z Moravského Krumlova voní poctivé řemeslo

Práce truhlářů je rozmanitá, stejně tak jako jsou rozmanité požadavky a přání jejich klientů. Potřebujete novou kuchyňskou linku na míru, vestavnou skříň, točité schodiště anebo repliku historického nábytku? Dobrý truhlář vám pomůže a poradí, a to i v případě, že jej oslovíte s méně obvyklým požadavkem – třeba s restaurováním sto let starých, těžkých, dubových dveří v neoklasicistním paláci. Truhlářská firma, která má ráda poctivé řemeslo, si na takovém úkolu pochutná a jednu takovou firmu si představíme dnes.

Šikovný truhlář se neztratí ani v cizině

Truhlářství D-Fortel sídlí v malé obci Petrovice u Moravského Krumlova. V roce 1995 jej založili Jiří Záviška a Tomáš Jursa a dnes jejich firma zaměstnává čtyři další truhláře. S výsledky jejich práce se můžete setkat na nejrůznějších místech České republiky, ale i v zahraničí. Moravský Krumlov je nedaleko rakouských hranic a čeští a moravští truhláři se neztratí ani v cizině. Nabízejí totiž dobrou a kvalitní práci za přijatelnou cenu, a to oceňují zákazníci všude.

„Za dlouhé roky našeho podnikání jsme si vybudovali klientelu i v Rakousku, nejčastěji pracujeme ve Vídni. Truhlářské řemeslo je jen jedno a poctivou práci musíme odvést doma i za hranicemi. Určité rozdíly však u našich zákazníků doma a v cizině vidíme. Rakouští zákazníci preferují nábytek z masivu a milují bílou barvu. A jsou šetrnější, často chtějí smlouvat,“ říká s úsměvem Jiří Záviška.

Běžná pracovní náplň truhlářské firmy z Moravského Krumlova vás nikterak nepřekvapí. Tuzemští zákazníci si pořizují kuchyňské linky na míru, stěny do obývacího pokoje a vestavné skříně do více či méně typických prostorů. Návrhům a designu vyráběného nábytku se věnuje druhý majitel firmy Tomáš Jursa. Ten je zvyklý proměnit mlhavé představy klienta v konkrétní návrh výsledné realizace. Není však výjimkou, že zákazníci přicházejí s vlastním návrhem od designéra, který se dobře orientuje v módních trendech, ale jen málo se vyzná v truhlářském řemeslu.

U práce se musí přemýšlet a truhlařina není výjimkou

„Někdy je třeba představy klienta a designérské návrhy trochu korigovat, protože jejich bezhlavá realizace by našim zákazníkům moc radosti nepřinesla. Ale to je naše práce, abychom klientům pomohli k dokonale funkčnímu a bezpečnému nábytku,“ vysvětluje majitel firmy D-Fortel a dodává:

„U každé práce se musí přemýšlet a truhlařina není výjimkou. Můj kolega Tomáš Jursa má s navrhováním nábytku opravdu hodně zkušeností, takže se dokáže velmi rychle trefit našim klientům do jejich vkusu. Navíc jako zručný truhlář vnímá všechny důležité souvislosti spojené s výrobou, ale třeba i životností budoucího nábytku.“

Repliky starých dveří i poctivé schodiště

I když jsou denním chlebem většiny truhlářů vestavné skříně a kuchyňské linky o méně typické zakázky nemají truhláři z Moravského Krumlova velkou nouzi. Sháníte-li elegantní, dřevěnou krbovou římsu nebo repliky původních dveří do historického objektu, vyjdou vám ve firmě D-Fortel ochotně vstříc. Někdy se jedná o velké a náročné zakázky, jindy o malé, dílčí úkoly. Vždycky je však spojuje poctivé truhlářské řemeslo. A někdy jsou to opravdové zvláštnosti, třeba skryté dveře za dekorativní knihovnou vedoucí do tajné místnosti.

„Dřevo je krásný a ušlechtilý materiál. Krbovou římsu jsme na přání zákazníka upravili tak zvaným kartáčováním, které odstraní měkká léta a tvrdá ponechá, dřevo tím krásně vynikne a získá úžasnou kresbu a strukturu. Zajímavé a poučné bylo třeba restaurování těžkých, dubových vrat z budovy Okresního soudu ve Znojmě. Ty dveře jsou staré víc než sto let a pořád dobře slouží, včetně původního kování. Je vidět, že naši předkové odváděli poctivou, řemeslnou práci,“ oceňuje kvalitu a fortel předchozích generací truhlářů Jiří Záviška.

A pokud vlastníte rodinný dům nebo mezonetový být, můžete zručnost truhláře využít i při stavbě schodiště a je celkem jedno, zda chcete pouze obložit betonové schody nebo si pořídit nové, třeba samonosné schodiště. Zkušená truhlářská firma vám navrhne i složité, točité schodiště. Na poctivé schody se hodí kvalitní dřevo, zákazníci preferují buk, dub, jasan nebo akát. Rozhodnutí, zda dřevěné schodiště napustíte olejem nebo nalakujete, je na vás. Svoji roli přitom hraje i použitý materiál.

Najděte si svého truhláře

Ať už si plánujete pořídit jednu šatní skříň nebo se chystáte na kompletní rekonstrukci prvorepublikové vily, spolupracovat s kvalitním truhlářem se vám vždycky vyplatí. Na českém trhu je celá řada šikovných truhlářů, stačí si jen nalézt toho pravého. Musíte však počítat s tím, že žádaní truhláři mají hodně práce, s jejich oslovením proto zbytečně neváhejte. Přejeme vám hodně štěstí, ať už se pustíte do čehokoli. Věřte, že s dobrým truhlářem to dobře dopadne!  

Zdroj: Truhlářství D-Fortel

SDÍLET ČLÁNEK
Další články