Homepage Materiály a design Kde bydlí Vánoce? No třeba právě u vás.

Kde bydlí Vánoce? No třeba právě u vás.

Dodejte vašemu bydlení pravou vánoční atmosféru

Možná si říkáte, že v polovině listopadu je na vánoční výzdobu ještě brzo. Rozhodně máte pravdu, že zatím nemusíte propadat panice, času je ještě dost – naštěstí. Ale znáte to, povinností je spousta, čas letí jako bláznivý a Vánoce jsou tady a vy hystericky pobíháte od rozpálené trouby k nemytým oknům, z bankomatu do krámu, do lesa na větvičky a z lesa do papírnictví. Takže čím dřív začnete, tím klidnější a radostnější Vánoce můžete mít. Připravili jsme pro vás několik tipů, jak jednoduše a přitom elegantně váš domov provonět vánoční atmosférou.

Vsadit přitom můžete na připravené vánoční dekorace, kterých je na trhu nepřeberné množství, a mnohdy jsou cenově velmi dostupné, ale nejsnazší cesta nemusí být ta nejzajímavější. Zároveň se totiž můžete pustit do výroby vlastních dekorací a nejlépe i s ostatními členy vaší rodiny. Získáte tím skutečně originální výzdobu, kterou nikde jinde zaručeně nepotkáte, posílíte tím rodinné vztahy a užijete si u toho i spoustu zábavy. Nakonec se třeba ukáže, že z vašich ratolestí vyrůstá novodobý Picasso, i když o to zde popravdě vůbec nejde. Ale co kdyby?

V jednom stylu nebo chaotickou rozmanitost?

Zde záleží jen a jen na vás, ke které variantě se přikloníte. Je jasné, že pokud se rozhodnete všechny vánoční dekorace podřídit jednomu výtvarnému plánu, třeba užitím podobných materiálů v kombinaci s doplňky v jedné barvě, bude výsledek vypadat velmi elegantně. Je to však řešení, které vám neumožní využít výrobky vašich dětí, ať už vznikaly ve škole, ve školce nebo v nejrozmanitějších kroužcích. A to by byla obrovská škoda! Proto se jako nejlepší řešení jeví, dát vánoční dekoraci jednoduchá pravidla, a k rukodělným dekoracím vašich dětí, ale třeba i babiček, přistupovat velkoryse a s potřebnou schovívavostí.

Adventní věnec i vánoční věnec na dveře

Letošní advent začne už 27. listopadu, takže jako první byste se měli rozhodnout, chcete-li vánoční věnec nebo se spokojíte s vánočním svícnem. Pokud se rozhodnete pro adventní věnec, a to vám doporučujeme, můžete si pochopitelně pořídit věnec hotový nebo si jej vyrobit sami. Je zde však ještě třetí možnost, a sice využít připravené věncové korpusy, ty mohou být z různých materiálů, nejčastěji z větviček. Na dekorování adventního věnce se vám budou hodit šišky, suché plody z vaší zahrádky a všeliké vánoční ozdoby a ozdůbky, ale fantazii se meze nekladou. Jediná praktická rada, na kterou nesmíte zapomenout, je uvážlivé nakládání se svíčkami, ale to vám nemusíme připomínat.

Když už jsme nakousli adventní věnec, v balíčku vánočních dekorací zbývá ještě jeden vánoční věneček, na který byste neměli zapomenout, a sice vánoční věnec na dveře. Ten vám zavoní vánoční atmosférou už ve chvíli, kdy teprve lovíte klíče od bytu nebo od domu. Navíc se z vaší vánoční dekorace mohou radovat i vaši sousedi a trocha té velkorysosti k Vánocům určitě patří.

Pořiďte si kvetoucí vánoční květinu

K Vánocům patří i zelená barva a kytičky, na vánoční stromeček jistě nezapomenete, ale stejně tak by ve vaší nazdobené a perníčky provoněné domácnosti neměla scházet nějaká typická vánoční květina – třeba brambořík, amarylis nebo tradiční a asi nejznámější vánoční hvězda. Skromný, ale velmi půvabný brambořík vám s trochou péče pokvete ještě dlouho po vánočních svátcích.

 

Světýlka nepatří pouze na stromek

I když nejkrásnější hvězdičky najdeme na vánoční obloze, proč svátečnímu vesmíru trochu nepomoct. Vánoční světýlka a nejrozmanitější světelné ozdoby totiž nepatří pouze na stromeček. Populární je zdobení oken, ale radost vám přinesou i osvětlené suché dekorace ve váze nebo můžete světýlka zavěsit třeba na garnýž. Velmi populární je zdobení stromů v zahradě nebo před domem, pozor - na takovou dekoraci však musíte použít osvětlení pro venkovní použití.

Jmelí, větvičky, baňky a mašličky

Oč nevlídnější počasí je za okny, o to útulněji nechť je ve vašem příbytku. Pomohou vám k tomu rozličné předměty a pomůcky. Originalita se sice cenní, ale Vánoce jsou tradiční svátek a betlém vyrobený z PET lahví neocení každý. Za nás bychom vám poradili, přidržet se tradičních vánočních kouzel ukrytých ve všech těch vonících větvičkách a oříšcích. Chybět by u vás nemělo jmelí, ať už v přírodní nebo zlaté barvě. Mašličky vázejte na tisíc způsobů, hodí se k perníčkům a lze je použít i samostatně. Všechny vánoční ozdoby, které se vám nevejdou na stromeček lze zavěsit různě po bytě. A nebojte se, baňky, kouličky, ptáčci a figurky budou vypadat hezky na zárubni, stejně jako na lustru. Řiďte se vlastním rozumem a vlastním vkusem a určitě to dobře dopadne.

Nezapomeňte na okna

Když jsme mluvili o dekoracích vyráběných s malými dětmi, mysleli jsme například na tradiční vánoční vločky vystřižené z přeloženého papíru. Některé věci jsou jednoduché, ale o to cennější a nejlepší místo pro takovou vločku je třeba právě na okně. Využít však můžete různé samolepky nebo dekorace, které drží na okenním skle bez nutnosti lepení. To oceníte, až budete vánoční náladu doma zase uklízet a ukládat zpátky do krabic. Skvělou atmosféru vám pomůže na okenních tabulích vykouzlit vánoční sněhový sprej a jednoduché šablony nejrůznějších motivů.

Ty nejcennější ingredience na šťastné Vánoce nelze koupit

Snad v každé domácnosti je středem vánočního vesmíru ozdobený stromeček, tomu my se však věnovat nebudeme a máme k tomu dobré důvody. Za prvé se zdobí většinou až na štědrý den a za druhé jsme si jistí, že v takové intimní a vaší individuální rodinnou tradicí prodchnuté činnosti jako je zdobení vánočního stromečku nepotřebujete radit. Stejně tak jako ve věcech vaší osobní víry, zda se před štědrovečerní večeří pomodlíte, či dáte-li do bramborového salátu majonézu, záleží jen na vás, na vašem partnerovi, jeho nebo její mamince a všech vašich tchýních. Co však učiní atmosféru u vás doma skutečně vánoční, vám prozradíme, i když to pro vás nebude zajisté nová informace. Váš příbytek musí prostoupit láska, porozumění a trpělivost. Pak zažijete Vánoce, na které budete rádi vzpomínat – spolu se všemi vašimi blízkými. Tak přejeme šťastné a veselé zařizování vašeho bydlení.

SDÍLET ČLÁNEK
Další články