Homepage Materiály a design Loftové bydlení? Obavy stranou a hurá do toho!

Loftové bydlení? Obavy stranou a hurá do toho!

Tak do nového roku vykročíme pěkně kurážně a s pěkným výhledem. A nedá nám to žádnou velkou práci, protože v dnešním článku se zaměříme na stále populárnější formát moderního bytu, kterému se familiárně říká loft a v takovém loftovém bydlení není o krásné výhledy žádná nouze. Kdo se chce nadechnout volného prostoru a pokochat se širokým, nerušeným výhledem, nechť pokračuje ve čtení. A kdo je ze staré školy, ať se zavře do jedné ze svých mini místnůstek a oprašuje v ní třeba hrníčky v poličce, protože dneska si podmaníme staré industriální prostory a uděláme to se šarmem a odhodláním newyorské bohémy.

Kde se vzalo loftové bydlení a čím se vyznačuje?

Na úplném začátku byly opuštěné tovární haly a jiné průmyslové budovy. A samozřejmě nekonformní umělci, kterým vyhovoval život v prostorném interiéru pod vysokým stropem. Syrové cihlové zdi, stroze funkční železobetonové konstrukce a industriální kovová schodiště jsou ikonickým symbolem loftového bydlení až do dnešních dní. I když moderní komfortní loftový byt si už nelze představovat jako narychlo zabydlenou tovární halu na konci šedesátých let v zapadlém a chátrajícím newyorském brownfieldu. To je představa, s níž se častěji setkáme ve filmu než ve skutečnosti. Takže co z tohoto původně divokého konceptu platí ještě dnes?

Předně se už nejedná o řešení z nouze, loftové byty jsou v dnešní době spíš synonymem exkluzivního, i když ne nutně luxusního bydlení. Typický je pro ně velkorysý, otevřený prostor s vysokou pohledovou výškou. Obvykle ateliérový způsob bydlení vzniká přestavbou nebo dostavbou nevyužitého průmyslového prostoru, výjimkou však v dnešní době nejsou ani loftově pojaté novostavby. Vysoké stropy umožňují v rámci jednoho celku zařídit i otevřené víceúrovňové bydlení – například společenský prostor ve spodní a z galerie přístupné ložnice v horní části jednoho velkorysého a propojeného prostoru. Je to bydlení, které má styl, je působivé a dokáže zaujmout!

Stará továrna nebo prostorná půda

Ten nejklasičtější loftový byt si opravdu představujeme v kulisách průmyslového objektu, v praxi se však běžně setkáme i s loftovými byty, které jsou situovány v prostorných půdách. Není to nic proti ničemu, pokud vám takový způsob bydlení vyhovuje, je všechno v pořádku. Samozřejmě atmosféra bytu v tovární hale a pod sedlovou střechou bude jiná. Půda nabízí méně velkorysé výhledy, ale mnoho architektů ji preferuje, třeba pro její útulnost.

Prozradí ho půdorys

V současnosti vzniká mnoho projektů, které jsou prezentovány jako loftové bydlení. Ne každý si však pod loftem představuje to samé. Pro loftové bydlení typicky platí, jednoduchý, strohý, nečlenitý půdorys bez nosných zdí, které by narušovaly nebo předurčovaly podobu obytného prostoru. Takže jste-li na pochybách, jedná-li se o plnohodnotné loftové bydlení, pomůže vám půdorys. Jednoduchý, otevřený, velkorysý a propojený prostor ANO! Malé oddělené místnosti, chodby a kumbály NE. Takový návod je trochu zkratkovitý a zbytečně přímočarý, ale je pravdivý a o to jde především.

Co všechno si můžete v loftovém bytě dovolit?

Milujete světlo? Pak v tradičním loftu si ho užijete do sytosti, problémem může být umístění velkých oken do půdních prostor, ale to už je dost konkrétní úkol, s nímž vám pomůže váš architekt. Především ve staré zástavbě budou střechy budov totiž podléhat přísné regulaci. Dostatek prostoru oceníte vždy, záleží pouze na vás, dáte-li přednost kulečníkovému stolu nebo třeba trampolíně – ano – čtete dobře, díky vysokým stropům lze loftový byt vybavit třeba i trampolínou. Čemu však neodolá skoro žádný majitel loftového bydlení, je opravdu velká, reprezentativní knihovna. A to třeba knihovna takových rozměrů, že si k ní budete muset pořídit schůdky nebo žebřík. A bydlení v loftu má ještě jednu obrovskou výhodu, staré průmyslové objekty byly dimenzovány pro těžká výrobní zařízení, takže s nosností stropů se nemusíte dvakrát trápit.

Máte z toho všeho hlavu v loftu? Jděte do toho!

Chcete se cítit jako Andy Warhol ve svojí Factory? Potřebujete se rozmáchnout s plechovkou barvy pěkně z výšky jako Jackson Pollock? Nebo jen potřebujete výhled na celou metropoli jako superhero a obrovskou knihovnu jako Woody Allen? Ať už je to jak chce? Sníte-li o loftovém bydlení, všechny obavy a neurózy stranou, rozbijte prasátko a pusťte se do toho. Není to bydlení sice pro každého, ale to ještě neznamená, že to není to pravé bydlení zrovna pro vás. Tak přemýšlejte, chcete se ve svém bytě pohybovat volně jako pták? Jestli ano, začněte pátrat po netradičních prostorech. Hodně štěstí při hledání!

SDÍLET ČLÁNEK
Další články